Közélet, hírek

A semmiből lett település - lezárult a Hello Wood Falu Projektje

2017.07.13. 09:00

Működőképes lehet-e egy falu, ami nem az évszázadok során formálódott, közössége nem a hosszú évtizedek alatt alkotta meg az együttélés szabályait? Mi kell ahhoz, hogy ne csak egymás mellé pakolt házakat építsünk fel, de valós igényeket kiszolgáló épületeket, kellemes, használható tereket alkossunk, a lakosok között pedig együttműködés, kommunikáció jöjjön létre?

Ez bár úgy hangzik, mint egy izgalmas stratégiai számítógépes játék intrója, valójában a Hello Wood nyári campusának tehetséges magyar és külföldi építészhallgatói valamint nemzetközileg elismert építészek játszottak telepeset a Balaton-felvidéken. A Hello Wood csapata modellezni akarta, mitől válik élővé egy település, egy a nemzetközi szcénában is elismert egyetemi campus. A 2015-ben elindult Falu Projekt (Project Village) idén júliusban készült el, testet öltött a vízió: a Hello Wood a Kapolcshoz közeli Csóromfölde gazos, kietlen vidékén egyszer csak kinőtt egy apró település. Idén 7 nemzetközi építésziroda bővítette a települést: többek között a calais-i menekülttábor térképét is elkészítő Architecture for Refugees épített pavilont, és a landscape urbanism egyik fontos képviselője, a Groundlab alkotta meg a falu közösségi kertjét.

A Project Village 2015-ben, a Hello Wood hatodik alkalommal megrendezett építészeti táborában indult a Balaton-felvidéken fekvő Vigántpetenden, amikor az alkotók egy mozgó falut terveztek, ami a fesztiválról fesztiválra járva spontán eseménytérré vált. 2016-ban aztán a Hello Wood megvette Vigántpetendhez tartozó, csodás panorámával rendelkező Csóromföldét, egy kéthektáros területet, ahol megkezdődhetett a projekt letelepedési fázisa, a már hosszabb távra tervezett építkezés.




Az egy félelmetes dolog, hogy állsz a megvásárolt birtokon, a semmi közepén, és azt mondod, hogy akkor legyen itt egy falu” – mondja Pozsár Péter, a Hello Wood egyik alapítója. Hatalmas kihívás elé néztek a nyári egyetem építészei, pedig egy egyszerűnek tűnő kérdést kellett megválaszolniuk: mi lenne az első dolog, amit egy üres telken megépítenének? Valaki a raktárral kezdte, másnak a lakóház vagy egy szakrális tér létrehozása volt a legfontosabb.

A Project Village 2017-ben érkezett el az utolsó fázisához, amikor az építészek egy organikus helyszínné változtatták az épületeket és a köztük lévő tereket, létrehoztak egy működő közösséget. Többé már nem csak építési terület Csóromfölde, de az építők lakóházai, a zuhanyzók, a konyha is ide került, az esti egyetemi előadásokat is itt tartják már. Az ember itt dolgozhat, tanulhat, aludhat és szórakozhat egyszerre. Kialakult egy faluközpont, egy mini lakónegyed, a településnek még főutcája is van. És ami legalább ugyanennyire fontos: létrejött az élet zavartalan működéséhez elengedhetetlen infrastruktúra, van már víz és áram is a telepen.

Az idei évben a Hello Wood csapata annak vizsgálatára fókuszált, hogy a lakó mindennapi ritmusa miként alakítja a térhasználatot, milyen igényei vannak, hol közlekedik szívesen, át kell-e vágni egy sövényt csak azért, hogy a neki kényelmes, legrövidebb úton térhessen haza.




Építészként mindannyiunknak van egy elképzelése arról, hogy milyen egy ideális falu, de néha a valóságban az igények az elképzeléseinket megváltoztatják” – mondja Muszbek Johanna, a Hello Wood kurátora. Hiába az erős építészet koncepció, lehet, hogy a valóságban kiderül, hogy rossz helyen lesz a bejárat, a homlokzat rosszfelé néz, az emberek mégsem úgy használják az épületet, a teret, ahogy azt az építész előre kitalálta. „A Hello Wood legutóbbi nyári egyetemén ennek a folyamatnak a modellezése zajlott.

Bár a hároméves program véget ért, a megalkotott építményeket nem bontják le. Csóromfölde a következő fejlesztési szakaszba került, a számítógépes játék analógiájával élve: szintet léphet. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a települést mindenekelőtt önfenntartóvá fogják tenni. Pozsár Péter és csapata a jövőben olyan rendszereket fejlesztene, amelyek során környezetbarát módon és olcsón tudnának energiát, áramot előállítani, vizet használni. Mert, mint az alapító fogalmaz: „nem a világ legtermészetesebb dolga, hogy folyik a csapból a végtelen mennyiségű melegvíz”.




Másrészt a Hello Wood – amely olyan legendás építészirodák és építészek figyelmét vonta magára az utóbbi években, mint a zürichi Urban Think-Tank, a japán Kengo Kuma vagy a landscape urbanism egyik jeles képviselője, a Groundlab – büszkén jelentheti ki azt is, hogy Európa egyik vezető nyári építészeti egyeteme a határokon túl is terjeszkedik. Exportcikk lett az alkotótáborukból és az oktatási módszerükből, idén tavasszal Argentína a magyar csapat receptje alapján rendezte meg az első saját Hello Wood-táborát. „Egy év előkészület után egy csomagban átadtunk az argentinoknak minden tudást, tapasztalatot, és szigorú feltételek betartása mellett használhatták a márkánkat is. Az első évben hatszázan jelentkeztek az argentin táborra, fantasztikus volt látni, hogy a Hello Wood receptje tökéletesen bevált külföldön is” – mondja Pozsár Péter.

A Hello Wood alapítói azon dolgoznak, hogy a világ legjobb nevű építészeti egyetemeivel a következő évtől hosszan tartó együttműködés jöjjön létre, amelynek keretében az egyetemek Csóromföldén tarthatnák meg akkreditált nyári kurzusaikat. A tervek között szerepel végezetül az is, hogy ha Hello Wood éppen nem táboroztat, akkor építészeti biennálék helyszínéül szolgáljon a campus. Így, Csóromfölde akár egyszer még nemzetközi építészeti központként kerülhet fel a térképre.




A Hello Wood július 15-től 22-ig Tokaj borvidék településein folytatja: 15 éve, hogy Tokaj borvidék felkerült az UNESCO világörökségi listájára - ebben az évben az összes építészeti képzés beépítette a tantervébe a Hello Wood tokaji programját, amelyben a borvidék épített örökségével, táj-, építészet és bor kapcsolatával foglalkoznak.

A Project Village csapata:

  • Muszbek Johanna kurátor (University of Liverpool, School of Architecture),
  • Pozsár Péter kurátor, Hello Wood társalapító (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem)
  • Janota Orsi projektvezető, Karig Fruzsi projektmenedzser
  • Huszár András, Ráday Dávid (Hello Wood társalapítói),
  • Lakatos Niki, Farkas Anita (projekt menedzsment),
  • Szőke Gergely Lukács (grafika),
  • Bányai Csaba, Végh Gyula, Fekete Nóra, Kiss Dániel, Mangliárt Laci (tervezők)
  • Holánszki Réka (műhelyvezető)

forrás: sajtóközlemény