Épülettervek/Középület

A "Publikus aluljárók" pályázat díjnyertes alkotói és alkotásai

2004.03.11. 11:34

díjazott munkák:
Gróf Ferenc: International Graffiti Museum (IGM), terv az Örs vezér terei aluljáróra
Szövényi Anikó és Molnár Tamás tervei 5 aluljáróra
Pallai Patrik és Mihálszky Roland (Váci u. – Március 15-e tér)

Gróf Ferenc: International Graffiti Museum (IGM), terv az Örs vezér terei aluljáróra
(A Magyar Formatervezési Tanács fõdíja)

 

részlet a pályázatból:
“Múzeumba a graffitivel!
A pompei-i karcolatoktól hosszú út vezet az elmúlt évtizedekben uralomra került graffiti-stílusokig, melyek homogén kamuflázsként borítják be a város falait, jármûveit. Eljött az idõ, hogy ezen megvetett+rettegett kifejezési forma megszabaduljon az illegalitás bélyegétõl – hisz' az átlag-graffiti, nem számítva az elenyészõ számú, radikálisabb megnyilvánulásokat, az „ellenállás romantikáján” kívül nem sok vizuális izgalmat nyújt. (...) Az International Graffiti Museum (IGM) alapvetõ célja a graffiti-mûvészet megújulásának kiprovokálása a „Múzeum” tradíció-generáló jellegénél fogva. (...)

Az „Örs” tipikus átmeneti zóna – a szocreál fizimiskát a vadkapitalizmus kozmetikázza több-(inkább)kevesebb sikerrel. Króm+nikkel versus panel+PVC. A goulasch-tõke ambivalens urbanisztikai gyakorlatát jól ellenpontozná a graffiti-(ellen)kultúra évezredes történetét bemutató gyûjtemény.”

Szövényi Anikó és Molnár Tamás tervei 5 aluljáróra
(A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. díja)




részlet a pályázatból:
“Célunk beemelni a színeket a budapestiek mindennapi vizuális fogalomkészletébe. Szeretnénk sokkal bátrabb színhasználatra ösztönözni az embereket, hiszen a városképnek és -hangulatnak meghatározó része, amit az egyes emberek vizuálisan kommunikálnak egymás felé. Másfelõl szeretnénk, ha az emberek igényelnék a színek keltette hangulatokat és impulzusokat, így sarkallva a tervezõket is a színek alkalmazására építészeti megoldásaikban.(...)

A fény könnyedségére, a járókelõk mozgássoraira és a ‘földfelszín alattiság’ mint egy másik világréteg, és az ebbe való belépés motívumára komponálva, folyamatosan változó környezeteket, 'ambience'-okat hozunk létre.”

Pallai Patrik és Mihálszky Roland (Váci u. – Március 15-e tér)
(A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. díja)




részlet a pályázatból:
“Tervünk megalkotásakor az alapvetõ, primer vizuális élmény megváltoztatására törekedtünk. Az aluljárót egy egységként kezelve, minden felületet és objektumot érintve alakult ki a koncepció. A falra, teljes magasságban, tejüveg burkolat készül, amely tükrözõdésével elmossa a térhatárt, és megsokszorozza a megjelenõ képet. Az enyhe tükrözõdés tágítja a horizontot, kiszélesíti a teret. Az alacsony belmagasság (2.5m) miatt, világítótestek alkalmazása helyett, világító felületekké változtattuk a két oldalfal. Rejtett fénycsövek világítják meg az üveglap élét. (...) A mennyezet és a padló az egyedüli színes elemek. Az elõbbi mezõt, az utóbbi bárányfelhõs égboltot szimbolizál. A külsõ falfelületek észrevehetõ jelzésként és keretként jelennek meg, a már lent is alkalmazott anyagok felhasználásával.
Ezek a gesztusok mind arra irányulnak, hogy a föld alá kényszerülés élményét elfogadhatóvá és élményszerûvé változtassuk.”

A "Publikus aluljárók" kiállítás megtekinthető 2004. március 20-ig, a Desidea studióban (VI. Paulay Ede u. 25–27., nyitva: hétköznap 10–18 óráig, szombaton 10–14 óráig)

További (díjazásban nem részesült) pályamûvek: