57 országból mintegy 600 pályamunka érkezett a 13. Nemzetközi VELUX Díjra, amelynek középpontjában idén a napfény elsődleges energia- és fényforrásként történő használata állt. Ennek megfelelően a díjpályázat mottója 2016-ban a „Holnap fénye” volt, az egyetemi hallgatók pedig két kategóriában – Természetes fény az épületekben, valamint Természetes fény-kutatások – indulhattak kreatív megoldásaikkal.
A „Természetes fény az épületekben” kategóriában olyan projekteket várt a pályázatot kiíró VELUX Cégcsoport, amelyek technológiai megoldásai maximalizálják a napfény mennyiségét az épületekben. Ehhez a pályázóknak kiemelt figyelmet kellett fordítaniuk az épület-koncepció szerkezetére, méretére, formájára, a belső elosztásra, és természetesen a nyílászárókra, illetve az árnyékolásra. Lényeges volt továbbá, hogy a koncepciók megoldásokkal szolgáljanak a nagyvárosi élet kihívásaira, azaz egészségesebb életteret biztosítsanak az ott élőknek.
A „Természetes fény-kutatások” kategóriában a pályázóknak a fény fizikai tulajdonságait kellett hasznosítaniuk. A VELUX Cégcsoport ugyanis olyan természetes fénnyel kapcsolatos technológiai fejlesztéseket várt a pályázóktól, amelyek hátterét a fény közösségi terekben való funkcionális, kulturális vagy éppen spirituális felhasználási lehetőségei jelentették. Ezen túl a pályázóknak igazolniuk kellett azt is, hogy javaslatuk javítja a nagyvárosokban élők közérzetét, és hozzájárul az egészségesebb életkörülmények megteremtéséhez.
„Pályázatunk egyik célja, hogy megismertessük a hallgatókkal a napfény különböző alkalmazási területeit, és örömmel tapasztaljuk, hogy a természetes fénnyel való kapcsolatot évről évre új, még sosem látott megközelítésből mutatják be a pályázók” – mondta a pályamunkákról
Per Arnold Andersen, a VELUX Cégcsoport képviselője, a zsűri elnöke.
A régiós nyertesek 2016. november 18-án Berlinben, az építészet legnagyobb nemzetközi eseményén, a World Achitecture Festival-on prezentálják pályamunkáikat, ahol a tét a VELUX Cégcsoport pályázatának fődíja lesz.