Egyéb cikkek

A Szegedi Tudományegyetem 255 ágyas klinika új épületének építészeti tervezése

2009.01.11. 14:38

költségtérítésben részesült:
az 1. sz. pályamű: XYZ Építész Stúdió Kft.
vezető építész tervező: B. Szabó Veronika

költségtérítésben részesült:
az 1. sz. pályamű: XYZ Építész Stúdió Kft.
vezető építész tervező: B. Szabó Veronika
szakági tervezők: Márton Béla, Rosztocsil Róbert, Lovas Albert, Fazekas Sándor, Gali Csaba, Wallner Krisztina, Farsang Attila
építész munkatársak: Szeift Zsuzsanna, Vesztergom Ádám, Bányai Éva, Horváth Csaba, Kurucz Attila

 

 

 


Részletes bírálat:

A beépítési javaslat ritmusában jól illeszkedik a környező utcaszerkezethez. Tömegével, forgalomszervezésével a további bővítés lehetőségét biztosítja. Tömegkialakítása jól tagolt, homlokzatképzése egységes, igényes. Megkérdőjelezhető a betegszobákon kialakított üvegfal.

Az előcsarnokba az utca járdaszintjén akadálymentesen lehet bejutni, kiküszöbölve a hatalmas kültéri rámpákat és lépcsőket. Ennek ellenére, az épület főbejárata szűkösre sikerült, a lépcsőkön nagy forgalom várható. A látogatói váró kialakítása elegáns, nagyvonalú.

A teherforgalom megoldott, de nincs elkülönített mentőforgalom.

Közlekedési rendszere jól tervezett, átlátható, bár magas a felvonók száma, 5 közlekedő magot tervezett. Az osztályok közepébe felérkező lift a hotel funkciót zavarja.

Az orvosi szobák nincsenek szétosztva az osztályok szintjére, a folyosói sötétek. A műtők kialakítása megfelelő, bár a folyosók túl hosszúak. Csak 2 db haemodinamikai laboratóriumot helyezett el, ezek túl mesze kerültek a meglévő épületben lévő, szakmailag kapcsolódó egységektől.

A szakambulanciák várói a belső udvarokban kialakított kertek felé néznek, a közlekedők szűkösek, váró funkcióra nem alkalmasak.

A betegszobák a bejárati aulatér felett lévő belső, 4 szint magasságú kertre néznek. Jó gondolat a 2 betegszobára jutó 1-1 különválasztott WC és zuhanyzó. A kórtermek között akadálymentes betegszobák is találhatók. A délre tájolt betegszobák megfelelően árnyékoltak.

A zöldtetők kialakítása kulturált.

A megjelölt energia- és üzemeltetési költségek nem értékelhetők. Az épület hőenergia ellátását alapvetően a nem üzemelő termálkútra építi, így a gépészeti rendszer nehezen értékelhető.

A TIOP-2.2.7 pályázati felhívásban és szakmai előírásaiban megfogalmazottaknak a pályázat nagy részben megfelel. Hiányosság a betegszobák és az azokhoz kapcsolódó vizesblokkok számát tekintve van, mivel minden betegszobához önálló vizesblokk kialakítása szükséges.

A pályaművet a Bíráló Bizottság 1 200 000 Ft-os költségtérítésben részesítette.