Épülettervek/Hallgatói terv

A nógrádi vár rehabilitációja

2008.09.01. 11:56

Gerzsenyi-Sárközy Mariann diplomamunkája, 2008.
BME Építészmérnöki kar
Középülettervezési tanszék

A nagy történelmi múltú vár az 1600 fő lakosú Nógrád község közepén, a lapos szikladombon épült. Ez a község legnagyobb és legszebb látványossága. A méltán nagyra becsült emlékhely látogatási feltételei jelenleg nagyon kedvezőtlenek. Jelen terv rendezi a vár területét, új, hiánypótló funkcióknak ad helyet, mindeközben fő szempontként a kicsi település és a történelmi környezetbe való beavatkozás, gondozás mértékének valós szükségét, a mértéktartást, ésszerűséget és érzékenységet tartja fő irányelvének.

A beavatkozások átfogó képet mutatnak a parkolótól a felújított bástyán át egészen a romosan megőrzött belső várig. Ez a koncepció jellemző az összes új beavatkozásra a várdombon, ami nemcsak a régi történelmi emlékektől kíván karakteresen eltérni, ezzel megadni a békét és a tiszteletet, hanem az elmúlt 10–12 év többnyire tisztességes minőségben, de hibás elgondolás alapján elvégzett munkálataitól is távol tartja magát.

 

 

Az általános karbantartási, állagmegóvási és szükséges rendezési munkák mellett a legnagyobb hangsúlyt a látogatók kényelmének fokozására és a kulturált kiszolgálására kell fektetni. Ma a számos ide érkező turistát csupasz mező, egy-egy szerencsétlen, minden funkciót mellőző „rekonstrukciós” beavatkozás és egy nem túl hívogató pottyantós wc-építmény fogadja. Ezen a méltatlan állapoton kíván segíteni a vár rehabilitációjára kidolgozott terv a következő beavatkozásokkal:

  • A jelenleg balesetveszélyes, járhatatlan felületű utak, a parkoló és a kitaposott ösvények megerősítése, új, környezetbe illő burkolat kialakítása: acéllemez szegélyek közé kerülő föld-kavics-fűmag keverék tömörítve. A nagy felületek feloldásában a tömörített keverék arány változtatásának játéka segít. A parkolóban álló pottyantós építmény elbontásra kerül, a jelenlegi minimális parkolóhelyek száma nő.
  • A várdomb szükséges mértékű bútorozása és a meglévő roskadozó bútorok korszerű, időjárásálló, formatervezett bútorokra való cseréje.
  • A várdomb oldalának kertészeti gondozása, odafigyelve: tájba illő növények telepítése az embermagasságú csalán helyett.
  • A most kihasználatlan rét körvonalainak rendezése, amivel az egész rét életre kel. Szilárdított útfelületre csak ott van szükség, ahol a kijárt nyomvonalak egyértelmű tönkremenetelére számíthatunk a gyepen.
  • A hajdani várárok régi mélységének egy részét visszaállítva, a belső vár romos falai és az újjáépített északi fal között nyitott, sokoldalú tér alakul ki, mely az állandó észak-magyarországi várakat bemutató makett-kiállításnak és egyéb időszaki eseményeknek, vásároknak, előadásoknak ad helyet.
  • A néhol életveszélyes, szakadék menti várfalak hiányzó darabjait mind életvédelmi, mind történelmi szempontból pótolni kell. A leszakadt bástyák helyére acél taposórács kiegészítés kerül, visszaadva az egykori bástyák körvonalát.
  • A déli, leomlott bástya karakteres helyére kerül a kényelmi funkciókat kiszolgáló épület. A kis léptékű épület a helyi igényekhez igazodik, nem szeretne nagyobb vagy hivalkodóbb lenni a szükségesnél, annak ellenére, hogy anyaghasználatával, atmoszférájával büszkén viseli korát ebben a történelmi környezetben.

Az épület ebben a műemléki környezetben szigorú geometrikus körvonalú. Merev, tartózkodó, de emellett rendkívül filigrán megjelenése karakánul képviseli építési idejét és a tervezési koncepciót, miszerint az új tiszteletadóan, de bátran viselkedik a régivel szemben.

 

 

Az épület tetőszerkezete dél-keleti és dél-nyugati irányba konzolosan túlnyúlik, teljes mértékben védelmet nyújtva a nyári benapozás ellen. A tetőn 6–8 cm extenzív termőrétegen helyi őshonos lágyszárúak nőnek. A zöldtető kialakítása a tükröződésmentes üvegfelületetekkel olyan játékot tesz lehetővé, hogy a vár bejárása közben különböző nézőpontokból a látvány optikai csalódást felidéző változását figyelhetjük meg.

A nyári felmelegedés és a téli lehülés ellen szintén nagy segítséget nyújt a hőtároló és párologtató zöld réteg. Az alig szükséges gépészeti működtetéshez nagyban hozzájárul, képviselve a modern, környezettudatos gondolkodást.

Az épület látható felületei két kategóriába sorolhatóak: üveg valamint fehérre festett felületek, különleges légiességet kölcsönözve ezzel a kicsiny épületnek. Ezt a könnyed teret egészítik ki az egyedi gyártású, áttetsző akrilgyanta bútorok, melyek közül egy-egy az épületben és a kültérben felbukkanó színekre válaszol. A novigrad bútorcsalád formatervezett, ergonómikus, lágy vonalai kényelmet sugározva ellenpontozzák az épület szigorú geometrikus világát. Anyagában azonosul a könnyed, néha szinte észrevehetetlen üvegdobozhoz, miközben barátságos és játékos berendezése annak.

 

 

A terv erősen eltérő álláspontot képvisel az utóbbi években történt beavatkozásoktól. Nógrád vára 1685-ben a lőporraktárba becsapott villámtól felrobbant, s a vár falait jórészt elpusztította a robbanás. Több mint 320 éve Nógrád sziluettjét a vár csekély, mégis sokat sejtető és merészen álló maradványai határozzák meg. Sem ezért, sem pedig amiatt nem javaslom a várfalak további visszaépítését, mert az idővel és a természettel összecsiszolódott romokhoz utánzatok építésével hozzáadni nem, csak jelentőségükből elvenni lehet. A várba érkezve már most is érzékelhető ez a bizonyos fokú meghasonlottság, amin azonban a tervnek az eltérő karakterű, de mondhatni azonos idejű beavatkozásai, úgy érzem, képesek segíteni.


Gerzsenyi-Sárközy Mariann diplomamunkája, 2008.
BME Építészmérnöki kar
Középülettervezési tanszék

építész konzulens: Karácsony Tamás DLA
opponens: Nagy György