Közélet, hírek

"A jó építészet egyszersmind ökológikus is"

2007.04.16. 10:43

Végzetes hiba az „öko” jelzőt fügefalevélként használni építészeti értelemben rossz házak esetében – véleménye szerint a jó építészet egyszersmind ökológikus is.
A Csütörtöki Iskola keretében Ertsey Attila tartott előadást Ökoház címmel

A Csütörtöki Iskola keretében Ertsey Attila tartott előadást Ökoház címmel a múlt héten. Az est az ökológiai szemlélet alapismereteivel foglalkozott, ugyanakkor igyekezett szertefoszlatni minden ezzel kapcsolatos tévhitet. Az építész mindjárt az elején tisztázta a fogalmakat: leszögezte, hogy végzetes hiba az „öko” jelzőt fügefalevélként használni építészeti értelemben rossz házak esetében – véleménye szerint a jó építészet egyszersmind ökológikus is.
 
Az „öko” nem összekeverendő a „bióval”, az utóbbi elsősorban az ember egészségére vonatkozik, az előbbi szélesebb értelmű, a környezet és az ember összhangját jelenti. Sajnos harmónia helyett ma már egyre gyakrabban annak „lebutított” verziójáról, a fenntarthatóság fogalmáról beszélünk az ökológikus szemlélet kapcsán, ez azonban nem jelenti azt, hogy az ökoházak révén ne juthatnánk el a valódi összhangig – mondja Ertsey.

 

Ertsey a legégetőbb – egyre szélesebb körben ismert – ökológiai problémák elemzését követően alternatívákat sorolt: felmutatta a technizált épületekkel szembeni lehetőségeket, az autonóm és fenntartható ház rendszerét. Természetesen nem a parasztházak reneszánszát akarja, hiszen azok a legtöbb mai életformának már nem felelnek meg, ráadásul az épületek működtetése igen sok időt igényelne.

Az elméleten túl részletezte a gyakorlati megoldásokat, a passzívház, a bioszolár-fűtés és a száraztoalett elvét. Ertsey előadása során mindvégig kritikai szemléletű volt: a pozitívumok mellett minden esetben megemlíti azokat a negatívumokat is, melyek megoldása további kutatásokat igényelne. Kiemelte például, hogy a hőszivattyúnak megvan a maga hatékonyságnövelő szerepe, de nem minden célra alkalmas, mivel nem képes függetlenedni az áramhálózattól. Szerinte a biomassza is kétélű fegyver, mert üzemanyagként előbb-utóbb az olajjal fog árversenybe keveredni, az egekbe emelve az alapanyagok – a bioetanol esetében a kukorica – árát.

 


Az építész szerint a jövő egyre inkább csak autonóm kistérségekkel képzelhető el, a központi energiaellátást felváltó saját bioerőművekkel. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az autonóm házhoz autonóm emberek kellenek.
 
 

szöveg és fotók: HP