A pályázatra 26 db pályaművet nyújtottak be sértetlen borítékban, zárt csomagolásban, határidőn belül postára adva. A Bíráló Bizottság ennek megállapítása után kezdte meg a benyújtott anyagok bontását, a pályaművek vizsgálatát és bírálatát. A kibontás és vizsgálat folyamán megállapítást nyert, hogy a tartalmi követelményeknek a 2. és a 26. számú pályázat nem felel meg. A 2. számú pályamű nem tartalmazott a megértéshez szükséges, elégséges számú rajzot. A 26. számú pályamű semmilyen rajzot nem tartalmazott. A Bíráló Bizottság mindkét pályaművet kizárta a bírálatból.
A Bíráló Bizottság megállapította, hogy a pályázat eredményes volt. A díjazott tervek készítői a tanulságok levonásával – megrendelői igény esetén – képesek a feladatnak a kiírásban elvárt színvonalon történő megtervezésére. A megvásárolt tervek egy-egy kiemelkedő ötlete tovább gazdagíthatja a végleges tervet.
Városépítészeti ajánlások:
A tervezési feladat lényege az volt, hogy a Sopron történeti Belvárosában üresen álló Papréti Zsinagóga számára fenntartható funkciót találjon.
Pályaművek rangsorolásában résztvevők:
Elnök: Dr Fodor Tamás polgármester
Társelnök: Dr. Winkler Gábor építész
Tag: Nagy Tamás DLA építész
Tag: Gergely László belsőépítész
Tag: Körmendy János építész
Tag: Kühn Péter építész
Tag: Tárkányi Sándor építész
Tag: Jakab Attila építész
Jogi szakértő: Dr. Pongráczné Dr. Keszei Eszter
Szakmai titkár: Németh Gergely főépítész
A Bíráló Bizottság a kiírás szerinti díjazásban, illetve megvételben az alábbi pályaműveket részesítette:
I.díjban részesül a 4. sorszámú pályamű
A díj összege bruttó 600.000,- Ft, azaz hatszázezer forint
A pályamű szerzői: Bődi Imre, Frikker Zsolt
A terv – nagyon helyesen – az épület tágabb környezetével is mélyrehatóan foglalkozik. Az egész Paprét arculatát újrafogalmazza – hangsúlyozva a zöldterület felértékelődésének fontosságát.
A Zsinagóga telkének beépítését nagyon szellemesen és egyszerűen oldja meg: a helyreállított Zsinagógaépület mellé egy új épületszárnyat helyez el, mely az utcavonalra húzva a szomszédos tűzfalat szerencsésen takarja. Ebben az oldalszárnyban kaptak helyet a szükséges kiegészítő funkciók: előcsarnok, mosdók, előadóterem, közlekedő terek.
A Zsinagóga egy olyan többfunkciós tér – a karzat visszaállításával – mely a közösségi élet és a vallásgyakorlás színtere is egyben. A terek egybenyitásával nagyobb létszámú rendezvények is szervezhetők az épületegyüttesben.
Az épület tömegformálása és homlokzatának kialakítása egyszerre szolgálják az illeszkedést és a finom elkülönülést.
Az utcai front karakteres építészeti megfogalmazása a terv egyik fő erénye, az új épületszárnyon megjelenő ornamentika jól tükrözi az épület speciális funkcióját.
Fenti értékek alapján a Bíráló Bizottság a tervet I. díjban részesítette.
II.díjban részesül a 23. sorszámú pályamű
A díj összege bruttó 480.000,- Ft, azaz négyszáznyolcvanezer forint
A pályamű szerzői: TEAMAJOR Kft.
Major György DLA, Szántay Zsófia, Lévai Magdolna
A pályázó nagyon lírai hangnemben megfogalmazott műszaki leírásban vázolja fel a zsidó közösség huszadik századi tragikus történetét, bemutatva, hogy a felekezeti épület ezen közösség kálváriájának mementója.
A zsinagóga épületét jelen állapotában konzerválja, az új kiszolgáló funkciókat tartalmazó épületrészt a társasház felőli új traktusban helyezi el. Az új imatermet ház a házban elv alapján, a zsinagóga térbe ferdén lógatja be, az imatermet tartó oszlopok a valamikori bima sarkain állnak. A súlyos látszó beton felületek a tragikus sorsú közösség pusztulásának tragédiáját érzékeltetik és ilyen módon a tér hatását drámai módon fokozzák.
A Bíráló Bizottság a tervet mély gondolatiságáért, bátor hangvételéért és építészeti értékeiért II. díjban részesíti.
III.díjban részesül a 25. sorszámú pályamű
A díj összege bruttó 360.000,- Ft, azaz háromszázhatvanezer forint
A pályamű szerzői BAHCS Művek Kft.
Báger András, Helmle Csaba, Báger Nóra
A pályamű a műemlék hátsó kertjében, hatásosan és ésszerűen bővíti a Zsinagóga épületét. Megtartja a historizáló épület tiszta, szimmetrikus alaprajzi- és térrendszerét, ehhez szervesen kapcsolja hozzá a kétszintes bővítmény rendeltetéseit. Az egykori imateret sokféle rendezvény megtartására teszi alkalmassá. A jelenlegi formában meghagyott földszinti rusztikus téglafelület felett nagyvonalú, vakítóan fehér színű „épülettestet” visz körbe, mely panorámavetítésre is alkalmassá teszi a teret. A gondosan helyreállított történeti épület és az azt kiszolgáló új háttérépület hangulatos térsort képez. Az aula és a kert közötti üvegfal vizuális kapcsolatot teremt a külső és belső terek között. Az alkalmazott építészeti, szerkezeti és épületgépészeti megoldások környezetbarát kivitelezést és üzemeltetést tesznek lehetővé.
A jól átgondolt, térben és tömegben gondosan felépített építészeti együttest a Bíráló Bizottság III. díjban részesíti.
Megvételben részesül a 8. sorszámú pályamű
A megvétel összege: 140.000,- Ft, azaz száznegyvenezer forint
A pályamű szerzője: LEN Architects Kft.
Román László
A pályázó érdekes gondolata a Paprét felújításához, hogy a Zsinagóga körüli területet kerítés nélküli, burkolt kiállítótérként a közterülethez kapcsolja. Kérdés, hogy vagyon biztonsági szempontból életképes-e a gondolat.
A Zsinagóga „bekerítése” és ezáltal történő kiemelése a mai környezetéből, XXI. szd-i módon jó gondolat.
A Kortárs Galéria elfogadható funkció, bár Sopronból nem ez hiányzik. Az ehhez alakított belső tere érdekes megnövelt galéria területtel és kialakításával. A külön épületben elhelyezett kiszolgáló funkciók használata télen, esőben erősen korlátozott.
A Bíráló Bizottság a pályaművet megvételben részesíti.
Megvételben részesül a 15. sorszámú pályamű
A megvétel összege: 140.000,- Ft, azaz száznegyvenezer forint
A pályamű szerzői: Hetedik Műterem Kft., Archi.doc Építésziroda Kft.
Szabó Levente DLA, Józsa Dávid, Biri Balázs, Kohout Dávid, Erdei Attila
A szépen kidolgozott tervben drámai hatást kelt a négy méter magas fal, amely előtt a fehérre festett Zsinagóga tömege kiemelkedik.
Nehezen értelmezhető a főhomlokzaton a közvetlenül a járdaszint felett kialakított, 45 cm magas vízszintes rés. Hiányossága a tervnek, hogy az imaterem helyét nem jelöli ki.
Erénye a pályaműnek a Zsinagóga körbejárhatóságának biztosítása és a mögötte kialakítható, szép terű belső kert, amely jól kapcsolódik a kiállító teremhez.
A Bíráló Bizottság a pályaművet megvételben részesíti.
Megvételben részesül a 16. sorszámú pályamű
A megvétel összege: 140.000,- Ft, azaz száznegyvenezer forint
A pályamű szerzői: CUBO Építészcsoport Kft.
Tolnai Zsolt, Terbe Rita
A terv nagyon kevés eszközzel dolgozik, de azok nagyon hatásosak. Az épülethez nem épít hozzá. Az épület eredeti helyzetében, fizikai valóságában áll a Pap rét folytatásaként értelmezett, gondozott gyep közepén.
Jó elgondolás az eredeti főbejárat megtartása mellett egy második bejárat javasolt kialakítása, utóbbi az épület körüljárásával érhető el.
Egyedülálló ötlet, hogy a teljes belső teret költőien újraértelmezi. A teljes szintmagasságú illetve a galéria magasságú ferde falakkal izgalmas kettősséget teremt a létrejövő térbelsők között: ezek a rendeltetést tekintve egy térként, de megosztottan is használhatók. Hátrány, hogy a terv nem javasol imaszobát, pedig az emeleten, az előtér felett, az eredeti födém visszaállításával funkcionálisan is jó helyet találhatott volna számára.
A terv erénye, hogy az alkalmazott térbeli felosztás és a kettős megközelítés jó kiindulási alapot ad a javasolt funkciók megvalósíthatóságára, ezért a Bíráló Bizottság a pályaművet megvételben részesíti.
Megvételben részesül a 21. sorszámú pályamű
A megvétel összege: 140.000,- Ft, azaz száznegyvenezer forint
A pályamű szerzője: Szilágyi Balázs
A terv a meglévő műemlék zsinagóga épületet tiszteletben tartja, a homlokzathoz illesztett bővítést javasol, melyben a hitéleti funkciót helyezi el.
A terv erénye, hogy a műemlék épület szabadon álló jellegét megtartja, a kortárs nyelven megfogalmazott új épületrész megbújik a ház mögött. Jó gondolat, hogy a kiszolgáló gépészeti és szociális blokkot a bejárati traktus alá, pinceszinten helyezi el.
A tervet a Bíráló Bizottság szolid visszafogottsága, megvalósíthatósága miatt megvételben részesíti.
Németh Gergely
városi főépítész