Programok

A közösségi pedagógia erőterei

2015.09.17. 06:49

Hogyan tanulunk, mit tudunk, és mindez hogyan befolyásolja szemelyiségünket, viselkedésünket és a társadalmi helyzetünket? Ezt vizsgálja A közösségi pedagógia erőterei – Kreativitás-gyakorlatok című kiállítás, amely alternatív tanulási formákkal kísérletező történeti és kortárs művészeti projekteket mutat be.

Erdély Miklós munkásságában is lényeges szerepet játszott a művészet oktatása és oktathatóságának problematikája. Kreativitási és fantáziafejlesztő gyakorlatai a reformpedagógiában is felmerülő elgondolásokhoz hasonlóan a tanulás és a tudáscsere nyitott, interaktív formáit térképezték fel. A gyakorlatok meghatározó témái közé tartozott a gondolat és az elképzelés cselekedetté vagy műtárggyá formálása, az egyéni kifejezés és a kollektív cselekvés összjátéka, az előre nem meghatározott folyamatok hatása, a nem-tudás szerepe, valamint a tanító-tanuló viszony dekonstruálása.

Erdély pedagógiai tevékenysége kollektív alkotói folyamatokat eredményezett, előbb a FAFEJ, majd az InDiGo csoport keretében. Két mű/akció kortárs replikájával idézzük fel Erdély és „tanítványainak” kollektív kreativitásról és alkotásról kidolgozott elképzeléseit. A Bújtatott zöld című environmentet (1977) az ex-artists’ collective, az InDiGo csoport Művészkijárat (1979) című akcióját a MinDiGő idézi fel.

A Poipoidrom „referenciák teréhez” kapcsolódóan gondolati térkép formájában olyan projekteket és dokumentációkat is bemutatunk, amelyek kontextualizálják a kiállításban megidézett pedagógiai és alkotói folyamatok előzményeit és hatásait a képzőművészet szféráján túl is.

 

Művek, filmek és projekt-dokumentációk

Paweł Althamer, Bak Imre, Igor és Ivan Buharov, Erdély Miklós, Erhardt Miklós - Dominic Hislop, ex-artists collective (Kaszás Tamás-Loránt Anikó), Fajó János, Robert Filliou-Joachim Pfeufer, Friderich Fröbel, Oskar Hansen, InDiGó csoport, Kis Varsó, Közélet Iskolája, Kovács András, KwieKulik, Grzegorz Kowalski, Maurer Dóra, Mécs Miklós, Plágium 2000, Katarina Šević, Sugár János, SZAF, TNPU, Vas Judit, Nicolas Vass, Artur Żmijewski és mások.

 

A kiállítás kurátorai

Galerie für Zeitgenössische Kunst, Lipcse: Hegyi Dóra, Zólyom Franciska, kutatás: László Zsuzsa

tranzit .hu, Budapest: Hegyi Dóra, Hornyik Sándor (MTA - Művészettörténeti Intézet), László Zsuzsa, Zólyom Franciska (GfZK), Aleksandra Kędziorek, Modern Művészeti Múzeum, Varsó közreműködésével

kiállítás design: Bogyó Virág

partnerek: Artpool Művészetkutató Központ, Erdély Miklós Alapítvány, Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MANDA), A Varsói Művészeti Akadémia Múzeuma


Programok

2015. szeptember 25., 16.30: Tárlatvezetés (Hegyi Dóra)

2015. október 2., 16.30: Tárlatvezetés (Hornyik Sándor)

2015. október 8., 16.30: Tárlatvezetés (László Zsuzsa)

2015. október 9., 16.30: Tárlatvezetés (Hegyi Dóra)

2015. október 9., 19.00: Boris Ondreička (Pozsony/Bécs): The Abyss Between Pampered Theory and Corrupted Practice, előadás

2015. október 15., 16.30-19.00: Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatóinak eseménye. Elke Krasny, a Bécsi Képzőművészeti Egyetem tanárának előadása: Hogyan dolgozzunk egy kiállításban?

2015. október 16., 16.30: Tárlatvezetés (Hornyik Sándor)

2015.október 22., 16.30: Tárlatvezetés (László Zsuzsa)

2015. október 30., 19.30: Kritikai pedagógia a gyakorlatban: a Közélet iskolája és mások részvételével

2015. október 31.: A kreativitási gyakorlatok újragondolása a Virág Judit Galerivel 10-18 óra között

Záró tárlatvezetés 16.30