Épületek/Középület

A Google Ground a Leonardo da Vinci utcában

2014.03.11. 12:44

A Google Magyarország 2013 tavaszán keresett helyet magának és az oktatóközpontnak és meglátták a lehetőséget a „nyóckerben”. Fábry Zoltán építész vezetésével oktatóközpontot építettek.

A tervezés története 2009-ig nyúlik vissza. Akkor kerültem a Grundra, a Tömő utca 6. átalakításának kivitelezési munkái közben, aztán ott ragadtam.

De mi is ez a Grund?

Egy zárvány, egy darabka régmúlt, egy csepp kis sziget a nagyváros nyüzsgő világában. Öt telekből álló ház és foghíj sor, ahol egy lelkes csapat a Pál-utcai fiúk nyomdokain próbál életben tartani egy izgalmas szeletkét a valaha volt VIII. kerületből. A Nagytemplom-Tömő utca sarkon egy műemlék ház áll – illetve csak részben áll -, mert az utolsó pillanatban kezdődött meg a megmentése, aztán a Tömő utca 4, ahol a névadó Grund játszótér üzemel 2008 óta, a Tömő utca 6, ahol egy bár és egy hostel működik, a Tömő utca 8, amely üres telek egy utcafronti ház-maradvánnyal és végül eljutottunk a közelmúltig lakóépületként működő Leonardo utca 41-ig.

Az egész terület mögött dübörög a Corvin-Szigony sétány építkezése, amely mostanára egészen a szomszédba ért. Emiatt kellett elbontani a Grund-kertet, amely három évig tudott a lakónegyed beruházóinak jóvoltából – használatra megkapta a Grund a területet - egy kellemes zöld sziget lenni, közösségi kerttel és a bár kitelepülésével.

A Google Magyarország 2013 tavaszán keresett helyet magának és az oktatóközpontnak és meglátták a lehetőséget a „nyóckerben”, elkezdődhetett a tervezési munka. A program alkotásában is részt vettem, két hónap alatt kialakult a végleges elképzelés. A legfontosabb feladat az volt, hogy sok embert fogadni képes teret alkossunk, ahol zavartalanul lehet követni egy-egy előadást. Viszonylag hamar eldöntöttük, hogy az U alakú ház udvarát a földszint fölött le kell fedni. A földszinti homlokzat nyílásarchitektúrája túlzottan beszűkítette a téralakítás lehetőségeit, ezért azok kiváltása mellett döntöttünk. A statikus kiszámolta, a kivitelezők pedig megoldották a feladatot: az emelőgéppel megközelíthetetlen területen a 7m hosszú, I500-as tartókat kézi csörlőkkel emelték a helyére. Az épületben egészen minimális alakváltozás keletkezett. A tető szerkezete szintén acél, a derékszöget csak elvétve tartalmazó épület homlokzat síkjait, a telekhatárt, valamint a tervezett zöldtető terheit figyelembe véve egy meglehetősen kusza szerkezeti kiosztás született, hiszen bele kellett komponálni a zöldtető közepén lévő járható, biztonsági üvegezésű felülvilágítót is.

A belső terekben egyszerűbb volt a helyzet, válaszfalak kibontásával, áthelyezésével ki tudtuk alakítani az igényelt helyiségeket, úgy mint: tárgyaló, zárt előadó, vizesblokk, videostudio és technikai helyiségek.
A külső megjelenést is a létesítményhez méltóra kellett tervezni. A megérkezést mind gépkocsival mind gyalogosan az akkor még létező Grund-kert felől terveztük. Egyszerű helyzet volt. Egy, a szomszédos Leonardo utca 39 és a saját házunk U alakjának egyik bütüjén végigfutó fehér falsávval jeleztem az érkezőknek, merre lesz a bejárat. Ez a fehér falsáv befordul, ráfolyik a bütüre és nekifut az udvarlefedés üvegezett homlokzatának. A falsáv tetejére fehér korcolt fémlemez készült, ezzel is az egységes tömeget hangsúlyozva. A fentebb már említett derékszögek hiánya miatt sokat kellett keresgélni azokat a megfelelő szögeket, amelytől az egész gondolat össze tud állni egésszé. Az üvegportál előtt, a telekhatáron belül áll két tájépítészeti szemszögből nem-túl-értékes bálványfa, amelyeket viszont a Grund alapvető filozófiájával összhangban megtartottunk. Így ezek helyzete is befolyásolta az újonnan épített elemeket. A fehér falsávon egy nyílást adtunk, ez vezet a recepcióhoz, ahonnan kis forgalmú rendezvény esetén tovább irányítható az érkező vendég. Nagyobb rendezvények esetén ez túlzottan leszűkítené a bejáratot, ilyenkor az üvegportál tolóajtaját lehet szélesre tárni.

Miután a hátsó bejárás – a kert – megszűnt, újra kellett gondolni az érkezést, és itt kanyarodunk vissza a Grund eredeti koncepciójához, amely egy határozott vágással fordul el a majdani lakóteleptől. Ez a vágás a híd, amely eddig csak az első emeleten jelentett közlekedési csatornát az öt telek mentén végig, de most meg kellett nyitni a földszinten is, emiatt kellett egy kis átalakítás a Tömő 6 és Tömő 8 telkeken és házakban is. Szerencsére a felvezetés lehetősége megmaradt, a fehér fal – amelyet a környék történetéről készített grafikai elemekkel díszítettek – be tudja tölteni eredeti funkcióját, hiszen ennek fut neki az érkező és ez irányítja tovább az oktatóközpont bejárata felé.
Kívül ezen a fő felvezető motívumon - a semleges fehér falfelületen - kívül sok újdonságot nem látni. Van egy hatalmas, fa vázszerkezetbe épített üvegportál barnás lazúrral kezelve - bár hozzátartozik, hogy én más színt és felületkezelést javasoltam. A zöldtető éle elvékonyodik a portál fölött, az élére pedig az elbontott függőfolyosóról leszerelt és így újrahasznosított kovácsoltvas korlátot szerelték föl, természetesen kiegyengetve, kijavítva. A Grundra jellemző az újrahasznosítás, a járófelületek több helyütt a régi fa födémek gerendáiból készültek, de a kibontott kövek és téglák is mindig megtalálják az új helyüket.
A belső terek kellemesen világosak - a zöldtetőbe ágyazott felülvilágítónak is köszönhetően –, a színek és az anyaghasználat a Google arculatának megfelelően vidám, játékos. A terület nagy részén álmennyezet készült, a világítás és a gépészet is fölötte és benne rejtőzik. A recepción keresztül a ház többi része is megközelíthető, illetve fordítva: a Leonardo utca felől a recepción keresztül vezet a gazdasági bejárás.

A Grund egész története a változásról szól; változik a környezet, változnak a feltételek, és ez a régi épületegyüttes folyamatos küzdelemben áll a világgal. Remélhetőleg a Google Ground az állandóságot jelenti legalább egy pár évig ennek a kis belvárosi szigetnek.

Fábry Zoltán