Technológia

A tervezés és a kivitelezés összhangja, avagy a XXI. századi társasház építés

2024.10.17. 10:24

Gyorsan épül, kevesebb munkaerőt igényel és főleg okos tervezéssel és szerkezet-választással akár plusz egy lakásnyi eladható tér is kijöhet belőle. Íme egy példa arra, hogyan teszi az előregyártott betonszerkezetek használata gazdaságossá a társasház építést – tervezéstől a szerkezetek kiválasztásáig.

Balatonmáriafürdőn, a település központi részén, közvetlenül a Balaton partján, a négy ütemesre tervezett Part Lakópark első üteme, egy 29 lakásos társasház szerkezetépítése zajlik 2024. nyarán. Az előregyártott betonelemekből épülő lakópark a győri székhelyű B. M. I. L. Kft. beruházásában és az L Stúdió Kft. tervei alapján készül. A projekt kivitelezője a Perfect Steel System Kft. első ízben alkalmazta az előregyártott betontechnológiát. Nem úgy a tervező és a beruházó. Számukra ugyanis a kivitelezést gyorsító műszaki megoldás nem csupán ismerős volt, de több közös munkájuk is így épült, ezért itt is már a tervezési szakaszban egyértelmű volt a döntés.

Mi múlik a tervezésen?

Ma már nem újdonság, hogy az egyik legfőbb beruházói szempont a gyors építés, amelyre nem csupán a kivitelezőnek, de a tervezői koncepciónak is választ kell adnia. Az előregyártott betonszerkezetek által kínált gyors építés egyik sarkalatos pontja, hogy a fal és födémelemekbe gyári körülmények között elektromos előkészítések is kerülnek, illetve, hogy az építést az egyes fal, födém és lépcsőelemek legószerű rendszere is gyorsítja. Ám mindez azok előzetes precíz megtervezését igényli. Az építészeti tervezés támogatásáért is felelős Takács Gábor, a Leier előregyártott betonszerkezetek üzletágának vezetője szerint a tervezési folyamat rendszerint hosszabb a szerkezetek átgondolt elemenkénti kialakítása miatt, de ezt – a beruházó és a kivitelező elégedettségére – a kivitelezés gyorsasága kompenzálja.

Balatonmáriafürdőn a fő tervezői szempontok között szerepelt, hogy az épületek magas minőségben, mégis gazdaságosan és gyorsan épülhessenek. Az összeszokott tervezői és beruházói páros ezért újra az előregyártott betonszerkezeteket választotta, vállalva az elemek gondos megtervezését, amelyben természetesen a gyártó tervezői részlege a gyártmányelőkészítések optimalizálásával támogatást nyújtott.

A gyors építést persze maga a technológia teszi lehetővé, ám nem titok, hogy a hibátlan végeredmény fontos előfeltétele a gondos tervezés.

A gazdaságos végeredmény és a műszaki megoldások összefüggései

Az elmúlt évek szigorodó energetikai előírásainak való megfeleléshez a legkülönbözőbb szerkezeti megoldások közül lehet választani. És miért ne választhatnánk olyat, amely akár egy plusz lakásnyi eladható területet is eredményezhet?

Az előregyártott betontechnológia előnyei közé tartozik, hogy külső hőszigetelést igénylő vékonyabb szerkezeteivel is kiváló épületenergetikai jellemzők érhetők el. Konkréten a szóban forgó társasház esetén a külső falszerkezet 20 cm vastag kéregfala a 25 cm vastag polisztirol szigeteléssel kiemelkedően jó, 0.15 W/m²K hőátbocsátási tényezőt eredményezett a jó hőtároló képesség mellett. A belső falszerkezetek szintén 20 cm vastag kéregfalból készültek, amelyek ennek ellenére teljesítik a társasházi lakáselválasztó falaktól elvárt 56 dB léghanggátlási értéket. E vékony falszerkezetek alkalmazása pedig azt eredményezte, hogy egy apartman méretének megfelelő, nagyjából 50 négyzetméter hasznos lakótér többlet keletkezett, ahhoz képest, mintha az épület 30 cm vastag kerámia falazóelemből készült volna.

És ha már hanggátlás: a lift vasbeton fala 15 cm vastagságú, tömör, előregyártott vasbeton. A liftakna és a lakáselválasztó falak, valamint a födém akusztikailag elkülönített, így a lift működéséből keletkező hangok nem terjednek át a szerkezetre.

De persze egyre gyakoribb, és erre a beruházásra is az volt jellemző, hogy sok más mellett a nyílászárók feletti áthidalóktól az erkélyelemekig és lépcsőkig, minden a Leier előregyártó üzemeiből érkezett.

Négy kéregfödém panel megoldja egy apartman lefedését

A balatonmáriafürdői beruházás során nemcsak a falszerkezetek, hanem az épület egyedi építészeti kialakítását meghatározó pillérek és párkányok is előregyártott elemekből készülnek. Ezek döntően egyforma elemek voltak, amelyek a gyárthatóságot és a kivitelezést is könnyítették. Az egy-egy lakás fedésére érkező mindössze 4-4 födémelem is gyorsan került a helyére. Az erkélylemezek a kéregfödémekbe gyári körülmények között, szakszerűen beépített Schöck hőhídmegszakító elemekkel csatlakoznak az épülethez, ezáltal vékonyabb lemezvastagságot lehetett elérni, mintha az erkélylemezek hőszigeteléssel lettek volna körbecsomagolva.

Gyors építés, kevés élőmunkával? Se nem titok, se nem meglepő

A Part Lakópark kivitelezője, a Perfect Steel System Kft. ügyvezetője, Papp Gábor a gyártó a logisztika és az építkezés közben felmerülő vevői és kivitelezői igényekre, módosításokra történő gyors reagálását is kiemelte, de ami ennél is fontosabb az a kivitelezés üteme maga. A szakember azt is megállapította, hogy az előzetes ütemtervhez képest gyorsabban készült el az épület, emellett a szükséges fizikai létszám is jóval alacsonyabb volt, mint más technológiáknál.

Bővebb információ a Leier előregyártott betonelemeiről itt érhető el.