A szélesformátumú nyomtató napjainkban többnyire egyet jelent a „plotter” kifejezéssel. Az évek során a technológiai fejlődés azonban ezek körében is hozott újdonságokat, amelyek alapvetően az alkalmazott nyomtatási technológiák különbözőségében rejlenek. Hány ilyen technológia van? Melyek a fő jellemzőik?
Az alábbiakban az Océ plotterek három alapvető nyomtatási eljárását mutatjuk be.
Tintasugaras plotter
Ahogy a nevében is benne van, a plotter folyékony tintával dolgozik, tehát a 3 alapszín (CMY) és a fekete (K) festék belefolyik a nyomtatófejekbe, ahonnan egy mesterségesen előállított légbuborék segítségével apró cseppenként, „sugárban” a mozgó papírra kerül, miközben a nyomtatóegység jobbra-balra halad. A festék rászárad a papírra, és a nyomat el is készült.
Egyszerűnek tűnik az eljárás, de vajon mekkora mérnöki precizitás kell ahhoz, hogy ez a rendszer a mikron nagyságú tintacseppeket pontosan a megfelelő helyre lője, kialakítva a tervrajz tökéletes nyomatképét? Alapvető elvárás, hogy a vonalak vastagsága megkülönböztethető legyen, az egymás mellettiek elkülönüljenek, a telített felületek ne legyenek csíkosak, és így tovább. A nyomatkép minőségét a technológia precizitásán kívül alapvetően határozza meg az alkalmazott média minősége és az adott médiához legjobban illeszkedő nyomtatási mód megválasztása.
Rossz minőségű papíron a folyékony festék szétfuthat a papírrostok között, szálkás vonalakat, torzult képeket eredményezve, illetve ugyanezt a papírt másik nyomtatási mód alkalmazásával könnyen eláztathatunk, hullámos, sérülékeny felületet kapva.
Sőt, a gyengébb minőségű média akár a plotter idő előtti „halálát” is okozhatja, mivel poros felülete, gyenge konzisztenciája a tűhegy átmérőjű, méregdrága fúvókákat pillanatok alatt eltömítheti.
LED/lézer nyomtató
A fekete-fehér lézernyomtató porfestékkel dolgozik, és egy ilyen berendezés lelke a fényérzékeny dob. A dob felületét egy organikus anyag borítja, amely nagyon érzékeny és a használat során folyamatosan kopik, más tartozékokkal együtt. Ez a kopás az elkészült nyomatok számával arányosan lehet gyorsabb, vagy lassabb. Ha közvetlen mechanikai sérülés éri a dobot, mondjuk egy hozzá nem értő megfogja, vagy papírelakadáskor a média eltávolítása szakszerűtlen, és az éles papírélek felsértik a felületét, az elhasználódás radikálisan felgyorsulhat. Továbbá a por – mind a papíron, mind a környezetében – ennek a rendszernek is fő ellensége. A dob egyelőre nem helyettesíthető, hagyományos szerviztechnikákkal nem javítható, viszont időről időre cserélni kell.
A dob funkciója, hogy fény hatására a felületén, a nyomtatandó rajz helyén megváltozik az elektromos töltés, amelyre a porfesték így rátapad. Ezzel a felülettel találkozik az ellentétes töltésű papír, a festékrészecskék átkerülnek a papírra és elkészül a nyomat, amely hő hatására rögzül a papíron.
Océ CrystalPoint™ technológia
Ez a technológia az Océ legújabb megoldása, amely egyesíti a két fentebb említett előnyeit. A legszembetűnőbb újdonsága a technológiának, hogy színes (CMYK) festékgyöngyök potyognak bele porfesték, illetve folyékony tinta helyett. Ezeket a gyöngyöket az Imaging Device nevű egység folyékonnyá, zselészerűvé alakítja át, miközben sávokban, keresztirányban, nagy sebességgel mozog a papír felett és kilövi a cseppfolyósodott anyagot.
Köszönhetően a festék zselé állagának, cseppalakban kerül a festék a papírra, amely pontos, erős tapadást biztosít még a nagy nedvszívású papírok felületén is. Az eredmény kiszőrösödés nélküli, tökéletesen éles nyomatok még újrahasznosított papíron is. Amint a zselécsepp rákerül a médiára, kikristályosodik, és így rendkívül erős tapadást biztosít egyenletes, félfényes felületet adva. Mindez strapabíró, UV- és vízálló nyomatokat eredményez.
További információk: www.oce.hu