Helyek/Infrastruktúra

A Kiserdőn át vagy sem – hol fut majd Budapest új körútja?

2020.09.29. 12:03

Nemrég az első, a Fehérvári úttól a Gubacsi útig tartó szakaszról kérték ki a budapestiek és az agglomerációban lakók véleményét, most pedig a második, Üllői útig tartó szakasz nyomvonalváltozatainak társadalmi egyeztetését kezdi el a Budapest Fejlesztési Központ. Az ügyben érdekelt civil szervezetek között nincs egyetértés a helyzet megítélésében.

Az Új Duna-híd megépítéséről 2016 februárjában döntött a Kormány, a híd évtizedek óta szerepel Budapest településszerkezeti tervében. A Galvani híd a korábbi távlati elképzelésekben a ferencvárosi rendező-pályaudvar helyén haladt volna át, amelynek megszűnése azonban nem várható belátható időn belül. A településszerkezeti tervek évtizedek óta azt tartalmazták, hogy az Albertfalvai híd pesti úthálózata a ma is túlterhelt, 2x1 sávos Határ út helyett a Kiserdő térségében vezetett új körútban folytatódik. A 2016-os tervezés során a NIF ezt a szabályozási előírást vette alapul, ámde az ennek nyomán elkészült tervvel jókora ellenállást váltott ki. Ekkor alakult meg a Kiserdővédők mozgalma, s a felszíni nyomvonal elleni érveket meghallgatva 2017 őszén leállították a Határ út menti szakaszon a tervezést.

A 2019 októberében hivatalba lépett új városvezetés szintén megkérdőjelezte a döntést a Galvani és az Albertfalvai híd között. A Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa végül 2020 februárjában határozott a kérdésben, és hat alternatív nyomvonal vizsgálatát tűzte ki célként; ebből négy az Illatos út - Határ út tengelyen, kettő a Ferencvárosi pályaudvar kereszteződésével oldja meg a kapcsolódó útvonalhálózatot. Szeptember elején az Átlátszó.hu nyilvánosságra hozta a vonatkozó hatástanulmányt, amelyben plusz egy lehetőségként az is felmerül, hogy a hídhoz kapcsolódó úthálózat nem épül meg, és annak pesti lehajtója a Gubacsi útra csatlakozik rá. 

A most elindult egyeztetésben, a https://budapestujkorutja.hu/ oldalon a BFK az első hat javaslatról kéri ki a lakosság véleményét, azaz a Gubacsi úti csatlakozást nem tartják reális lehetőségnek. 

Az úthálózat akkor lesz teljes, ha eléri az Üllői utat és következő ütemben a Gyömrői utat is, és így Budapest új körútjaként megfelelő kapcsolatokat biztosít többek között a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Kőbánya, illetve a dél-pesti kerületek irányába is. Ehhez, illetve a belváros forgalomcsillapításához szükséges az úthálózat 2. szakaszának megépítése is, melynek nyomvonaláról indul most a társadalmi egyeztetés.

Vitézy Dávid, a Budapesti Fejlesztési Központ vezérigazgatója

A helyzet kapcsán eltérő álláspontra helyezkedett az ügyben érintett két civil szervezet. Szeptember 21-én a Wekerlei Társaskör Egyesület egy alternatív, nyolcadik útvonalverziót ajánlott a Budapesti Fejlesztési Központ figyelmébe. Ez voltaképp a Illatos út – Határ út nyomvonalát követő négy útvonalterv közül a 2. verzió módosított, az Illatos árok Wekerletelep felé eső oldalán kéreg alatt megépített verziója. A Társaskör szerint ezzel „az út a Wekerletelepet és a József Attila telepet a lehető legrövidebb szakaszon érinti; a teljes nyomvonal kéreg alatt fut, ami által sokkal kisebb környezeti károkozás érhető el; az erdő minimálisan sérül, a lehető legnagyobb összefüggő zöldfelület marad meg."

A Van más út – Összefogás a Kiserdőért mozgalom nem ért egyet ezzel a javaslattal. Mint Facebook-oldalukon írták: „…nem gondoljuk azt, hogy azzal, ha újragondoljuk a térségben az útépítés helyszínét, az megoldja a helyzetet. A Kiserdővédők kezdeti, és azóta is helytálló hozzáállása ez: ne épüljön út a Kiserdőbe, de oldódjon meg a Határ útiak magas forgalom okozta problémája, és közben egyetlen másik lakókörnyezetet se terheljen meg egy ilyen szintű forgalomnövekedés. Ennek a három tényezőnek az együttes megvalósulását jelenleg csak abban látjuk, ha drasztikusan csökken a forgalom a városban."

A Budapesti Fejlesztési Központ a hat nyomvonal-verzióval kapcsolatban 2020. október 20-ig várja a hozzászólásokat, elsősorban a környékbeliek: a József Attila lakótelep, a Wekerletelep, az Aszódi utcai telep lakosai, valamint a Kékvirág lakótelep és Bihari utca lakosainak véleményét.