Épülettervek/Ipari és kereskedelmi épület

A shenzeni tőzsde új épülete az OMA-tól

2008.08.01. 11:43

Shenzen szinte virtuálisnak mondható új tőzsdeépülete esetén a szimbolizmus túllép a funkcionalitáson: az épület nemcsak fizikai értelemben ad helyet a tőzsdének. Nem irodákkal ellátott vásárcsarnok, hanem a piaci mozgásokra utaló virtuális szervekkel ellátott iroda.
OMA - Office for Metropolitan Architecture
vezető tervezők: Rem Koolhaas és Kunle Adeyemi

Koncepció
A stabilként számontartott épületek évezredek óta olyan alappal épülnek, amely szilárd kapocsként szinte a földhöz horgonyozza a teljes szerkezetet.

A tőzsdei folyamatok lényege a spekuláció; mozgásuk nem a nehézségi erőn, hanem a tőkén alapszik. Shenzen szinte virtuálisnak mondható új tőzsdeépülete esetén a szimbolizmus túllép a funkcionalitáson: az épület nemcsak fizikai értelemben ad helyet a tőzsdének. Nem irodákkal ellátott vásárcsarnok, hanem a piaci mozgásokra utaló virtuális szervekkel ellátott iroda.

Ennek a koncepciónak csakis valamiféle építészeti innováció feleltethető meg. A terv ezért egy lebegő alappal rendelkező épület. Alapját ugyanaz a spekulatív eufória emeli a magasba, amely a piacot mozgatja. Az eredeti alap így felkúszik a toronyházra, és lebegő platform válik belőle: a földfelszínen álló területet felszabadítva ad támaszt.

 

 

Város
A toronyház Shenzen központjában, az üzleti és adminisztratív negyedben áll majd. A kerületet északon a Lianhua-hegy, délen pedig a Binhe körút keretezi, és Shenzen fontos kelet-nyugati átjárója, a Shennan főút szeli ketté. A tőzsdeépület ezen axis mentén épül fel, és Kína pénzügyi központjaként funkcionál majd.

Homlokzat
A shenzeni tőzsde épülete kifinomult mintázatú üveghomlokzatával lép ki a környező toronyházak homogenitásából. Az elegáns üvegfátyol a fényviszonyoknak megfelelően folyamatosan változó képet ad majd, és az épület különböző alaptulajdonságait mutatja meg: napsütésben szikrázó, felhős napon visszahúzódó, alkonyatkor titokzatos, esőben csillogó és éjszaka fénylő szerkezet válik belőle.

 

A homlokzat két hagyományos homlokzati tipológia, a függönyfal és az ablakos homlokzat vizuális keresztezése. A torony szerkezete olyan robusztus rács, amely üvegburkolattal ellátva az ablakok látványát adja. A mintázattal ellátott üveghéj azonban a szerkezet részleteit és bonyolultságát is feltárja, miközben a kristályszerű hatást keltő mintás üvegnek köszönhetően az mégis misztikus marad.

A mintás üveg homlokzatburkolat a trópusi napsugárzásban egyben kiváló árnyékolóhatást is nyújt, ezért nincs szükség további komplex és költséges külső árnyékolórendszer felszerelésére. A közvetlen szellőzést a szerkezeti elemek mögé rejtett panelek teszik lehetővé, így a jellegzetes homlokzati rácsrendszer nem szakad meg.

 

 

A pódium homlokzata
A megemelt pódium homlokzata ugyanazzal a mintás üvegborkolattal fedett, mint a toronyrész, azonban a kontrasztot az arányok, a tagolás és a rétegelés más módja adja. Az üveg itt finom optikai torzításokat hoz létre a homlokzaton. A mintás függönyfal és a visszahúzott homlokzati üveg közti térben hasznosítható teraszfelület jön létre.

Átriumhomlokzatok
Az átriumok homlokzatburkolata a toronyhomlokzatok egyszerűsített folytatása. Az azonos anyagok használata hívja fel a figyelmet a torony megemelt pódiumán át történő megközelíthetőségére, miközben szilárd alapot ad az épületnek. A kialakuló fényjátékok a pódium alatti robusztus toronyrész szerkezetét ellenpontozzák.

Szerkezet
A toronyház teljes szerkezeti magassága 228 méter, amely 45 toronyszintből és 3 konzolos pódiumszintből áll, benne 48.000 m2-nyi rendelkezésre álló alapterülettel, 36 méterrel az utcaszint felett. Az alsó tömegbe további 3 szint került. A felső toronyban többnyire középmagos elrendezésben kialakított irodák kerülnek elhelyezésre. A pódium és a torony alsó része ad helyet magának a tőzsdének. A kiszolgálószintek az épület magasságában különböző emeleteken kapnak helyet. A torony és a pódium szerkezetileg egyetlen egységet alkot.

 

A pódium szerkezete
A felemelt pódium alapterülete kb. 160x100 m-es, legnagyobb konzolos kinyúlása 37 méter, míg szerkezeti mélysége 24 méter. Három teljes szint és egy félmezzanine szint kap helyet benne, míg teteje járható zöldtető. A pódium a torony tartószerkezetéhez kapcsolódik és fő- és melléksík acél rácstartókból álló, háromdimenziós szerkezetű, a tetőn és az alsó szinten diafragmákkal ellátva. A pódium terheit a konzolos kinyúlás aljától induló négy függőleges és négy ferde főtartó hordja. A torony melletti zónák terheit a torony kerületén álló oszlopok viselik.

 


tervező cég: OMA - Office for Metropolitan Architecture
vezető tervezők: Rem Koolhaas és Kunle Adeyemi
tervezőteam: Ryann Aoukar, Sebastian Appl, Waichuen Chan, Jan Dechow, Leo Ferretto, Clarisa Garcia Fresco, Alasdair Graham, Jaitian Gu, Joao Ferreira Marques Jesus, Alex de Jong, Santiago Hierro Kennedy, Michael Kokora, Klaas Kresse, Anna Little, Luxiang Liu, David Eugin Moon, Cristina Murphy, Idrees Rasouli, Korbinian Schneider, Wolfgang Schwarzwalder, Felix Schwimmer, Michela Tonus, Miroslav Vavrina, Ferdjan Van der Pijl, Na Wei, Xinyuan Wang, Ken Yang Tan, Su Xia, Yunchao Xu, Yang Yang
Arup
Michael Kwok, Rory McGowan, Nancy Huang, Chas Pope, Kai-Sing Yung, Oliver Kwong
Szerkezettervek: Chas Pope, Goman Ho, Xiaonian Duan, Chris Carroll, Robin Ching, Guo-Yi Cui, Andrew Grant, Yue Hao, Jonathan Kerry, Di Liu, Peng Liu, Hui-yuan Long, Alex To, Fei Tong, Matthew Tsang, Yu-Bai Zhong, FX Xie, Liang Xu, Ling Zhou
homlokzati szerkezet: Gerald Hobday, Andy Lee
világítás, LED-technológia: Steve Walker, Francesco Anselmo, Katie Hardstone, David Lakin, Florence Lam
tájtervezés: Inside/Outside, Amszterdam; Petra Blaise, Rosetta Elkin, Aura Melis

 

megbízás: a 2006. évi tervpályázat első helyezettje, befejezés 2010-ben
megbízó: Shenzhen Stock Exchange
a telek területe: 132.000 m2 Shenzen belvárosában
program: összesen 200.000 m2 alapterület, benne bérbeadható irodák, tőzsdefunkció, biztonsági irodák, tőzsdei irodák, technikai kiszolgáló területek.
magasság: 250 m