Közel másfél évtizede fogalmazódott meg azon szakemberek iránti igény, akik a települések bonyolult fejlesztési, rendezési és műszaki jellegű folyamataiban eligazodnak, azokat társadalmi összefüggéseikbe ágyazottan képesek kezelni, és alkalmasak arra, hogy a fejlődést egy európai szintű környezetkultúra irányába tereljék. Az 1991-től főiskolai, majd 2003-tól egyetemi szintű településmérnök képzésben résztvevők száma már meghaladta Pécsett a 350 főt, a nappali képzés mellett már a második évfolyamon folyik az egyetemi kiegészítő képzés is.
Ki lehet, és mit tud egy településmérnök? A választ legtömörebben a képzési célok rögzítik.
Főiskolai végzettséggel:
"A településmérnökök képesek a települések, térségek, régiók létesítményei infrastruktúrájának működtetése tevékenységi körében jelentkező kommunális fenntartási, szervezési, környezetvédelmi, valamint műszaki szakhatósági feladatok ellátására."
Egyetemi végzettséggel:
"Az okleveles településmérnökök képesek a települések, térségek rendezése, a település környezetének alakítása és infrastruktúrájának működtetése körében jelentkező területi és településtervezői, főépítészi, továbbá műszaki hatósági, szakhatósági tevékenységek, illetve a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozó kommunális, fenntartási, szervezési, környezetvédelmi és értékvédelmi feladatok ellátására, irányítására. Magas szinten felkészültek a települések, térségek fejlesztési koncepcióinak és programjainak kidolgozására, terveinek elkészítésére, azok végrehajtásának irányítására. Megfelelő műszaki, ökológiai, gazdasági, szociológiai építészeti és esztétikai ismeretekkel rendelkeznek e feladatok ellátására, képesek a települések, településcsoportok, térségek fejlesztésének összehangolására, ilyen tevékenységek irányítására, ellenőrzésére és a szakterületet érintő tudományos kutatásra."
Oktatásunkról
Az oktatás szerves részét képezik a nyári gyakorlatok, melyek során egy-egy település építészeti, települési értékeinek feltárása, új funkcióval való megtöltése, a települések, a lakók életkörülményeinek, gondjainak a megismerése egyaránt feladat. Ugyancsak fontos a hallgatók számára a kéthetes önkormányzati gyakorlat, ahol a "hivatal" megismerése a cél.
Oktatási módszereinkkel - rendszeres beszámoltatás, a feladatok előadása, viták lefolytatása - a majdani munkakör betöltéséhez kívánunk segítséget nyújtani. A hallgatók számára kötelező lakossági fórumokon, közgyűléseken részt venni, s a tapasztalatokat értékelni.
Hübner Mátyás
tanszékvezető főiskolai tanár
A munkák október 31-ig megtekinthetőek az Építészet Hónapja Fesztiválközpontban, Budapest V., Dorottya u. 4.