A Pritzker-díjas Shigeru Ban építész irodája kartoncsövekből és szövetből készült válaszfalrendszere a természeti katasztrófák áldozatainak és a háborúk meneküljeinek nyújthat segítséget. Legutóbb a török-szír földrengés kárvallottjainak otthont adó evakuációs központoknak bocsátották rendelkezésére a szerkezetet.
A Paper Partition System (PPS) kartoncsövekből épül fel, amelyek térelválasztó föggönyöket tartanak, a felépítése három embernek mindössze öt percet vesz igénybe.
Az építész 1995-ben alapította a Voluntary Architects´ Network nevű civil szervezetét, és adományokból teremt forrást a projektre.
A rendszer a papír feltekercselésére és tárolására szolgáló csövekből áll, és kétféle átmérővel készülnek - egy az oszlopokhoz és egy a gerendákhoz. A szerkezetre papírt vagy szövetet terítenek, amit biztosítótűvel rögzítenek, hogy olyan menedékhelyeket hozzanak létre, amelyek a megosztott kórházi kórtermekre hasonlítanak. Méretük 2 x 2 méter vagy 2,3 x 2,3 méter, attól függően, hogy mekkora ágyakat tartalmaznak.
A közelmúltban a PPS-rendszert Európában az Ukrajna elleni oroszországi invázió elől menekülő menekülteknek otthont adó ideiglenes menedékhelyeken is telepítették.
A stúdió azt is bejelentette, hogy számos más megoldáson is dolgozik az ukrajnai menekültek megsegítésére, többek között tervezi a Styrofoam Housing Systems (SHS) panel típusú házrendszer gyártását. Az SHS házak üvegszál-erősítésű műanyagból készült könnyű panelekből épülhetnek majd, amelyeket extrudált polisztirolhab szigetelőanyag köré tekernek.
Shigeru Ban stúdiója a Wrocławi Műszaki Egyetemmel együttműködve 2022 szeptemberében elkészítette az SHS prototípusát, és jelenleg strukturális teszteket végez a paneleken, hogy biztosítsa azok biztonságosságát. A tervek szerint a paneleket ukrán menekültek készítik majd egy helyi gyárban, ezzel munkalehetőséget teremtve.
A stúdió a lengyelországi Solidarity Fund PL-lel és az ukrajnai Harkivban működő Ordinary People-el is együttműködik, hogy japán fatüzelésű kályhákat osszanak szét a nagymértékű áramkimaradások által érintett helyeken. Eddig 190 kályhát szállítottak Harkivba és Ivano-Frankivszkba.
A 2011-ben tervezett PPS-t korábban már használták a 2011-es kelet-japáni földrengés, a 2016-os Kumamoto földrengés, a 2018-as Hokkaidó földrengés és a 2020-as dél-kjúsui özönvízszerű esőzések áldozatainak elszállásolásakor. A rendszert a koronavírus világjárvány idején Covid-19 oltási fülkék létrehozására is használták.
Shigeru Ban nemrégiben épület léptékben is használta a kartoncsövek felnagyított verzióját.
Forrás: Dezeen
Ford. & szerk.: Borenich Levente