Épületek/Örökség

A helyreállított Reök-palota

2009.01.28. 09:40

Az európai szecesszió remekműve, Szeged legszebb háza, a Reök-palota új művészeti centrumként született újjá 2007-ben. A ház Regionális Összművészeti Központként várja a látogatókat. Eredeti tervezője Magyar Ede, a felújítás felelős tervezője Rantal János.

Az európai szecesszió remekműve, Szeged legszebb háza, a Reök-palota új művészeti centrumként született ujjá 2007-ben. A százéves épület – a Tisza Lajos körút és a Kölcsey utca sarkán – a hazai szecessziónak is egyedülálló alkotása: megjelenésében, magyarországi társaitól is különbözően, nem a stílus lechneri elvei, hanem a francia és a belga Art Nouveau hatása mutatható ki.

1906-1907-ben Reök Iván szegedi vízügyi mérnök építtette családja számára, tervezője Magyar Ede volt. A kivitelezésben helyi művészek és mesterek működtek közre. Reök palotájának homlokzata szakít a korszellemben uralkodó historizmussal, minden részletén a „floreális" Art Nouveau tiszta stílusegysége uralkodik.

A kétemeletes saroképület homlokzata plasztikusan, szinte szobrászi eszközökkel formált: a falsíkok hullámos kialakítása, a zárterkélyek és nyitott erkélyek alátámasztása, a virágmotívumok építészeti tagozatokká való átlényegítése, a liliomokból komponált oszlopfők és pilaszterfejezetek a vízi növényvilágot szimbolizálják. A kiugró párkányok alatti falmezőket eredetileg vízitündéreket ábrázoló seccók díszítették, ma kék sávos díszítés látható. A földszint diófa portáljai szervesen illeszkednek a mozgalmas homlokzathoz. A homlokzatok növényi ornamentikája a lépcsőházban is folytatódik. A ritka szépségű kovácsoltvas munkákat Fekete Pál, szegedi díszkovács készítette.

A lépcsőház ablakai mind más osztásúak, ablakosztó bordái virágmotívumokra emlékeztetnek, a lépcsőház falfelületét kísérő szalagdísz hullámzó kalligráfiája válaszol a korlát indadíszes ornamentikájára.

Az emeleti sarokszobát eredeti formájában állították helyre. Zöld díszítőfestése függőleges sávokkal és felső frízében koszorúkkal a századforduló sajátos megjelenésű, tapétamintára emlékeztető felülete. A szoba kifestésének egységét a megmaradt részletek segítségével, teljes rekonstrukcióban sikerült visszaállítani. Három ajtót is sikerült eredeti formájában, zöld flóderozott felületdíszítéssel helyreállítani.

A ház az új funkció mellett is megtartja egykori tulajdonosának nevét: Regionális Összművészeti Központ (REÖK) működik falai közt, gazdag programot kínálva a leendő látogatóknak. Az eredeti termek a „magas" művészet, a pince az underground számára ideális, az üvegtetővel lefedett belső udvar is számtalan lehetőséget nyújt.


forrás: Kulturális Örökségvédelmi Hivatal – Mustra 2007