Épületek/Középület

A kikötő rézvitorlát bont, és vízre száll

2011.04.04. 11:59

Az ausztráliai Hamilton Island Yacht Club impozáns, festői tájban felbukkanó sziluettje a part kiemelkedő látványossága - nem csak a vízi sportok kedvelőinek. Az épület Walter Barda és tervezőcsapata elképzelései nyomán született meg, kitűnő mesterek kivitelezésében.

Épületszobor
Ausztrália sok vízparti építészeti alkotásának rendkívüli megjelenése nagy hatással van a szemlélőre. Ezek közé tartozik a Hamilton Island Yacht Club új épülete is. A Walter Barda Design építésziroda építésze, Walter Barda, már a tervezés során döntő lépést tett előre: az épület és a környező víz közötti különösen szoros kölcsönhatás kialakítására törekedett. Ennek szellemében a hullámtörőkre emlékeztető épületrészek a legfontosabb formaalkotó elemek közé tartoznak. A rézborítású tetők és homlokzatok, valamint további, a tengerhez kapcsolódó stilisztikai eszközök formailag összekötik a tetszetős épületegyüttest a víz elemmel. A létesítmény építészeti kialakítása – a széltől dagadni látszó rézvitorlák dominanciáján túl – további számos, szoborszerű épületelem által is mély benyomást gyakorol a szemlélőre. Nem véletlen tehát, hogy a szép formájú réztetők és rézhomlokzatok spinakkerekre és hajógerincekre vagy a kavargó szelek erejére emlékeztetnek. Joggal leli örömét vendégek sokasága a felejthetetlen Whitsunday Islands panorámájában, melyet ma egy fantasztikus környezetben fekvő építészeti gyöngyszem és annak kiemelkedő bádogosmunkája is ékesít.

 

 

 

Koncepció és megvalósítás
A Yacht Club központi magjától kis utak vezetnek magán- és közterekhez, épületekhez. A különféle vendéglők és bárok ugyanolyan gyorsan elérhetők, mint az auditórium, a konferenciatermek vagy a kiállítóterek. Különlegesség, hogy a járószintek a nagy kiterjedésű létesítményen tett körséta során lassacskán változnak. A falakon a különböző méretű nyílások jachtok és vitorlák sziluettjeire emlékeztetnek. Más és más módon nyílnak meg szép formájú terek, például rámpával, ami egy messze a víz fölé nyúló panorámateraszra vezet.

 

 

 

A létesítmény építése során az egyik legfontosabb kihívást a nehezen megközelíthető terep jelentette. Egyaránt figyelembe kellett venni a geológiailag instabil talajviszonyokat, valamint az apály és dagály közötti 5 méteres vízszintkülönbséget is. Az elszórtan elrendezett és nyilvánosan használható épületek mellett a jacht klub rendelkezik még 35 szabadon álló villával. Ezek az elvárásnak megfelelően magánjellegű környezetet nyújtanak. Emellett a villák hullám formájú tetői a táj hangsúlyos elemeivé válnak.

 


 

Egy szoftver teljesítménypróbája
A Walter Barda-val dolgozó építészcsoport a tervezéstől a modellezésen át a részletek kidolgozásáig terjedő munka minden szükséges lépésének dokumentálását olyan 3D számítógépes programmal végezte, amellyel a részletek is megjeleníthetők. A modern szoftvernek köszönhetően csupán két tervező munkájára volt szükség a számos építészeti részlet, a több mint 400 vázlatrajz és a közel 600 különböző homlokzati nézet képi megjelenítéséhez.

 

 

 

Az építészek egy laptoppal felszerelve még az építési folyamat során, közvetlenül a helyszínen meg tudták oldani a legnehezebb építészeti problémákat is. A professzionális és teljesen részlethű megjelenítésnek köszönhetően lehetőségük volt akár az állványzaton - tehát közvetlenül helyben - bonyolult metszetek prezentálására. Így a teljes kivitelezői csapat pontosan az építészek által megadottak alapján valósíthatta meg az egyes épületrészleteket. A helyszíni szoftverhasználatnak köszönhetően végül a tervezőknek és a mesterembereknek együtt sikerült megvalósítani az összetett szerkezeteket, minimális hibahányaddal.

 

 

 

Rézvitorlával a sikerhez
A Copper & Zink ausztrál bádogos-szakvállalat több hónapon keresztül foglalkoztatott egy kitűnően képzett, bádogos mesterekből, ipari tanulókból és segéderőkből álló csapatot. A motivált dolgozók több mint 2100 m2-en szereltek faaljzatot, elválasztó rétegeket, az impozáns rézburkolathoz tartozó mindenfajta épületszerkezetet - köztük különleges gyártású ereszcsatornákat, valamint számos konvex és konkáv hajlítású homlokzati elemet.

Az elmúlt tíz évben a CZL-szakembereknek döntő részük volt abban, hogy az európai bádogostechnika lehetőségeit Ausztráliában ismertté tegyék. Az építészeti formák Ausztráliában gyakran nagyon kreatívak, mondja Kristian Skraem cégalapító és hozzáfűzi: Akinek megvan a képessége arra, hogy fémelemeket az építkezés helyszínén állítson elő, az messze túlhaladja a többi ausztrál tetőfedő-vállalkozást. Aki szívvel-lélekkel bádogos, annak az alacsonyabb rendű megmunkálás helyett a legmagasabb minőség biztosítása a célja. A Copper & Zink Link tartja ezt a célt és a szerelőbrigádok lelkiismeretes kivitelezési munkái által meg is valósítja. E cél megvalósításának tétje Kristian Skraem szerint a hatékony gépek és szerszámok használata. Vállalatának felszereltsége példamutató, sőt több annál - a Sidney körüli Northern Beach-régióban valószínűleg egyedülálló.  

A beruházás résztvevői
Tervező: Walter Barda Design, Sydney, Ausztrália    
Szakvállalat: Copper & Zink Link, Newport Beach, Ausztrália
Anyag/Felület nagysága: Tető és homlokzat - TECU Classic, 3200 m2
Fővállalkozó: Opus International Consultants