Közélet, hírek

A megalakuló Rehabilitációs Kerekasztal felhívása

2006.06.30. 09:13

A Budapest Világörökségéért Alapítvány (B.V.A.) és a PRO BUDAPEST Világörökségi Összefogás a június 27-i konferencián tette közzé Felhívását a budapesti városrehabilitáció eredményes véghezvitele érdekében

A Budapest Világörökségéért Alapítvány (B.V.A.) és a PRO BUDAPEST Világörökségi Összefogás által június 27-én az Akadémián rendezett sajtókonferencián a két csatolt dokumentumot írták alá és hozták nyilvánosságra.
 
A Rehabilitációs Kerekasztal megalakítása hiteles szakemberekből és illetékes szervezetek vezetőiből a B.V.A. eddigi tevékenységének megsokszorozását fogja jelenteni a belső kerületek városrehabilitációjának kezdeményezésére és katalizálására, főképp a parlament és a kormány felé végzett előkészítő munkában. A feladat aktualitásához kétség nem fér (lásd például: Fárasztás), ezért tesszük közzé a szakma számos képviselője által egyöntetűen megfogalmazott elvárást a rehabilitáció szakmai szabályainak kidolgozására.
 
A Felhívással első akcióként a megalakult Rehabilitációs Kerekasztal nyilvánosan lerögzíti álláspontját a rehabilitáció programjáról és stratégiájáról, majd együttműködésre szólítja fel az illetékeseket: a Parlamentet, a Kormányt, a Fővárost, a kerületi önkormányzatokat, a tulajdonosokat, az ingatlanfejlesztőket, a bérlőket és a nem-kormányzati és civil szervezeteket. Valamennyi szereplő felé röviden megfogalmazza, hogy mit vár el a rehabilitáció megindulása és két EU-ciklus alatti lefolytatása érdekében. A Felhívást a rehabilitáció szereplőinek ill. képviselőiknek a párbeszédre való felszólításként megküldi a Kerekasztal.
 
A jelenvolt sajtó nyilvánossága előtt - a B.V.A. elkötelezettsége mellett - a kormányzat illetékes szakigazgatási szervei is letették a voksot: mind a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (a Nemzeti Fejlesztési Hivatalból átalakuló szervezet, vezetője Bajnai Gordon), mind a Pro Régió Középmagyarországi Regionális Fejlesztési Tanács képviselője a budapesti városrehabilitációt fontosnak, kormányzati és uniós forrásokból támogatandónak tartotta. Így komoly esély látszik arra, hogy a feladat kiemelt programként bekerül a Nemzeti Stratégiai Referenciakeretbe (jelen fázisban ez a Nemzeti Fejlesztési Terv új neve).
 
Korompay Katalin
a Rehabilitációs Kerekasztal szakmai vezetője
a Budapest Világörökségéért Alapítvány főépítésze