Közélet, hírek

A III. kerületi Pünkösdfürdő park kapta idén az Európa Zöld Városa Nemzeti díjat

2023.09.11. 11:34

A „Több Zöld Várost a fenntartható Európáért" című konferenciasorozat záróeseményén adták át az Európa Zöld Városa Nemzeti díjat.  A bírálók szerint a városszéli park „azt sugallja, hogy a természet, a biodiverzitás, a klímavédelem egyéni felelősségünk". A győztes hamarosan nemzetközi színtéren, Brüsszelben is megmérettetheti magát, ahol a nyertes 13 ország legjobb városi zöldítést megvalósító projektjei közül kerül ki.

Szeptember 5-én, a Hungarogreen 2023 Kertészeti Szakkiállítás első napján került megrendezésre a “Több Zöld Várost a fenntartható Európáért" című konferenciasorozat záróeseménye. Ennek részeként dr. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke és Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára adták át az Európa Zöld Városa Nemzeti díjat. 

A díj célja, hogy az európai településeken a zöldfelületek innovatív, biodiverz, fenntartható megoldásainak létrejöttét inspirálja. Igyekszik felhívni a települések vezetőinek, a döntéshozóknak, és a beruházóknak a figyelmét az egészséget támogató, élhetőbb környezet fontosságára, a zöldfelület fejlesztés kiemelt szerepére. A díjat éppen ezért azok kapják, akik a beruházást finanszírozták, vagyis akik anyagilag támogatták a kiemelkedő értékekkel bíró zöldfelületek megvalósulását. A versenyre az elmúlt 5 évben létrehozott zöldfelületekkel lehetett jelentkezni. 

Az alkotásokat háromtagú szakmai zsűri meghatározott nemzetközi szempontrendszer szerint értékelte. A megépült zöldfelület növényzetének minőségét, sokféleségét, a tervezés egyediségét, a zöldfelület éghajlatra és a környezetre gyakorolt hatását, az egyedi anyagok jelenlétét vizsgálták az innovatív tervezés és kivitelezés mellett. Értékelték azt is, hogy a zöldfelület milyen hatással van a helyi gazdaságra és a lakosság jóllétére, egészségére.

A pályázatok közül a szakmai zsűri győztesként a Budapest Főváros Önkormányzata által finanszírozott „Természetesen a Duna parton – Budapest III. kerület „Pünkösdfürdő park" projektet nevezte meg. A parkot a BKM Nonprofit Zrt Főkert Divízió szakemberei tervezték és kivitelezték. 

A városszéli park egyediségét az adja, hogy látogatói természetes közegben pihenhetnek. Tematikájában, hangulatában, növényalkalmazásában és funkciójában is karakteresen elkülönülő egységekből épül fel, ahol a vízparti területekre és a települések határára jellemző tájhasználatok, tájelemek jelennek meg, melyeket sétaút köt össze. A park azt sugallja, hogy a természet, a biodiverzitás, a klímavédelem egyéni felelősségünk. A kihelyezett információs táblák nagy része is a környezeti szemléletformálást segíti. A terület nagyrészt extenzív fenntartású zöldfelületei nem csak a parklátogatók számára nyújtanak rekreációs lehetőséget, hanem a természetes madár és rovarvilág számára is új élőhelyet teremtenek, olvashatjuk a zsűri értékelésében.

Második helyezett a Thurzó park lett, melynek kialakításához az anyagiakat Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzata biztosította, mint beruházó. Az Objekt Tájépítész Iroda Kft munkájaként egy olyan park jött létre, melynek zöldfelületei hozzájárulnak a városi hősziget-effektus ellensúlyozásához, a környezeténél hűvösebb mikroklíma megteremtéséhez, emellett a szabadidő igényes eltöltéséhez, feltöltődéshez egyaránt jó helyszínként szolgálnak.

„Zöldítő - Első lépések Villányban az ökotudatos város kialakításához" című munka beruházója, Villány Város Önkormányzata kapta meg a harmadik helyezettnek járó elismerést. A településen olyan új, igényes zöldfelület jött létre, ahol a biodiverzitás, a csapadék helyben tartása, a környezeti és klimatikus hatásoknak ellenálló fajok alkalmazása kihat a város gazdasági életére is.