Épületek/Lakóépület

A fotográfus háza – családi otthon Csehországban

2022.03.16. 07:56

Egy nemzeti park közelében, dimbes-dombos tájban épült fel a ValArch Ateliér tervei szerint a ház, melyben egy fotográfus rendezte be stúdióját és családi otthonát. Az épületben kiválóan elválik egymástól a munka és a magánélet tere, miközben élvezhetjük a csodás környezetet. A házat a tervezők mutatják be.

A helyszín egy kelet-csehországi falu, Valašská Bystřice, mely csodás környezetéről ismert. A telek egy szép, békés rétnek tűnt az erdő alatt, de a tervezési folyamat könnyebbnek látszott, mint amilyen valójában volt. A terület a Beskydy Tájvédelmi Körzet harmadik és negyedik övezetének határán fekszik, így – nagyon helyesen – igen szigorú építési szabályok vonatkoznak a területre. Annak ellenére, hogy a környéken mindenhol az 1970-es évekből származó épületek vannak, nagy erőfeszítéseket kellett tennünk a ház felépítéséhez. A telek tájolása sem volt egészen ideális, de ez semmi olyan problémát nem jelentett, amit ne tudtunk volna kezelni.

A szocializmus alatt emelt épületek és az érintetlen rét közötti kényes átmenet megteremtése nem volt egyszerű, ezért megpróbáltuk mindkettőből a legjobb elemeket kiválasztani. A meglévő beépítésből a városi elrendezést, különösen az utcavonalat, a rét felől pedig a terep szelíd íveit hangsúlyoztuk. A rétet zöldtetőként „felhúztuk" egészen a földszinti hálószoba tetejére, ezáltal eltüntettük a határvonalat a táj és a ház között, amit a kerítés hiánya is erősít, mert összekapcsolja a házat természetes környezetével.

A ház alaprajza L alakba rendeződik. A földszinten külön helyezkednek el a nappali és az esti funkciók, az L egyik szárában a konyha-étkező nappali, a másikban pedig egy fürdőszoba és egy hálószoba helyezkedik el. Csak az épület egyik szárnya, a nappali zóna fölötti kétszintes, itt a tetőteret kettéosztották. Az egyik részben egy hálószoba, a másik részben pedig a fotóstúdió kapott helyet. Utóbbi csak kívülről megközelíthető: külön bejárattal és saját lépcsőházzal rendelkezik, a lakótérből nem átjárható. Így az épület elosztása kiválóan szolgálja a család igényeit: a munka és a családi élet tere egyértelműen elválik egymástól.

A kettéosztott tetőtér egyébként nagyon kellemes, a stúdióból a zöldtetőre, és ezáltal a rétre léphetünk ki, a gyerekek uralma alatt álló szoba pedig csodás kilátással rendelkezik a környező dombokra.

A rétbe és a környező dombok közé bújtatott mini udvart nyugatról és keletről zöld „hullám" takarja, így természetesen beleolvad a terepbe. Itt van az egész ház békéjének és nyugalmának fő oázisa, valójában olyan ez a hely, mint egy szabadtéri nappali. A kijutás ráadásul a nappali hatalmas méretű üveg tolóajtóin keresztül történik, így valóban a tér meghosszabbításaként üzemel.

A telek bejáratánál parkolóhelyet alakítottak ki a terület első szintkülönbségének kompenzálására és a magánszféra érzetének megteremtésére azáltal, hogy a privát részt félprivát előkerttel választják el. A kerítés és a kapuk hiánya itt is a környező rétekre és a vad tájra irányítja a figyelmet.

Tomáš Jalůvka, Tomáš Kašík, Lenka Jalůvková

Fordította és szerkesztette:
Paár Eszter Szilvia