A „történeti települési táj” – vagy korábban: a „történeti városkép” - kifejezés több évtizedes múltra tekint vissza. A 2005-ös bécsi deklaráció óta a kifejezés az UNESCO világörökség egyik kulcsfogalmává vált, de minden történeti jellegű városrészre vonatkoztatható. A fogalmat széles körben használja a településföldrajz, a településtörténet, az antropológia, valamint a művészettörténet is. De míg a történeti városközpont fogalma inkább a védett épületek halmazára szorítkozik, addig a történeti települési táj a jelenséget tágabb összefüggésében értelmezi, így kiterjed a természeti környezetre, a terület folytonosságára és összetettségére, a rajta élő társadalomra, a térség jövőjére és a helyi döntéshozók szerepére is, vagyis egy interdiszciplináris jellegű megközelítést igényel. A tudományos elemzés mellett fontos szerep hárul a helyi civil szervezetek, a vállalkozások és a köztestületek együttműködésére, de meg kell jelennie a településfejlesztési koncepció kialakításában, és ezen belül az idegenforgalmi fejlesztések orientálásában is.
A Savaria Urbanisztikai Egyetem 2009. évi nyári programjában elsősorban a vidéki városok, települések történelmi települési tájainak elemzésére és integrált fejlesztésére koncentrál.
A 42. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem 2009. augusztus 2. – augusztus 8. között kerül megrendezésre.
Az előadások a Martineum Felnőttképzési Akadémia (9700 Szombathely, Karmelita u. 1.) konferenciatermében kerülnek megtartásra.
A résztvevők elszállásolásáról a Martineum Felnőttképző Akadémia és a Szombathelyi Egészségügyi Főiskola (9700 Szombathely, Jókai Mór u. 14.) 2-4 ágyas szobáiban gondoskodnak. Külön kívánságra egyágyas szobát is biztosítanak 3.000,- Ft/éjszaka többletköltség térítése ellenében. A szállás már augusztus 2-án, vasárnap délután elfoglalható. Az étkezés 3-án reggelivel kezdődik.
Részvételi díj:
hazai résztvevők: 75.000,- Ft + 15.000,- Ft ÁFA
külföldi résztvevők: 600,- Euro
napidíj: 17.500,- Ft + 3.500,-Ft ÁFA
főiskolás, egyetemista számára: 25.000,-Ft + 5.000,- Ft ÁFA
kísérőknek (akik nem igénylik a szakmai rendezvényen való részvételt) 50.000,- Ft + 10.000,- Ft ÁFA a részvételi díj.
Az előadásokon angol szinkrontolmácsolást biztosítanak.
Kérik az érdeklődőket, hogy a mellékelt jelentkezési lap felhasználásával 2009. június 30-ig jelezzék részvételi szándékukat. A végleges, részletes programot érkezéskor a helyszínen kapják meg a résztvevők.