Közélet, hírek

A háborúkban megerőszakolt nők emlékhelyére hirdetett nemzetközi pályázatot a főváros

2021.07.15. 13:33

A lehetséges helyszínek között felmerült a Városmajor környéke, a Gellért-hegy, a Margit-sziget és Óbuda is. A pályázat előkészítésében egy művészettörténészekből, történészekből álló ötfős bizottság vesz részt, a zsűriben pedig ott lesz Andrew E. Young, aki a Berlini Holokauszt Emlékmű és a New York-i 9/11 Emlékmű zsűrijében is jelen volt. 

Nyilvános nemzetközi pályázatot hirdet a főváros a háborúkban megerőszakolt nők emlékezete kapcsán köztéri alkotás létrehozására - adta hírül közösségi oldalán Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes. Ahogy fogalmazott: a művészeti pályázat "a téma érzékenységének és bonyolultságának megfelelően egy, a lehető legtágabban értelmezett köztéri alkotás létrehozására hív fel, ennek a célnak, küldetésnek az egyik legfontosabb mérföldköve." A projekt Állandó Bizottságának tagja András Edit művészettörténész, Kenyeres István történész, levéltáros, Budapest Főváros Levéltára főigazgatója, Mélyi József művészettörténész, Népessy Noémi történészn, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója, Pető Andrea történész. A nemzetközi, több szakma képviselőit felvonultató zsűriben való részvételre elfogadta a felkérést egyebek mellett Andrew E. Young, aki részt vett a Berlini Holokauszt Emlékmű és a New York-i 9/11 Emlékmű zsűrizésében is.

A pályázatra szeptember 30-ig lehet jelentkezni, várhatóan jövő év elején hirdetnek eredményt, és jövő nyárra készülhet el a köztéri alkotás, amire közel 30 millió forintot szánnak. Az emlékhely fővárosi tulajdonú területen lesz, a lehetséges helyszínek között felmerült a Városmajor környéke, a Gellért-hegy, a Margit-sziget és Óbuda is.

Ahogy Kerpel-Fronius Gábor posztjában írja: "A háborús nemi erőszak témája, az ehhez kapcsolódó egyéni sorsok és családi traumák az egyetemes kollektív emlékezetünk részei, a magyar, és különösen budapesti történelmi emlékezetnek pedig a második világháború óta meghatározó területe. (...) Még ha nagyon egyszerűnek, közhelyesnek tűnik is, ki kell mondanunk, le kell írnunk: olyan jelenségről beszélünk, amely nem válogatott, amely nem ismert szegényt, gazdagot, öreget vagy fiatalt, magyart, németet, svábot vagy zsidót. Sorsszerűen érintett bárkit. A háborús nemi erőszak témájáról való megemlékezés éppen ezért lehet a terepe a mélyebb megértésnek, egymás felé fordulásnak, és nem egyszerűen a társadalmi megbékélésnek, hanem egy olyan közéleti kultúra meghonosodásának, amely a folyamatos, érzékeny vitákon, önmagunkra és a másokra való érdemi reflektáláson keresztül vezet el egy, a mainál sokkal együttérzőbb megközelítés, árnyaltabb nyelv kialakulásához." 

A pályázatkiírás és a hozzá kapcsolódó dokumentumok ezen a linken érhetőek el. A www.elhallgatva.hu honlapon emellett a szakmai munka dokumentációjáról, különböző területeinek bemutatásáról is lehet olvasni.