Október 22-én kedden az Igmándi Erődben nyílik meg a BME Lakóépülettervezési Tanszék kiállítása, amely a negyed- és ötödéves hallgatók Komáromba készített terveit mutatja be. A tanszék bízik benne, hogy a tervek a település javát szolgálják, a városi diskurzus részévé válhatnak.
A kiállítást Vajda Bence, Komárom alpolgármestere, Siklósi József főépítész, Kalmár László építész, valamint Nagy Márton DLA egyetemi docens, a Lakóépülettervezési Tanszék tanszékvezetője nyitja meg, 17:00 órától.
A megnyitót követően, 17:30-tól felkért hallgatók ismertetik a tervüket. Az esemény zárásaként 18:30-tól kötetlen beszélgetés keretében cserélhetik ki gondolataikat a jelenlévők. A kiállítás 2024. november 12-ig előre egyeztettet időpontban látogatható. (Nedeczky Zsolt - zsolt.nedeczky@edu.bme.hu)
Immár hagyomány, hogy a Lakóépülettevezési Tanszék és a tanszék által szervezett kurzusokon részvevő diákok minden évben egy-egy várossal való együttműködés keretében a település valós építészeti kérdéseivel, problémáival foglalkoznak. 2023 tavaszán kereste meg a Tanszék Komárom város vezetését, akik nyitottak voltak a kezdeményezésre, így elindulhatott a közös munka a 2023/24-es tanévben.
A többszöri leutazás alkalmával először az oktatók ismerkedtek meg a nagy múlttal bíró várossal. A tudás elsajátításában nagy segítségünkre voltak a város történetét jól ismerő régészek, kutatók. Izgalmas betekintést engedett a város történetébe Számadó Emese előadása, valamint a városban több éve a római kutatásokat vezető Dr. Bartus Dávid bemutatója. A helyszínbejárások alkalmával a valóságban is megtekinthettük a színes múlttal rendelkező település egy-egy korszakának lenyomatait, melyek az épített környezetben több helyen a mai napig láthatók.
A várossal egyeztetve kiválasztott tervezési helyszíneink is szoros összefüggésben voltak a több évezredes kulturális örökséggel. Az első szemeszterben a római kori polgárváros és katonaváros közötti területen fekvő Szőny városrészben lévő, szilvamag alakú, régi településközpont kijelölt telkein a másodéves hallgatók dolgoztak. Az őszi félév másik tervezési helyszíne az Igmándi Erőd kiterjedt falrendszere és földsáncai közötti terület volt, a Specializációs Tervezési Tárgy keretében.
A tavaszi félévben új helyszínek lettek kijelölve, gazdagítva és teljesebbé téve ezáltal a városról alkotott építészeti kérdések és válaszok sorát. Komárom város településszerkezetének kialakulása és fejlődése egyedi utat járt be. A hosszan elnyúló település Szőnnyel és Koppánymonostorral együtt több mint 10 kilométer hosszú településsé vált.
Valamennyi kiválasztott helyszínre jellemző, hogy nem újabb, beépítetlen zöld területet foglal el, növelve ezáltal a város méretét, hanem a település nem használt elemeit értelmezi újra, vagy ki nem használt lehetőségeit próbálja megragadni, felszínre hozni. A tanszéken működő három műhely különböző tervezési területeket választott ki. Így irányult a figyelem a város szívében lévő egykori lengyár elhagyott területére és annak közvetlen szomszédságában lévő garázssorra, a Duna-part – vasútállomás – autóbusz-állomás környezetének jelenleg rendezetlen viszonyaira, vagy a koppánymonostori Fenyves-tábor vadregényes környezetében rejlő lehetőségek bemutatására.
A sok különböző, apró beavatkozási pont mindegyike egy-egy karakteres, egyedi jelentéstartalommal bíró eleme a városnak. A félév során feladatunk ezeknek a jelentéseknek a megfejtése volt. A hallgatókkal az eredeti jelentést megtartva, felerősítve vagy kiegészítve igyekeztünk újra a város és az ott lakók szolgálatába állítani a kiválasztott területeket. A helyszínek látszólag egymástól független elemek. A számos terv azonban a többi tervvel együtt, a beavatkozási pontokat hálózatként értelmezve válik igazán befogadhatóvá. Célunk nem szoliter elemek tervezése, hanem egy a város egészére hatással bíró vízió megfogalmazása volt.
Az együttműködés egyik fontos célja, hogy az egyetemen folyó szellemi munkát szélesebb közönségnek is megmutathassuk. Mind az őszi, mind a tavaszi félév zárásaként egy, a terveket felvonultató kiállítást és könyvbemutatót szerveztünk, ahol a félév folyamán létrejövő legjobb munkákat ismerhették meg az érdeklődők.
Köszönjük Komárom városának, hogy bizalmával megtisztelte tanszékünket két szemeszteren keresztül. Köszönjük, hogy minden kérésünk irányába nyitottak és segítőkészek voltak. Bízunk benne, hogy a tervek a település javát szolgálják, a városi diskurzus részévé válhatnak. A közös gondolkodás eredményeként létrejövő munkákat ajánljuk mindazoknak, akik a város jövőképének tudatos, előremutató formálásán dolgoznak.
Együttműködésünk záróeseményére 2024. október 22. kedd 17 órakor kerül sor Komáromban az Igmándi Erőd épületében egy kiállítás, könyvbemutató és szakmai beszélgetés keretében. Az erőd használaton kívüli helyiségei a Kraft műhely doktoranduszainak, valamint a tanszék demonstrátorainak tervezésében és kivitelezésében megvalósuló installáció által válnak ideiglenes kiállítótérré.
A kiállításon és könyvbemutatón minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Nagy Márton DLA, Nedeczky Zsolt