Közélet, hírek

A Gresham palota újjáépítése

2001.03.25. 22:01

A CFE Hungary Építőipari Kft-t választották a Gresham palota újjáépítésének generálkivitelezőjéül.

Az MTA dísztermében március 21-én szerdán ünnepélyes keretek között megtartott sajtótájékoztatón dr. Fejér W. Béla, Q.C., a Gresco Rt. elnök-vezérigazgatója hivatalosan is bejelentette, hogy sikerült kiválasztani a Gresham palota újjáépítésének generál kivitelezőjét. 2000. szeptemberében a Gresco Befektető és Vagyonkezelő Rt. hat építőipari vállalattól kapott ajánlatot. Az elmúlt fél évben lezajló tárgyalássorozat folyamán, amikor is minden apró részletet finomítottak, végül a CFE Hungary Építőipari Kft. bizonyult a legmeggyőzőbbnek.

A CFE Hungary a belga CFE építőipari kivitelező csoport tagja. A választás többek között referenciamunkái, tapasztalatai alapján esett az Edouard Janssens által vezetett cégre, hiszen jártasak a nemzetközi és magyarországi nagyberuházások, valamint a szállodaépítés területén. Példaként említhetjük az ING Bank, CIB Bank, Nationale Nederlanden budapesti központi irodaházát, vagy a Campona bevásárlóközpontot, a Graphisoft óbudai irodaépületeit -melyért Budapesti Építészeti Nívódíjjal tüntették ki-, az V. Kerületi Kozma Centert -melyért különdíjjal ismerték el a 2000. évi Magyar Ingatlanfejlesztési pályázaton, illetve a CFE Hungary végezte a Hotel InterContinental Budapest közelmúltban befejezett felújítását is.
Mint azt Fejér W. Béla elmondta, a különböző nemzetközi érdekeltségek ellenére a legszebb zászló, amely a szállodára kitűzve fog lobogni, a magyar zászló lesz, hiszen a Gresham alapvetően magyar vállalkozók, magyar munkások, magyar bank segítségével épülhet újjá, s az itt alkalmazott, alkalmazandó munkaerő 95%-a magyar, mely arány a későbbiek folyamán fokozatosan nőni fog. A Gresco célja az, hogy a palota visszanyerje szépségét, amely a múlt század elején jellemezte, és ugyanakkor a legmodernebb igényeknek is megfeleljen. Az építkezés remélhetőleg két héten belül megkezdődik, s a Four Seasons Hotel Gresham Palace, Budapest ünnepélyes megnyitása 2002 őszén várható.
A projekt finanszírozási hitelről szóló dokumentációját is most írták alá. A CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Rt. a Banca Commerciala Italiana-val, azaz az őt 100%-ban tulajdonló olasz bankkal együtt fele-fele arányban biztosítja a Gresco Rt.-nek a hozzávetőlegesen 58 millió euro összegű hitelt a Gresham Palota újjáépítéséhez és Four Seasons szállodává való átalakításához. A beruházás teljes költsége meghaladja majd a 100 millió eurót, melynek 45 %-a tulajdonosi hozzájárulásból származik, s az eddigi, az ingatlanvásárlás, a különböző szükséges bontások során felmerült költségek szintén 45%-ot tesznek ki.

Antoine Corinthios, a Four Seasons Hotels and Resorts európai szállodaüzemeltetési elnöke elmondta, hogy a Four Seasons a Grescoban tőkéstársként is jelen van, ami egyáltalán nem jellemző, azonban nagyon is hízelgő, és a bankok számára amolyan biztosítékot is jelent. A cég Európában eddig kilenc hotelt üzemeltet (egyet-egyet Berlinben, Isztambulban, Lisszabonban, Milánóban, Párizsban, Prágában, Dublinban, és Londonban kettőt is). A budapesti szálloda Közép-Kelet-Európában a második, Magyarországon pedig az első lesz e szállodalánc keretében. További magyarországi terjeszkedés egyelőre nem várható, bár új helyszíneket, alkalmas épületeket folyamatosan keresnek.

Kruppa Gábor okleveles építészmérnök, a Formanyelv tervezőiroda felelős tervezője elmondása alapján az újjáépítés után a Four Seasons saját vendégkörére számítanak, olyanokra, akik eddig nem jöttek Magyarországra. A 179 szobás (köztük lakosztályok is lennének), másként 179 kulcsos hotel - kategóriájának megfelelő minőségűvé varázsolva - Budapest és a világ egyik legelegánsabb szállodája lesz. A legkiemelkedőbb színvonalú szállodai ellátás, illetve kiegészítő luxus szolgátatások állnak majd rendelkezésre, nem is beszélve az előnyös elhelyezkedésről, hiszen kilátás nyílik innen a budai Várra, a Gellérthegyre, a Lánchídra, illetve a város üzleti, bevásárló és adminisztratív központja kezdődik itt.

Az épület története

A szecessziós palota a tulajdonos londoni Gresham életbiztosító társaság megbízásábóltervei Quittner Zsigmond szerint épült 1906-ban. A szobrokat Telcs Ede, Maróti Géza és Ligeti Miklós, az üvegablakokat és mozaikokat Róth Miksa, a kerámia díszítéseket a Zsolnay gyár, a kovácsoltvas munkákat Jungfer Gyula készítette.
Különleges tecnikai megoldásnak számított a központi porszívó-rendszer.
A Gresham társaság a huszas években megszüntette magyarországi tevékenységét, az épület állapota a második világháború, illetve az államosítások során ( a luxuslakásokat állami vállalatok és új lakók vették birtokba ) leromlott, a gondozatlanság komoly építészeti károkat okozott. A kilencvenes évek elején az indiai Oberoi szállodalánc a HungarHotelsszel közösen tervezte az épület felújítását és luxusszállodává alakítását. A tervek elkészültek, azonban nagy átalakításokkal járt volna kivitelezésük, s az építési engedélyt a lakók tiltakozása miatt sem kapták meg.

A fonalat a ciprusi Patine cég vette fel, melynek a kanadai Four Seasons is tagja. A Patine képviseletében a Gresco Rt. a beruházó, melynek tervezési célból alakított saját cége a Formanyelv. A kivitelező kiválasztása még folyamatban van. A tenderdokumentációt 2000 augusztusában tették közzé.
Az épület az UNESCO Világörökség részeként műemléki védelem alatt áll. A kivitelezési munkák az Országos Műemlékvédelmi Hatóság felügyelete mellett folynak majd, s az ő engedélyükre volt korábban is szükség. Ennek nyomán kezdődhetett meg 1999 február-március havában a finombontás, a födémfeltöltés lehordása, a vakolat lebontása - a tartószerkezet ellenőrzése. A lakóknak az önkormányzattal összhangban cserelakásokat biztosítottak, illetve kártalanították őket.
Az OTÉK alapján a szobaszámnak megfelelő férőhelyes mélygarázst kell biztosítani. Az építési munkálatok jelenleg is folynak a Roosevelt tér alatt. A garázst folyosó köti majd össze a Palotával, a mélyszintekről lifttel lehet a szállodába jutni - természetesen utcai kapcsolattal, hiszen várhatóan a vendégeknek csupán kis hányada veszi majd igénybe ezt a lehetőséget ( feltehetően a legtöbben repülőgéppel érkeznek ). Az előírásos 2,5 méteres földtakarás nagyobb méretű fák telepítését is lehetővé teszi, s végeredményben a felszíni parkoló megszűntével növekszik az összes zöldfelület.

Csordás Izabella