Programok

A hétköznapokon túl - színházépítészeti kiállítás és konferencia

2010.03.22. 10:41

Létezik-e nemzeti építészet? – kérdezi a TACE kiállítása március 25. és május 2. között.

Hogyan tükröződik a lengyelek, magyarok, szlovénok, szlovákok, osztrákok nemzeti öntudata az utóbbi két évszázad legfontosabb színházépületeiben? Ezekre és más hasonló jellegű kérdésekre keresi a választ „A hétköznapokon túl” című kiállítás, mely idén és jövőre Európa több nagyvárosában lesz látható hetven különböző színházi épületet mutatva be. A tárlatot a hároméves TACE (Theatre Architecture in Central Europe/Színházépítészet Közép-Európában) projekt részeként Igor Kovačevič főkurátor és nemzetközi csapata hozta létre.

A színházat gyakran a nemzeti kultúra és nyelv egyik fontos tartópilléreként határozzák meg. Úgy tűnik, hogy sokszor az építészet sem mentesül a nemzeti vagy nacionalista jellemzőktől. Jó ez vagy sem? A kiállítás fontos tétje, hogy választ találjunk erre a kérdésre.” – mondja Igor Kovačevič.

A „hétköznapokon túl” kiállítás először Budapesten lesz látható a Bajor Gizi Színészmúzeumban (1124 - Budapest Stromfeld Aurél út 16.)  március 25. és május 2. között, majd innen a prágai Országos Műszaki Könyvtárba utazik május 12. és június 6. között. Ezután Varsó következik júliusban, Pozsony szeptemberben, majd végül Ljubljana.

Részletek

A színházépületek és egyéb színházi terek formáinak időbeli alakulása igencsak érdekes témája Közép Európa építészetének, főként a régió multikulturális összetételének köszönhetően. A kiállítás egyik célja, hogy kirajzolja a régió színházépítészeti eseményeinek nagy ívű mintázatát. A kiállítás szervezői két tengely mentén szervezték az anyagot: a jelenleg fennálló államrendszer valamint a lineáris kronológia vonalán gondolkodtak. Ezt a koncepciót tükrözi a kiállítás leleményes építészeti értelmezése, mely kottavonalakat idéz meg.

Minden országot körülbelül egy tucat színházépület illetve színházi tér képvisel a kiállításon. Csehországból például a prágai Nemzeti Színház, az Alfred ve dvoře és az Európában egyedi Vlasta Chramostová lakásszínház. A Theater an der Wien és a Burgtheater mellett a grazi modern MUMUTH zenei központ is látható lesz, melyet tavaly nyitottak meg. Lengyelországot többek között a 2008-ban megnyílt Opera Krakowska, a varsói Teatr Wielki – Lengyel Nemzeti Opera. Szlovákia színházépítészetéből a látogatók nemcsak a pozsonyi Nemzeti Színház régi és új épületét tudják majd összehasonlítani, hanem megismerhetik, például, a hlohoveci Nemesi Színházat.

A magyar színházépítészet példái között lesz az új Nemzeti Színház és a kolozsvári Állami Magyar Színház, felhívva a figyelmet a közép-európai kultúrák keveredésére. A hétköznapokon túl című kiállítás mindegyik állomásán gazdag kísérőprogramok is várják a látogatókat.

A TACE (Theatre Architecture in Central Europe/Színházépítészet Közép-Európában) egy többéves projekt, amely a prágai Nemzeti Színház irányításával és több közép-európai színházi intézet részvételével valósult meg. A szlovén, lengyel, magyar, szlovák és cseh közreműködésben megvalósuló projektet, melyet a cseh Művészeti Intézet – Színházi Intézet kezdeményezett, az Európai Unió Kultúra 2000 programja támogatja. A projekt célja az, hogy a közép-európai színházi építészet legfontosabb eredményeit feltérképezze, annak történetét és jelenét bemutassa különböző rendezvények során.

A kiállítás kísérőprogramja a TACE KONFERENCIA 2010. március 26-27-én kerül megrendezésre.

A rendezvény keresi a kapcsolódási pontokat színházépítészet, várostervezés, színházi rendezés és látványvilág között, előadások és pódiumbeszélgetések keretében. Színház és urbanisztika; a város, mint színház; közterek és középületek szerepe a városképben; színház alkalmi terekben; díszlet és építészet; térélmény a városban, a színházépületben és a színpadon.

A TACE projekt eseményeiről, valamint a régió színházépítészetének legújabb eredményeiről a TACE holnapján tájékozódhatnak.



Vargha Mihály in memorial
“Mély fájdalommal tudatjuk, hogy az epiteszforum.hu alapítója, főszerkesztője, TACE projekt szellemi atyja, szerkesztője, tanácsadója, az OSzMI számos szakmai programjának munkatársa, barátunk, Vargha Mihály 2010. március 8-án, életének 58. évében tragikus hirtelenséggel elhunyt. A kiállítást kedves barátunk emlékére szenteljük.


További információ:
Huszár Sylvia TACE koordinátor huszar.sylvia/kukac/gmail.com +36 30 230 6181

OSZMI (Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet)
Budapest, Krisztina körút 57.
Tel: 06 1 375-1184/124
Fax: 06 1 375-1184/115
Email: oszmi/kukac/szinhaziintezet.hu