Közélet, hírek

A Pálffy Építésziroda terve a Corvin Sétányra

2008.02.28. 10:02

A hatalmas, 6000 m2-es tömbre készített terveket vizsgálva a szakmai grémium csak a homlokzatképzést kifogásolta, ám egyúttal a hozzászólók élesen támadták a befektetők által támasztott igényeket és a helyi szabályozás által meghatározott paramétereket.
A terveket bemutatta Pálffy György építész

A Corvin Sétány újabb lakóháztervét tárgyalta összevont ülésén a Központi Építészeti-Műszaki Tervtanács és a Fővárosi Tervtanács. Az elvi építési engedélyezési terveket készítő építésziroda vezetője, Pálffy György elmondta, hogy a ház a nyugat-keleti tengelyű Corvin sétány déli oldalán sorakozó három lakótömb középső eleme lesz. A mintegy 6000 m2 összterületű tömbtől délre zárványként megmarad egy, főhomlokzatával a Tömő utcára néző régi épület. Ez azonban közvetlenül nem érintkezik az új beépítéssel, ellenben a Leonardo utca és a Tömő utca sarkán lévő eklektikus épülethez tűzfallal csatlakozik majd. A Tömő utca másik oldalán épül a Megbízó által terveztetett Premier ház.

Pálffy hangsúlyozta, hogy építészeti illeszkedésről nem lehet beszélni a földszintes, illetve a földszint +1 emeletes épületek esetében. Ugyanakkor a lehetőségekhez mérten mégis megpróbálnak illeszkedni a meglévő épületekhez az utcakép kialakítása során. Figyelembe vették a megbízó kérését, hogy a sétány felé néző homlokzaton 20 méter széles „bevilágító” slicc létesüljön. Ezzel csökkenne a tisztán északi fekvésű lakások száma. A kellemesebb légtérarány, a homlokzatmagasságok kedvezőbb kialakítása, a tűzvédelmi szempontok, és a jobb benapozás érdekében az épület mellékutcai homlokzatait a földszint felett a telekhatárról visszahúzták. A házat a visszalépcsőző teraszokon-tetőkön létesítendő kertekkel igyekeztek élhetőbbé tenni.

 

 

A G-alaprajzú házat középfolyosós, váltakozó traktusmélységű szárnyak alkotják, négy lépcsőházzal. Az összesen 402 lakásos tömb alatt a –1 szinten 286 férőhelyes parkoló létesül. Az építész szerint a vakolt-szerelt kialakítású homlokzatok mozgalmas, változatos kompozícióját az épület jelentős méretei igénylik.

Az opponens, Noll Tamás felhívta a figyelmet a Corvin Sétány városépítészeti-várospolitikai előzményeire: a Rév 8 Rt. által kidolgozott, alapos szociológiai és urbanisztikai kutatásokon alapuló koncepció azért került papírkosárba, mert az nem igazolta vissza a piaci igényeket. Később merőben új program érvényesült, melynek nyomán jelentősen megemelték a szintterületi mutatókat, a beépítési sűrűséget. Mint elmondta, a jelenlegi beruházó, a Futureál Csoport olyan jó pénzügyi hátterű, komoly műszaki gárdával rendelkező, hatékony marketing-koncepcióval dolgozó ingatlanfejlesztő, mely építészeti megbízásokat meghívásos pályázatok útján ad.

Bár a Futureál elvárása az igényes dizájn, a cégcsoport összességében elmulasztotta a városrész valódi, „a hely szellemének megfelelő” megújítását. A tervet jó színvonalúnak tartotta, de – mint hozzáfűzte – „hiányérzetünk” okát nem magában a tervben kell keresnünk.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal részéről nyilatkozó Okrutay Miklós szerint a Főváros megint eljátszott egy esélyt, mert bár jó tervek születnek, összességében erős túlépítés várható a Corvin Sétányon. A maga részéről megkérdőjelezi, hogy a Rév 8 programja piaci szempontból működésképtelen lett volna.

Pálffy György reagált az észrevételekre: egyetért abban, hogy elszalasztották a valódi rehabilitáció lehetőségét, ugyanakkor a városrész megújításához szükséges gazdasági alap megteremtéséhez nem lát más formát.

Turányi Gábor és Marosi Miklós elsősorban a homlokzatképzést kifogásolta: a rendkívül sok anyag és forma túlterheli a látványt – szerves homlokzati kompozíció helyett applikációk tömegeit látjuk. „A díszektől a ház nem fog kisebbnek látszani” – mondta Turányi. Fegyverneky Sándor országos főépítész, levezető elnök rámutatott, hogy noha a beépítési paraméterek jelentős problémát jelentenek, ezeket a konkrét terv kapcsán senki nem kifogásolta. Így összegzésében úgy fogalmazott, hogy a homlokzat áttervezése után a tervtanács engedélyezésre javasolja a tervet.

Haba Péter