Design/Formatervezés

A Green Fortune növényfalai - a Green House irodaházban és szerte a világon

2013.02.26. 15:32

Mindenképpen jó névválasztás volt Hans Andersson és Johan Svensson részéről, hogy vertikális növényfalakat gyártó cégüknek a Green Fortune nevet adták, hisz – mintegy önbeteljesítő jóslatként – megrendeléseik száma, illetve nemzetközi terjeszkedésük egyedülálló a világon. Pók Enikő írásában a svéd tulajdonosokat és a cég hazai képviselőit kérdezi legújabb megvalósult magyar és külföldi projektjeikről.

Green House-ban a Greenwall

A budapesti Lehel tértől 3-4 perces sétára lévő Green House „a magyar irodapiac legzöldebb ingatlanfejlesztési projektje, és egyben az első budapesti irodaház, amely a LEED tanúsítási rendszer platina szintjén előkvalifikálta magát.”1 Az épület CO2-kibocsátásának csökkentését nemcsak a legkorszerűbb épületgépészeti eszközök használatával, hanem a növényfalakkal kompenzált O2-termeléssel szeretné elérni. Erre a célra kérték fel a svéd tulajdonú Green Fortune-t, hogy telepítsen egy 24 négyzetméteres zöldfalat a lobby térbe, az Avis egy második emeleti irodájába, és a Skanska számára az ötödik emeletre.


2013. január elején, még az épület átadása előtt beszélgettem a helyszínen a cég magyarországi képviselőivel, Kovács Andreával, és a növénybiológusukkal, Koltai Tamással, valamint szerencsés helyzetben voltam, mert jelen volt a cég két alapítója, Hans Andersson és Johan Svensson is. 

Green Fortune Magyarország

Kovács Andrea elmondása alapján a hazai Green Fortune nem csak beltéri növényfalakat telepít, hanem szinte mindennel foglalkoznak, ami a városi zöldítésnél szóba jöhet; készítettek svéd stílusú belső kertet a Kinnarps-nak és kültéri futtatott növényfalat a Pest Hotelnek. Nyaranta olyan rendezvényeken vesznek részt, ahol gyerekekkel ültetnek közösen otthon termeszthető növényeket, amiket aztán haza is vihetnek. Ezzel párhuzamos, fontos projektjük, hogy konyhakerteket alakítanak ki magyarországi gyermekotthonokban. A kültéri munkáknál figyelembe veszik a városi állatvilág szempontjait is; úgy telepítik a növényeket, hogy közöttük az állatok is otthonra leljenek.

Pók Enikő: Andrea, kezdjük az alapoknál, mivel foglalkoztál, milyen iskolákat végeztél mielőtt a növényfalakkal hozott volna össze a sors?

Kovács Andrea: Külkereskedelmi Főiskolát végeztem Nemzetközi kommunikáció szakon és Közgazdasági Egyetemet Szakdiplomácia szakon, majd a KREA-ban tanultam lakberendezést. A nemzetközi kereskedelemben dolgoztam, 5 évet éltem Szíriában, 1 évet Párizsban és hosszabb - rövidebb utak alkalmával elég sok helyen megfordultam a világban.

P. E: Eddig nem túl sok közös pontot fedeztem fel a zöldfalakkal…

K. A: Mindig is vonzott a belső és a külső tér kapcsolata, a természetes anyaghasználat és a természet harmóniája. Ezen kívül én is készítek függesztett növénytartókat, fűszernövényes falikerteket, beltéri növényoázisokat kerámiából, fából és fémből.

P. E: Ezek után hogyan találtál a Green Fortune-ra? Miért pont hozzájuk csatlakoztál a többi külföldi növényfalgyártó helyett?

K. A: Három éve ismerkedtem meg Indiában Tamással, a növénybiológusunkkal. Azóta is összetart bennünket a küldetésünk - a természet minél hatékonyabb integrálása a városi létbe. Több saját kísérletünk is van, de rájöttünk, hogy ha egy hosszútávon tökéletes rendszert szeretnénk létrehozni, akkor azt több éves kísérletnek kell megelőznie. Saját kísérleteink két évesek lesznek idén, egész jó eredményekkel. Világszerte tanulmányoztuk a növényfalakat és a technológiát tekintve a Green Fortune növényfalai bizonyultak a legjobbaknak - és nem utolsó sorban egy fantasztikus nemzetközi városi zöldítő csapat részévé váltunk.

P. E: Ahogy itt, a helyszínen is látom, többen vagytok jelen egy projektnél. Te milyen feladatokat látsz el a Green Fortune-nál? Esetleg külföldi projektekben is részt veszel?

K. A: A cégben én készítem elő a munkákat, és részt veszek a telepítésben, Tamás pedig a munkák fenntartásáért felelős. Igen, jól gondolod, a Magyarországgal határos országok legtöbbjében is mi látjuk el a felmerülő igényeket.

P. E: A Green House irodaház lobbyjába készülő projektnél jelen voltak a svéd tulajdonosok. Miért?

K. A: Az első pár projektnél mindig jelen van valaki, aki segít elhelyezni a textíliát és ellenőrzi, hogy minden tökéletesen működjön. Az, hogy ez alkalommal a svéd tulajdonosok jöttek, annak köszönhető, hogy ők még nem jártak Magyarországon, és több partnerünkkel személyesen is találkozhattak.

P. E: Felmerült bennem a kérdés, hogy ahogy Svédországból jön a segítség, úgy a növényfalban felhasznált anyagokat sem Magyarországról szerzitek be. Hogy érvényesül akkor itt a fenntarthatóság?

K. A: A növényfalhoz szükséges szinte minden anyagot, növényt itthon szerzünk be, egyedül a textília és az üzemeltető doboz érkezik a svéd gyárból. E két utóbbi garantálja a hosszú távú, jó minőséget.

P. E: Itt állunk a Green House irodaház lobbyjában, az elkészült növényfal előtt. Elég sok természetes fényt kap a zöldfal, mégis úgy látom, kiegészítő világítást is alkalmaztok. Mi a megvilágítás különlegessége?

K. A: Olyan fényerejű fémhalogén izzókat használunk, amelynél a növények fotoszintetizálnak, valamint a hideg fény kiválóan kiemeli a növényfalat a meleg fényhez képest. A mesterséges világítás leginkább télen játszik szerepet, amikor kevesebb a napfény.

P. E. Milyen növényeket ültettek a falba? A kislevelű Ficus Pumilát szeretik a zöldfalakban alkalmazni, úgy látom, itt is megtalálható.

K. A: Van egy növényválogatásunk, amelyből azokat telepítjük a növényfalba, amelyek a leghatékonyabban tisztítják az épület levegőjét. Öt év alatt kísérletezték ki, hogy mely növények alkalmasak az együttes telepítésre, illetve melyek tűrik el a függőleges telepítést. Ezeket két csoportra bontjuk, vannak köztük takarónövények és hangsúlyos növények. A biológusunk többet tud mesélni a növényekről.

Koltai Tamás: A Ficus Pumilán kívül még vitorlavirág (Spathiphyllum), könnyezőpálma (Monstera deliciosa), Epipremnum pinnatum, valamint Philodendron scandens és Scindapsus pictus került a falba.

P. E: Milyen tápközegben élnek a növények?

K. T: Vízkultúrán alapul, csak minimális földet használunk, inkább agyag granulátumot, perlitet, agyaggolyót. Maga a textília felépítése teszi lehetővé, hogy a gyökerek terjeszkedjenek. A tápozás az öntözés automatikáján keresztül is megoldható, illetve táprudakat is használunk, melyek 3-4 hónapra elegendőek, így egyenletes felszívódással, lassan oldódó tápanyaggal látják el a növényeket.

P. E: A növényfalak öntözővizéhez különböző tápanyagokat is adagolnak. Andrea, mire használjátok a kezedben lévő „aktivált mikrobiológiai készítményt”?

K. A: Az EMBIO egy organikus tápszer, ami a kaktusztól kezdve a szobanövényekig, valamint kültéri növényekig mindenféle növényhez jó. Mikroorganizmusokat tartalmaz, mely olyan „intelligens”, hogy információt ad a növényeknek, amelyek ezáltal tudják, hogy csak annyit szívjanak fel belőle, amennyire szükségük van, azaz kialakítja az optimális fejlődéshez szükséges legharmonikusabb közeget, mind levélre permetezve, vagy öntözéskor.

P. E: Hogyan választjátok ki, hogy a sokaság közül mely növények kerülnek egy-egy falba?

K. A: A növényfal tervezésekor különböző alakzatokkal és a növények választékával szoktunk játszani, és értelemszerűen azt valósítjuk meg, ami az ügyfélnek a legjobban tetszik.

K. T: A megrendelő igényeitől is függ, illetve közös döntés alapján. Ezek a növények jótékony hatásokkal bírnak, ezért például károsanyag-megszűrésre is alkalmasak. Mivel intenzív az oxigéntermelésük, olyan miliőt képesek létrehozni az itt dolgozóknak – illetve bárhol –, ami javítja a munkaképességet, valamint a látványuk felfrissíti a lelkiállapotot.

P. E: Milyen tartószerkezettel épült a fal?

K. A: Mivel a súlya 25 kg négyzetméterenként, ezért akár gipszkarton falra is lehet illeszteni a rendszert, ahogy itt is történt, U profilokkal. 1 cm vastag PVC réteg óvja a hátszerkezetet a nedvesség- és páralecsapódás, és a nyirkos levegő ellen. A levegő a beépített légrések segítségével cirkulál a növényfal körül.

P. E: Beépített öntözőrendszer segítségével történik az öntözés? Hogyan történik a vízelvezetés?

K. A: Igen, az öntözőrendszer bele van varrva a textíliába és úgy van beállítva, hogy csak annyi vizet csöpögtet, amennyi vizet felhasznál a növényfal. Biztonsági vízelvezetés céljából a növényfal alján egy vízelvezető tálca található.

P. E: Egy, az ipari nemezbe ágyazott rendszerű növényfalakról szóló cikkben beszámoltam róla, hogy a Green Fortune egy 4 rétegű textíliát használ. Mi a szerepe a különböző rétegeknek?

K. A: A négy közül a két belső réteg újrahasznosított pamut anyag, amelyekben a gyökerek tovább tudnak erősödni, a két külső réteg pedig vízlepergető funkcióval bír.

P. E: A vertikális falon nem látok modulos rendszerre utaló jeleket, ezért úgy tűnik, hogy bármekkora nagyságú felület befedhető vele, illetve bármilyen forma kialakítható belőle.

K. A: Pont ez a lényeg, hogy nem kell a projektnek egy fix modulrendszerhez alkalmazkodnia, hanem a Green Fortune bármilyen elképzeléshez tud adaptálódni, annak függvényében, milyen magas és széles a növényfal – átalakítjuk a növényzsebek méretét. A Green Fortune technológia sajátossága, hogy egyre nagyobb zöldfalakat készítünk: már 60-70, vagy akár 100 négyzetméter feletti felületeken, így - a rendszer rugalmassága miatt - kiemelkedünk a többi növényfalgyártó technológia közül.

P. E: Mi a helyzet Magyarországon? Van igény a nagyobb növényfalakra is?

K. A: Úgy látjuk, hogy itthon is egyre nyitottabbak a növényfalak iránt, ami nyugaton már egy egyre elterjedtebb megoldás. Február végén Gyömrőn, a Pátria Takarékszövetkezet átriumába készítünk egy 17-20 négyzetméteres falat, de tárgyalás alatt van a Nyugati pályaudvar mellett, az Eiffel téren álló Eiffel irodaházba is egy 70 négyzetméteres fal is.

P. E: Mik a visszajelzések a Procter & Gamble étkezőjében lévő zöldfalról?

K. A: A Procter & Gamble új irodájának étkezőjében elhelyezett növényfalnál az ittenihez képest már dúsabb a növények hatása, két-három hónap alatt teljesen eltűnt a fekete háttér. Maga az iroda egyébként „Az Év Irodája” lett 2012-ben. A növényfal abból a szempontból különleges, hogy a dolgozók minden egyes karbantartás alkalmával alig várják a biológusunkat, hogy kérdezhessenek tőle a növényekről, valamint megkapják a növényfalról lemetszett indákat, amelyekkel tovább növényesítik a munkaasztaluk körülötti területeket. Mi sem gondoltuk volna, hogy ekkora szenzáció lesz a növényfal a számukra.

A közösségkovácsoló növényfal

Végre a kétkedő énem is megnyugvásra talált, mikor kiderült egy szelet igazság a növényfalaknak az ember közérzetére gyakorolt valós pozitív hatásaival kapcsolatban. A Green Fortune által tavaly kivitelezett, a Procter & Gamble budapesti irodájának étkezőjében elhelyezett növényfal telepítése óta nőtt a szociális kapcsolatok mennyisége, az emberek érdeklődőbbek lettek – a növényfal iránt biztosan. Tamástól, a magyar biológustól kérték az ott dolgozók, hogy a vertikális fal karbantartását ne munkaidő után, hanem közben végezze, amikor ők is a helyszínen vannak. Ekkor kérdéseket tesznek fel neki, érdeklődnek a fal állapotáról, sőt kérik, hogy adjon nekik egy-egy indát a lecsippentett növényekről, hogy azt később eldugványozhassák az irodában - vagy hazavihessék otthonra. Egy szó mint száz, a P&G növényfal – szemmel láthatóan - közösséget kovácsoló elem, jó beszédtéma az emberek között, mindenki magáénak érzi azt (olykor ténylegesen is).

Green Fortune – Interjú a svéd tulajdonosokkal

Mivel a Green House irodaházba telepített növényfalnál a két svéd Tulajdonos, Hans Andersson és Johan Svensson is jelen volt, ezért nekik is tettem fel kérdéseket, akik egy diavetítéssel legfrissebb projektjeiket is bemutatták az Építészfórum olvasói számára.

Városi üvegházak

Minden a városi üvegházak ötletével kezdődött a Green Fortune-nál, miután a várostervezésben igény jelentkezett az egyre több zöld területre, az épületeken kívül és belül egyaránt. A cég ebben segít - visszahozni a zöldet a városokba, 2006 óta.

Pók Enikő: Svédországból érkeztek hozzánk Magyarországra. Hova telepítettek még növényfalakat a világon?

Green Fortune: Egy kicsit több mint 200 projekten vagyunk túl, a világ 16 országában. Ezek között van Svédország, Norvégia, Dánia, Finnország, az Egyesült Királyság, Oroszország, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia, Kína, Japán, Dubai (Egyesült Arab Emírségek), valamint Németország, Hollandia és végül, de nem utolsó sorban Magyarország is, ahol most vagyunk.

P. E: Miért gondolták úgy, hogy Magyarországra jönnek növényfalakat telepíteni? Mekkora piacot látnak itt a zöldfalépítésre?

G. F: Amikor elindítunk egy új kooperációt, az általában egy konkrét projekt felkéréssel indul. Aztán, ami a jó együttműködés további feltétele, hogy kezelni tudd az aktuálisat, és újakat tudj eladni. Mi mindezeket a lehetőségeket megtaláltuk a Green Fortune Hungary csapatában. Budapest egy nagyon központi helyen helyezkedik el Európában, ahonnan számos közeli nagyváros elérhető, ahol üzleti tevékenységet is folytathatunk.

P. E: Minden projektnél jelen vannak személyesen is, vagy ez egy különleges alkalom?

G. F: A kezdeteknél minden egyes Green Fortune vállalkozásnak segítünk a zöldfal építésénél. Bár ez a negyedik projektünk Magyarországon, de most egy jó alkalom adódott a további üzleti kapcsolatépítésre is.

P. E: Azon kívül, hogy Önök a Tulajdonosok, milyen szerepet látnak el egy-egy projektnél?

G. F: A Green Fortune feladata az, hogy segítse az ügyfelet a tervezési folyamat egészének ideje alatt, hogy minden részletet helyesen alakítsanak ki. Ez lehet a fénycsövek kiválasztásától a növények ajánlásáig minden. Aztán, ha minden előkészítő munka kész, akkor telepítjük a Plantwall textil-, és csepegtető öntözőrendszert. Ezek után történik meg a próbaüzem és a rendszer beállítása. Ha minden rendben zajlik, következhet az ültetés.

P. E: Mit gondolnak, miért érdemes növényfalakat telepíteni?

G. F: Ennek nagyon sok oka van. Először is a növények szeretete miatt fontos. De a Plantwall hangelnyelőként is funkcionál, oxigéntermelése révén tisztítja a levegőt és emeli a levegő páratartalmát is, főleg télen, a fűtés időszakában. Sok visszajelzést kapunk arról is, hogy az emberek sokkal jobban érzik magukat a munkahelyükön a növényfal telepítése után. Jó hatással van az általános közérzetükre, hangulatukra is.

P. E: Mit gondolnak, mi a növényfalak felhasználásának legkülönlegesebb, még meg nem valósított módja? Említették, hogy azt szeretnék, ha Svédországban nagy felhőkarcolók lennének, melyeket körbe lehetne futtatni növényfallal.

G. F: Olyan irodákat szeretnénk látni, ahol az építészek úgy játszanak a belső térrel, mintha az a kültér lenne – maga a természet. Üvegstruktúrák és a Plantwall rendszer együttes alkalmazásával érhető el ez a képzet. Ahelyett, hogy sík felületeket építenénk be, érdekes lenne követni az épület hajlatait, sarkait, hogy a látogatót még jobban elkápráztassuk. Van egy olyan tervünk, amikor az épület egészét befedik a növények levelei, amelyek ősszel lehullanak, előtte pedig nyáron árnyékolóként funkcionálnak. De ez még csak egy ötlet…

„No limits” – Nincs határ

… Ismétlik a tulajdonosok, mert a növényfal bárhova odaillik, sok helyre telepíthető, bármekkora méretben. Ők ketten arról álmodnak, hogy évek múlva Svédország nagy toronyházait fogják növényfallal befuttatni. Na de milyen projektjeik valósultak meg csak az elmúlt évben? Ezek közül szemezgettünk közösen.

Karolinska Institutet, Solna, Svédország, 2012
Tavaly, a ház építészeivel együttműködve találták ki a Karolinska Gyógyászati Intézetben található növényfalakat, amelyek nemcsak zöld falfelülettel ruházzák fel az épületet, hanem szinte egy mesterséges esőerdőt képeznek (művi) vízeséssel, folyóval és kis házakkal, ahol az emberek meglelhetik nyugalmukat.

Clariant, Shanghai, Kína, 2012
Shanghai-ba telepítette a Green Fortune az első kínai növényfalát, mely a maga 12 m-es magasságával az épület középpontjában lévő átriumban helyezkedik el. A magas „növénydoboz” olyan érzést kelt az emberben, mintha az egy hatalmas, növényekkel benőtt szikla lenne.

KU 64, Berlin, 2012
A berlini fogorvosi klinika nem teljesen sík, hanem hullámos falfelületein is található zöldfal, amely kialakítása miatt a homokdűnékre emlékeztetheti az embert. Az intézet padlóján és falán lévő állatfigurák a gyermekeknek csinálnak jó kedvet - egy kellemetlen foghúzás után.

Plantwire, Emporia, Malmö, Svédország, 2012
Svédországba, az Emporia bevásárlóközpont részére készültek a 16 m magas zöldoszlopok, amelyeknek a többi növényfalhoz hasonlóan növényzsebes kialakításuk van. A Green Fortune egy nagy belmagasságú hangárt bérelt ki, és ott kísérletezték ki több év alatt a Plantwire függő „növényoszlop” technológiát, melynél a Plantwall növényfalaktól eltérően térbe állított, körüljárható „növényoszlopról” beszélünk.

Office Den Haag, Hollandia, 2012
Ez egy monokróm növényfal, csak Ficus Pumilából áll. Az egész épületnek megadja az alaphangulatát, mivel a növényfal minden szintről látható.

Open Innovation House, Esbo, Finnország, 2012
Az Esbo-i Open Innovation House átriumára a környező, üveggel határolt irodákból és terekből rálátni, így figyelhetik a két szintes zöldfal fejlődését a dolgozók nap mint nap.

OVT, Rotterdam, Hollandia, 2012
Az OVT székháznál az Open Innovation House-hoz hasonló a növényfal kiképzése, azzal a különbséggel, hogy itt az emberek egy térben vannak a zöldfallal, így nem csak egy üveg mögül csodálhatják, hanem akár közvetlen kapcsolatba is kerülhetnek vele, meg is érinthetik azt.

Picard, Bochum, Németország, 2012
Ki mondta, hogy a növényfalat csak széles tömegek által látogatott helyre lehet telepíteni? Jó példa az ellenkezőjére a Bochumban, Németországban álló zöldfal, amely a Picard logisztikai raktárjának falára került. Ha megértették a növényfal hasznosságát, akkor kérdem, vajon milyen plusz funkció miatt telepíthették azt pont egy logisztikai raktár falára? Ha nem elektromos, hanem benzin üzemű targoncák szaladgálnak a térben, akkor érthető az oxigéntermelő megoldás alkalmazása.

 

Pók Enikő

Forrásjegyzék:
1: http://epulettar.hu/projekt/green-hous-budapest