A gazdaság, és így az építőipar minden területén jelentkező szakemberhiánynak köszönhetően olyan műszaki megoldások kerültek fókuszba, amelyek az élőmunka csökkentésével segítik a gyors és gazdaságos kivitelezést. Melyik beruházót, kivitelezőt ne érdekelnék azok a megoldások, amellyel akár 20-30% költségmegtakarítás érhető el, és akár egy hónappal rövidülhet a kivitelezési idő, vagy egy 40 lakásos épület esetén akár plusz egy lakás hasznos terület nyerhető. Ezeket az előnyöket az előregyártott vasbeton kéregfalak és kéregfödémek alkalmazása kínálja. Az integrált hőszigeteléssel ellátott tetőablakokkal, a beépített hőszigeteléssel előregyártott falelemekkel vagy falpanelekkel, félig összeszerelt kéményekkel éppen annak az élőmunkának a mennyisége csökkenthető, amelyből most szűkében vagyunk. De a gyorsabb beépítés mellett a gazdaságossághoz a kevesebb szakipari munka megtakarított ideje és költsége is hozzájárul.
Konkrét példával élve, egy 500 m²-es födémnél az előregyártott Leier Mesterpanel alkalmazásával szintenként 3-4 nappal rövidülhet a kivitelezési idő, amely 5 szint esetén akár 1 hónap időmegtakarítást is jelenthet. A kivitelezési idő rövidülése és a monolit födémmel szemben elérhető költség megtakarítás egy társasházépítéssel foglalkozó cég számára nem elhanyagolható gazdasági előnyt jelent. A cikkben szereplő számítások Kiss Árpád okl. építészmérnöktől származnak, aki társasházak tervezésével és saját beruházásban történő kivitelezésével foglalkozik Győr környékén. Irányításával az Árpádház Arrabona Kft. az elmúlt 5 évben 142 lakás kivitelezése során alkalmazta a Leier előregyártott vasbeton építőelemeit, a kéregfalakat, panelfödémeket, lépcsőket, így minden műszaki és gazdasági adatot saját adatai és elemzései támasztják alá.
Eggyel több eladható lakás
Az előregyártott kéregfalak felhasználása nem csupán gyors, és nem csupán külső falként képzelhető el. Lakáselválasztó falként, amely alkalmazásnak pl. 25 cm vastagságban akusztikai szempontból is megfelel, egy 30 cm falazott szerkezethez képest nagyjából 14% megtakarítás érhető el. Ez ugyanakkor egy társasház esetén már jelentős hasznos és eladható alapterület növekedésével is jár.
Az építés sebességére jellemző, hogy egy 8 órás műszak alatt egy 4 fős brigád kb. 25-30 falelemet tud elhelyezni, ami egy 8-10 lakásos szintnek felel meg. Ráadásul a hanggátlás minősége nem függ a kőműves teljesítményétől sem, a kész felület sima, vakolni sem kell.
Kiss Árpád saját tapasztalatai alapján a vékonyabb lakáselválasztó falaknak köszönhetően egy 40 lakásos társasháznál, átlagosan 50 m²-es lakásméterrel számolva, a 20 cm-es kéregfalak alkalmazásával a 30 cm falazott szerkezethez képest akár 55 m²-rel több eladható, hasznos alapterület, azaz plusz egy eladható lakás keletkezik.
További információ a cikkben említett műszaki megoldásokról a Leier honlapján érhető el.
Ökologikus falpaneltól az előregyártott kéményig
Akik szívesen alkalmaznak az újrahasznosított anyagok felhasználásával készült termékeket, azok körében kedvelt a mineralizált faforgács alapanyagú Durisol falazóanyag. Azoknak pedig feltétlenül érdemes megismerkedniük vele, akik az épületek energiafelhasználására vonatkozó, hamarosan szigorodó előírásoknak meg akarnak felelni. A rendhagyó öko-építőanyag, a Durisol kiemelkedően jó hő- és páraháztartásának köszönhetően az épületen belül kellemes a klíma, amelyet a kiemelkedő hangszigetelő és természetesen a válaszfalak is, és akár kéregfalként, falpanelként is gyártható, amely jelentősen gyorsítja az építkezést. A Durisol falazóelemekből készülő építmények a falazatot erősítő vasalással és a falszerkezetbe betöltött betonnal földrengésbiztosak is.
Ugyan egy kémény beépítése szaktudást igényel, de mindenképpen nagy előny, hogy a mai modern, sőt okos kémények az előregyártás magas fokával segítik a szakszerű és gyors beépítést, hasonlóan pl. az integrált hőszigetelés az építkezés helyszínére kerülő tetőablakokhoz.
Továbbképzés szakembereknek: az építőipar válasza a szakemberhiányra az előregyártás
A 6 helyszínes 6 órás továbbképzés előadásai áttekintik a téma épületszerkezeti aspektusait, műszaki szabályozását, készülő irányelveit, tervezési szabályait, kivitelezési előnyeit. De nem maradhatnak ki a programból a nemzetközi kitekintés vagy egy-egy konkrét magyarországi projekt tapasztalatai sem.
Előadást tartanak mások mellett Dr. Becker Gábor PhD, DLA, BME Építészmérnöki Kar, Épületszerkezettani Tanszéknek egyetemi tanára és Polgár László, okl. mérnök, BME Építőmérnöki Kar tiszteletbeli docense, SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar címzetes egyetemi docense, PTE Pollack Mihály Műszaki Főiskolai Kar tiszteletbeli tanára.
Időpontok és helyszínek, ahol a program 9.00-tól 15.00 tart.
2019. március 6. – Debrecen, Hotel Óbester (Péterfia u. 49)
2019. március 7. – Miskolc, City Hotel (Csabai kapu 8.)
2019. március 14. – Zalaegerszeg, Hotel Arany Bárány (Széchenyi tér 1.)
2019. március 28. – Pécs, Corso Hotel (Koller utca 8.)
További információ és regisztráció az alábbi linken érhető el.