Épülettervek/Tervpályázat

A LEN Architects terve a zsámbéki romtemplom és környezete megújítására

2024.01.12. 14:16

"Miről mesél a zsámbéki templom? Tövében állva időtlen térbe kerülünk. Érinthetővé válnak száz és százévnyi távolságok. Az elhalkuló bensőnk kapcsolatba kerül a túlélő építménnyel. Kiváló mesterekről mesél, sodró történelemről, mely személyiséggel ajándékozta meg a templomot." A LEN Architects koncepciójában a romtemplom Romtemplom marad, az új épületegyüttes pedig vizuálisan nem konkurál vele.

Bevezető

Az idő szenvtelenül halad át rajtunk, kultúránkon, történelmünkön. Állandó, mégis folyton változik. Kiszámíthatatlan, mégis megbízhatóan telik. Természeti képződmények számára az idő másképpen telik. Azt mondják, a nagy és nehéz dolgok mellett az idő is lassabban telik. Kevés emberi építmény van, mely képes ellenállni tartósan az idő múlásának. Piramisok dacolnak évezredek óta, római korból ránk maradt romok hirdetik egy valaha létezett birodalom nagyságát. A zsámbéki templom nem óriási méreteivel büszkélkedik és nem is hatalmas hódítókról vagy birodalmakról mesél. A zsámbéki templomot az idő mindenáron el akarta pusztítani. Földrengést, tűzvészt, fosztogatókat zúdított rá. A templom azonban ellenállt. Súlyos sérülései dacára éket vert az idő folyamába, és ő maga űzött gúnyt a rátámadóból. Miről mesél a zsámbéki templom? Tövében állva időtlen térbe kerülünk. Érinthetővé vállnak száz és százévnyi távolságok. Az elhalkuló bensőnk kapcsolatba kerül a túlélő építménnyel. Kiváló mesterekről mesél, sodró történelemről, mely személyiséggel ajándékozta meg a templomot. Hívei elhagyták, egymaga maradt golgotává váló otthonában, várva, csak várva a rátámadó idő elmúlását. Ma is harcolnak, de ez a harc már nem erős ifjak titáni harca, sokkal inkább két bölcs tanító párbaja, melyben mi csak külső szemlélők lehetünk. A szemlélődés a mi egyedüli lehetőségünk ebben a lassított folyamban. Az eseményhorizonton állunk, nincs hatásunk a történésekre ezen a ponton. A mi ajándékunk, hogy láthatjuk abban az időben, ami nekünk jutott.

A zsámbéki templom megharcolt azért, amivé most vált. Ma már látnunk kell, hogy büszkeségtől ragyog. Nem megfáradt bölcs ő, hanem csillogó szemű gyermeke a végtelennek. Időlenyomattá vált.

Koncepció

A fenti gondolatok a romkertet bejárva fogalmazódtak meg, kijelölve a tervezési irányunkat. Koncepciónkban a romtemplom Romtemplom marad. Apró beavatkozásokkal segítjük meg csupán dacos harcában az idővel. A végtelen harctér beépítetlen marad. Arra azonban kísérletet teszünk, hogy egy óriás tövében valóban lelassul e az idő. Épületegyüttesünk vizuálisan nem konkurál a templommal, a háttérben marad. A munkálatokat követően a tájkép alig változik a fűben álló templommal. Tervünk szerint a területen az épület már adott, mi ehhez csak építményekkel kapcsolódhatunk, így mi a templom mögötti domb alá bújtattuk a rendezvényközpontot, a templom lábához pedig a rendházat, hogy szemlélhesse az időtlenséget.

Működés

A tervezési hely megtalálását követően az épületet úgy alakítottuk ki, hogy az összetett tervezési programnak eleget tudjon tenni. Bár a templomkert zárható, az bejárható bakancsos turistaként a múzeum megtekintése nélkül is. A jegyárusítás minden esetben a központ recepcióján lehetséges. Ezt követően az épület észak-nyugati oldalán felsétálva szabadon bejárható, körbejárhatóak a romok, a templom. A régi rendház visszafogott lefedést kap, mely kilátópontként is működik, illetve a rendház valamikori emeleti padlószintjéről mutatja meg a templomot. A túra végén a terület a dél-keleti oldalon, a Régi templom utcával kapcsolatos 949-es helyrajzi számú telekre épített déli kapun keresztül hagyható el. Az ide épített építmény a lejutáson kívül mosdókat és büfét foglal magába. Az útvonalon a túrát folytatva elérhető a Keresztelő Szent János Plébánia templom.

A teljeskörű élményt választók a recepción megváltott jegyükkel megtekinthetik a föld mélyébe rejtett kiállítóteret, ahol a templomdombon történt elmúlt közel ezer évet bemutató nagyszabású interaktív kiállítás kapott helyet. A kőtár megtekintésével zárul a múzeumi túra „elméleti szakasza", melyet követően a látogatók üveglifttel repülnek a felszínre, ahol időutazóként találkozhatnak a kiállításon bemutatott történelem hiteles szemtanújával.

A kert maga jobbára gyepesített parkként működik, kevesebb fával, inkább cserjékkel. Alkalmas szabadtéri rendezvények, koncertek lebonyolítására. Ekkor a látogatóközpont és a déli kapu is besegít a vendégek kiszolgálásába. A park rejtett sarkában, a templom tövében négy premontrei szerzetes él és építi tovább a rend saját történetét.

Bár az épület viszonylag nagy alapterületű, a hétköznapi használata során nem számolunk nagyszámú látogatóval. Az érkezők az északi oldalon elhelyezett parkolókban tudják hagyni járműveiket, a bejárati udvar közelében. Az épületegyüttes tervezése során az akadálymentesítés kiemelt szempont volt, így annak valamennyi tere bárki számára megközelíthető. A nagy méretű lift több embert is képes egyszerre a tetőkertre szállítani, illetve a szintek közötti mozgásban segít. A bejáratok akadálymentesítésnek megfelelő lejtésű udvaron, tereken keresztül elérhetőek. A terület körülhatárolásában részben az épület, részben az eredeti és felújított támfalak, részben a terepkialakítással létrehozott, növényekkel befuttatott természetes hatású támfalak segítenek. A terület rendezvény esetén teherautóval megközelíthető a keleti oldali kapunk keresztül.

Templom rekonstrukció

Koncepciónk alapvetése, hogy a romtemplom karakterében és állagában megőrzendő. A betervezett kiegészítők feladata a statikai állékonyság biztosítása, az állagvédelem, valamint az egykori terek és térkapcsolatok megidézése, élhetővé tétele. A templom és rendház valamikor összenőtt, majd együtt pusztultak el. A jelen rekonstrukció visszaállítja a kerengő és a templom eredeti padlószintjét, hogy az arányok érzékelhetőek legyenek. A rendház megmaradt északi szárnya és a pince tetejére visszakerül az eredeti padlószint, a beavatkozás acéllemezzel történik, a falakra rátakaró részletképzés a falak állagmegóvása miatt van. A belső udvar kirajzolódik, bejárhatóvá válik. Szálerősített betonlapokon járhatjuk be a valamikori rendházfolyosót, és ezen jutunk át a templomtérbe is, melynek eredeti padlószintjére szintén ezen betonlapból egy „kőszőnyeg" készül. A templom jelenleg legkomolyabb problémája a hátsó oromfal állékonysági gondja. A földrengésben ledőlt főhajó északi oldalának pillérei, valamint a csúcsíves gótikus keresztboltozat bordái karcsú acélszerkezetből visszaépítésre kerülnek. Az eredeti geometriai paraméterek alapján tervezett új acélszerkezet feladata nem a hiteles visszaépítés, hanem – az oromfal állékonyságának biztosításán túl – a templom főhajó-terének rekonstruálása. A kiegészítővel érzékelhetővé válnak az eredeti templomtér arányai. A templomtér fix finom-beton padokkal van berendezve, helyére kerül a szentély, a templom így alkalmassá válik szabadtéri misék, szertartások megtartására.

Az állagmegóvást és térrekonstrukciót adó beavatkozásnál a szempontunk az volt, hogy az eredeti anyaghasználattól eltérőek, de formailag az eredetit megidézőek legyenek a megoldásaink. Elképzelésünk szerint mivel nem újjáépítésről van szó, nem konkurálhatunk az eredeti anyaghasználattal, viszont az eredeti terek bemutatása, megidézése szempont azon határokon belül, míg a romtemplom jelleg nem sérül. Fontos ugyanis, hogy az idő folyamába ne avatkozzunk be. A Romtemplommá vált templom romságában grandiózus és egyedi, újraépítésével száz és száz év időfolyamát törölnénk el, tennénk hamissá. A romtemplomon keresztül az idő megélésének élményét gyerekeinknek is tovább kell adni ezen a különleges helyen.

Látogatóközpont és múzeum

A terepszint alá rejtett épületegyüttes leginkább rejtőzködő része a Látogatóközpont. A Régi templom utca felől megközelíthető épület konferenciatermet és kiállítótermet foglal magába. A jellemzően vasbeton szerkezetű épület bejárata a rendházzal közös tömegű épület belső udvarából nyílik, 8,5 méterrel a templom padlószintje alatt. Tereinek kialakításánál szempont volt, hogy a lehető legtöbb helyről látható lehessen a romtemplom. Így az a pihenő- és előtérként szolgáló belső udvarból, valamint a közel 200 fő befogadására alkalmas konferenciateremből egyaránt látható. A jellemzően mesterséges megvilágítással operáló tereknél a természetes fény bejuttatása is fontos szempont volt. Míg a lépcsős elrendezésű rendezvényterem sávos tetőbevilágítót és nagy, belsőudvarra néző üvegfelületet, a kazettás födém kialakítású kiállítóterem mennyezeti bevilágító hasítékot kapott, amin keresztül ugyancsak látható a templom toronycsúcsa.

A puritán anyaghasználatú terek igényes építészeti részletmegoldásokkal teszik emberközelivé a látogatóközpontot. A homlokzaton strukturált betonfelületet alkalmazunk, ami bár kőszerű, az épületegyüttessel önazonos. A gránitőrleményes betonfelület a templomépülettel is harmóniában van. Az épület tetőfedése intenzív zöldtető, mely néhol járható, néhol csak a növények számára van kialakítva.

A nagyrészt föld alá rejtett épület telepítése annak üzemeltetésébe is besegít. A kevés lehűlő felülettel rendelkező épület fűtése és hűtése is gazdaságosabb a terepre telepítettnél. Az épület hűtése és fűtése levegős hőszivattyúval történik. Míg a gépészeti központ a kőtár mögötti területen lett elhelyezve, a kültéri egységek az északi oldali lépcsős tető lábánál lévő süllyesztékben kaptak helyet. A szintén ezen oldalon lévő konferenciatéri bevilágítók átlátszó napelemmel burkoltak, melyek a szükséges energiaellátásba segítenek be, árnyékolásuk a belső oldalról lehetséges.

Az épület, ha szükséges, egy emberrel is üzemeltethető, de nagyobb forgalomnál is kellő méretű terekkel rendelkezik. Az önkiszolgáló ruhatár zárható szekrényeibe hátizsákok is beférnek, darabszámuk 60 db. A jegyárusítás a recepciós pultnál történik, ami egyben büféként is üzemel. A múzeumshopban kiválasztott ajándéktárgyak szintén itt vásárolhatóak meg.

A látogatóközpont részei:

  • Kiállítótér (állandó és időszakos kiállításra bontható)
  • Rendezvénytér és konferenciaközpont
  • Kőtár (méretéből adódóan akár az időszakos kiállítás számára is elérhető terei vannak)
  • Előtér, recepció, büfé és múzeumshop (az emeleten irodák és múzeumpedagógia)

Valamennyi térrész a központi recepcióról, büféből kiszolgálható, azonban nem valószínű, hogy a rendezvénytér és a kiállítótér, hogy egy időben üzemel – bár a tervezési program a jelenlegi éves látogatószám háromszorosát várja a fejlesztéstől, ami éves szinten napi 150-200 látogatót jelent. A terület mintegy 5600 m2 szabadon bejárható területet biztosít az egyszerre maximum 40-60 fő látogató számára.

Rendház

A visszatelepülő rend számára csendes és zavartalan területet kerestünk, így a rendházat a Régi templom utca felől megközelíthetően, a látogatóközponttal egy tömbben, azonban attól teljesen elkülönülő bejárattal, térstruktúrával és infrastrukturális leválasztással valósítottuk meg. A keleti oldali támfa folytatása mögött, részben föld alá rejtve helyeztük el a nyolc szerzetesi szobát és azok kiszolgáló helyiségeit magába foglaló rendházat. A kétszintes, vasbeton-szerkezetű épület külső anyaghasználatában a látogatóközponttal alkot egységet, azonban itt a szobák privát tereinek homlokzatán megjelenik a fa is. A rendház és a látogatóközpont között nincs átjárás. A rendház szintenként egy-egy saját udvarral rendelkezik. A kiszolgálóhelyiségeket a földszinten helyeztük el, melyek a nagyobb udvarról közelíthetőek meg. A lenti nagy udvaron kialakítható saját használatú kert mellett a rendház működéséhez szükséges forgalom zajlik le. Innen érhető el saját kapun és lépcsőn át a szerzetesek számára a templom, mely előre egyeztetett ünnepi vagy szakrális alkalmakkor, szerzetesi vezetés mellett a látogatóközpont nyitvatartásától függetlenül innen is megközelíthető. Az emeleti szinten jellemzően a szerzetesi szobák kaptak helyet, illetve egy saját belső udvar, valamint kápolna és ebédlő. Az ebédlő étellifttel van kapcsolatban a konyhával, így az étkezés elkülönülten tud történni. Ez a szint a Klazúra. A templommal való vizuális kapcsolat innen is biztosítható, az ebédlőből kiváló rálátás van a templomtornyokra. A szobák a kerengőre vannak felfűzve, mely központjában az udvar áll. Az 50 m2-es udvarban lehetőség van az elmélyülésre. A szerzetesi munkateremből szintenként egyet-egyet helyeztünk el.

A rendház energetikailag is független a látogatóközponttól. Szerkezetileg a rendház épületét is több oldalról földréteg védi a felmelegedéstől, illetve a lehűléstől. Fűtése és hűtése a látogatóközponthoz hasonlóan hőszivattyúval történik. A beltéri központ a földszinten kapott helyet, a kültéri egység tetősüllyesztékben helyezhető el a keleti oldalon.

Utószó

1763-ban földrengés rázta meg a Zsámbéki medencét. Az akkor már nem fiatal kőtemplom és környezetének élete egycsapásra megváltozott. A templom kiürült, elhagyott rommá vált. Az idő később páfrányokkal benőtt romantikus hellyé változtatta. Sziluettje visszavonhatatlanul beleégett a zsámbéki tájba. Mintegy 150 éve elindult a templom megmentésének folyamata. Érzékeny beavatkozással szabad hát hozzányúlnunk, mert csak egy pillanat vagyunk az idő végtelen folyamában.

LEN Architects