Épületek/Irodaépület

A formabontott doboz – a TRUMPF gödöllői irodaháza és bemutatóterme - Barkow Leibinger + Óbuda Group

2024.10.21. 07:43

A TRUMPF új gödöllői showroomjának építészeti kialakítása hűen tükrözi a vállalat elkötelezettségét a minőség, a funkcionalitás és a fenntarthatóság iránt. Az épületet a tervezők írásával mutatjuk be.

A TRUMPF SE + Co. KG vezető vállalat az ipari gyártáshoz használt szerszámgépek és lézertechnológia területén. Saját fejlesztésű „smart factory"- kal segítik a megrendelőik ipari termelésének minőségét és hatékonyságát. A magyar tagvállalat stabil fejlődéséből adódóan 2018-ban merült fel az igény egy új bemutatóterem és irodaház létesítésére a Gödöllői Ipari Park területén.

A TRUMPF központi projektvezetésének köszönhetően a terek kialakítása és infrastruktúra világszerte egységesen, fenntartható gazdálkodás szem előtt tartásával valósul meg minden egyes beruházáskor, mely a felelősségteljes tulajdonosi hozzáállás alapja. A megrendelő építész megbízottja, a berlini Barkow Leibinger Gesellschaft von Architekten mbH és az Óbuda Group (generáltervezés és lebonyolítás) közötti szoros együttműködés és közös alkotás teljességgel átívelték a projekt életét, a telekvizsgálattól az engedélyeztetésen és a kiviteli tervezésen át, a tervezői művezetésig, hogy a Magyarországon kevésbé megszokott építészeti és műszaki megoldásokat megvalósíthatóvá tegyék.

Tömegalakítás

A tömegalakításnál törekedtünk a kompakt formára, hogy egyszerűsége mellett energetikailag is kedvező épület alakulhasson ki. A főtömeg egy trapéz formájú tömb, mely követi a telek formáját. Az előtetők kialakítása a TRUMPF által gyártott gépek lemezmegmunkálásra utal, egy kinyitott dobozszerkezetet imitálva.

A nagy traktusmélységek kezelésére az emeleten belső átriumot alakítottunk ki, ezzel használható, jól bevilágított irodaterületeket létrehozva. A hátsó bejárat hangsúlyozására mélyen visszahúzott előteret hoztunk létre, mely fény-árnyék hatásával és táblásfa burkolatával jelöli ki a bejáratot!

Alaprajzi elrendezés

Az alaprajz követi a telephely trapéz alakját, és kihasználja annak tájolását. A kétszintes bemutatóterem a trapéz rövidebb, déli fekvésű, az utcáról látható oldalán helyezkedik el, és egy széles üvegfronton keresztül nyílik a külvilág felé. Az északi, keleti és nyugati tájolású hátsó épületrészben két szinten irodák, szemináriumi termek, tantermek és raktárhelyiségek találhatók. A kiszolgáló terület, a kiszállítások és a parkolók az új épület hátsó részén helyezkednek el és az utcáról nem láthatók. Az étkezde és a tárgyalók az első emeleti zöld belső udvarral szomszédosak, amely napfényt hoz az épület közepére.

Az "Ipar 4.0 demonstrációs bemutatóterem" a Chicagoi Smart Factoryhoz hasonlóan egy úgynevezett "kifutóval" rendelkezik, amely a látogatóknak messziről, magasból nyújt betekintést a gyártási folyamatokra. A kifutó az első emelet szintjén a teljes kiállítóteret átszeli, és a látogatók testközelből is megtapasztalhatják a 20 méter hosszú fagerendákkal ellátott tetőszerkezetet.

Építészeti megoldások

Az épület reprezentatív tereiben az ipari hatást kihangsúlyozva több helyen alkalmaztunk emelt minőségű látszóbeton felületet. Ennek megfelelően gondosan megtervezésre került a zsalutáblák kiosztása, az azokat összefogó átkötő csavarok pozíciója és a falakban elhelyezett elektromos szerelvények kötődobozai is, ezzel segítve a minimalista megjelenést.

A bemutatóterem üvegfala, mely a gödöllői dombság látványát hivatott becsalogatni a beltérbe, kintről nézve talán az épület legmeghatározóbb stíluseleme. Szerkezeti kialakításával Magyarországon eddig egyedülálló, de nemzetközi viszonylatban is ritkaságnak számít, itt a hatalmas ragasztott üvegtáblákat tartó alumínium profilrendszer belső oldalával kifelé fordítottan került beépítésre. Erre azért volt szükség, hogy az épület tetejét tartó pilléreken kívül a beltérben ne jelenjen meg további tartószerkezet. Az üvegfalat az előtető cápauszony formájú design oszlopai gyámolítják és kölcsönöznek ezáltal a szerkezetnek filigrán, légies megjelenést.

A ragasztott fa tetőszerkezet az épület teherhordó betonszerkezetén nyugszik, és mindkét oldalról a belső udvar felé lejt. A tetőszerkezet a térprogramnak megfelelően három sávra oszlik: bemutatóterem, belső udvar kantinnal és irodák. A szabadon hagyott gerendák tájolása mennyezeti laponként eltérő, ami enyhe cikk-cakkos mintázatot hoz létre az aljzaton. A gerendák közötti terek helyet biztosítanak a világításnak és az akusztikailag optimalizált felületeknek. Összesen 310 m3 lucfenyő rétegelt-ragasztott (BSH) fatartó és 232 m3 lucfenyő rétegelt-ragasztott (CLT) fafödém került beépítésre az épületbe.

TRUMPF irányelvek a design kialakításában

A TRUMPF számára kiemelten fontos volt, hogy az épület a legkorszerűbb fenntarthatósági elvek mentén kerüljön kialakításra és kapcsolatot alakítson ki a helyi közöséggel. Az épület nem rendelkezik földgázcsatlakozással. A megújuló energiát 38 db, egyenként 100 m mély talajszonda és két hőszivattyú biztosítja. Az épület irodarészében fűtő-hűtő álmennyezeti rendszer került beépítésre, melyet az iCON épületgépészeti felügyeleti rendszer vezérel. A tetőn telepítésre került egy 50 kW teljesítményű napelem kiserőmű, mely az épület 745 kW összeteljesítményének egy részét fedezi.

A vállalat a székhely díszítéséhez, dekorációjához gödöllői művészek alkotásait vásárolta: a Gödöllői Iparművészeti Műhellyel együtt dolgozó kortárs művészek és a helyi kulturális élet támogatása kiemelt feladatuk. Beszállítók kiválasztásánál is szempont, hogy lehetőség szerint a helyi vállalkozókat részesítsük előnyben nemcsak a város és vállalkozásai támogatása érdekében, hanem a rövid beszállítói lánc és fuvarozás káros hatásainak csökkentése érdekében is.

/ Óbuda Group /