Nézőpontok/Vélemény

A szó elszáll, az írás megmarad, a példa vonz

2016.01.21. 11:00

A FUGA Építészeti Központban 2016. január 19-én került sor a Magyar Urbanisztikai Társaság Városliget Város Vár című könyvének bemutató kerekasztal-beszélgetésre, Osskó Judit moderálásával az est meghívott vendégei a kötet szerkesztői, Körmendy Imre, a MUT elnöke és dr. Schneller István egyetemi tanár (BCE), valamint Térey János író és Lővei Pál művészettörténész voltak.

A Városliget Város Vár című kiadvány a 2014-2015-ben, a Városliget bővítési tervére adott válaszként megrendezett konferencia előadásokon elhangzottakat gyűjti össze. Nem klasszikus konferencia kiadványról van azonban szó: a megjelent írások csupán kivonatát képzik a konferenciákon elhangzott előadásoknak, valamint a kötet számos, máshol elhangzott előadással, megjelent írással is bővíti a Városliget fejlesztési terve elleni érvek sorozatát.

A MUT elnökségi állásfoglalása egyértelműen megfogalmazza aggályait a koncepció ellen: várostervezés során nem lehet kiragadni egy területet úgy, hogy az ne illeszkedjen az egész város fejlesztésének koncepciójához.





A szerkesztők szándéka a kötet megjelentetésével több tényezőből is fakad. Körmendy Imre felhívja a figyelmet arra, miszerint nincs kellően kidolgozva a bővítési terv, nincs arra vonatkozó információ, hogy a Városliget egyaránt szűkebb és tágabb környezete számára mit jelent a koncepció. Hozzáteszi, hogy jelentős következetlenség látszik körvonalazódni a bővítési szándékban, ami ellen az urbanisztikának fel kell szólalni. A Városliget ilyen jellegű fejlesztése mögött történelmi jelentőségű döntés felülírásának szándéka bújik meg, ugyanis az 1956-os eredmények, a Vár kulturális negyeddé alakításának elfeledéséről szól a kormány ezen döntése.

Dr. Schneller István, a kötet társszerkesztője hozzáfűzte, hogy a Városliget Város Vár fórumot teremt azok számára, akiknek véleménye van erről a kérdésről, és lehetőséget nyújt ezeknek hangot adni. A hosszú távú fejlesztési koncepcióba a nagyobb beruházások ugyanis nem konform módon illeszkednek, holott létezik egy keretrendszer, egy integrált városfejlesztési stratégia. A kötet egyértelműen figyelemfelhívó funkcióval bír: rávilágít arra, hogy az érdemi gondolkodás mindig egy adott kontextuson belül történik, amiből kilépni beláthatatlan következményekkel járhat.





Figyelemfelhívás tekintetében eddig sikeresen közreműködik a MUT: a tavaszi konferencián 200 ember, aktív részvételével támogatta az állásfoglalást. Ahogyan Körmendy Imre fogalmazott: „A szó elszáll, az írás megmarad, a példa vonz.” Együtt bízunk abban, hogy a kötet példamutató jelentősége egyre gyarapodjon.

forrás: MUT