Programok

A századforduló titkai – tárlatvezetés Az élet művészete című kiállításban

2025.04.17. 11:11

A Nemzeti Galéria szecessziós palkátművészetről és tágabban véve a századfordulós alkalmazott művészeti tevékenységről, tárgyi kulturáról szóló nemrég megnyílt kiállítására szervez tárlatvezetés(eke)t az intézmény. 

 

Hogyan mesél a századforduló világáról a korszak plakátművészete? Mit tudhatunk meg a boldog békeidők mindennapjairól a használati tárgyakon keresztül? Az élet művészete című kiállítás a szecessziós stílus kibontakozását mutatja be a mindennapokra fókuszálva. Csatlakozzon tárlatvezetésünkhöz, ismerje meg a magyar plakátművészet első aranykorát, valamint olyan különlegességeket, mint Alfons Mucha mintakönyvei vagy a Zsolnay-gyár porcelánjai!

A kiállításról bővebben: https://tinyurl.com/yv65zhac

A tárlatvezetésen az időszaki kiállítási belépővel és a tárlatvezetési programjeggyel (1500 Ft) lehet részt venni.

Időtartam: 60 perc
Maximális létszám: 17 fő
Találkozási pont: információs pult 

 

A kiállításról: 

A kiállítás a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be, amely a 19. és 20. század fordulóján a szecessziós stílus jegyében bontakozott ki. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti hetek keretében megvalósuló tárlat a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika remekművei mellett megidézi a korszak szecessziós tárgykultúráját is, könyveket, folyóiratokat, illetve iparművészeti tárgyakat, kerámiákat és bútorokat, összesen több mint kétszáz műtárgyat bemutatva.

A tárlaton mintegy 120 plakát szerepel, olyan művészektől, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly, illetve a neves festők mellett feltűnnek a plakátra szakosodott művészek is, mint Faragó Géza, Biró Mihály, Helbing Ferenc, Tuszkay Márton. A korai magyar plakátművészetről annak ellenére nem született átfogó kiállítás vagy könyv, hogy nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő egyéni alkotásokkal büszkélkedhet. A kiállítás a plakátműfaj fejlődését és magyarországi kezdeteit nemzetközi kontextusban mutatja be, szerepeltetve a műfaj legnagyobbjai, Alphonse Mucha, Gustav Klimt, Henri de Toulouse-Lautrec, Koloman Moser és mások műveit.

A plakátok a legkülönbözőbb jelenségeket (újságok, színházak, kabarék, mulatók és kereskedelmi termékek) hirdetik, így felidézik készítésük korát. A tárlat felvillantja a polgári otthonok világát, a századforduló városi éjszakai életét, a kávéházak hangulatát, a városi nők öltözködését, szokásait, a korban népszerű szabadidős tevékenységeket, a biciklizést, a gyógyfürdők látogatását vagy a csillogó bálokat. A plakátok egyik legfontosabb motívuma a nő, aki a legkülönbözőbb szerepekben tűnik fel: az öntudatos nagyvilági dámától az éteri múzsáig.

A plakátok finom festői megoldásokkal vagy dekoratív vonalkultúrájukkal a szecessziós szépségeszményt hirdetik, gyönyörködtetnek, vagy éppen humorukkal igyekeznek megnyerni a közönség tetszését. Rajtuk keresztül újra átélhető az első világháborút megelőző utolsó boldog békeévek hangulata.

A kiállítás kurátora: Katona Anikó művészettörténész

 

forrás: MNG