A BÉK honlapjáról 2007. július 31-től tölthető le két dokumentum, amit "a MÉK Továbbképzési Szakbizottsága állított össze a továbbképzéssel kapcsolatban felmerült gyakori kérdések megválaszolására, valamint az egyéni elbírálást kívánó szabadon választható témakörök elfogadásáról".
Néhány részlet a Gyakran ismételt kérdések - válaszok c. dokumentumból
Az új jogosultsági szabályok 103-104/2006 Korm. rendeletek szerint a jogosultsági vizsgát a már tervezői jogosultsággal rendelkezőknek is (valamilyen határidőn belül), vagy csak az új kérelmezőknek kell letenniük?
Kamarai jogosultsági vizsgát az új kamarai belépésre (vagy újabb fajta jogosultságra) jelentkezőknek kell tenniük.
A 103/2006-os korm.r. a szakmai továbbképzésről szól: minden szakmagyakorlóra vonatkozik. A továbbképződésünkről való pontokat, igazolásokat a jogosultságunk megújításáig kell összegyűjtenünk.
Van-e esetleg egy olyan, földi halandó számára is érthető, kezelhető táblázat, melyből kitűnik, a kötelező "továbbképzések" pontosan mikor vannak, közülük melyikeket kell, lehet "választani" és mi módon?
Javasoljuk, ne csak az on-line táblázatot nézze, hanem a letölthetőt!
Az excelben kinyitható, és kereshető, nagyítható a képernyőn.
Valójában a kötelező továbbképzést vállaló, felnőttoktatási akkreditációval rendelkező szervezetek a pályázás során a távoktatási formát többnyire 2007. szeptember végétől vállalták beindítani. Érdemes lesz körülnézni, a tematikák, árak tekintetében is lesznek eltérések.
A megkapott Igazolás otthoni áttanulmányozása után vettem észre, hogy a jogosultság sorában aláhúzásra került az építész megnevezés. Mivel jelenleg egy kivitelező cégnél dolgozom és felelős műszaki vezetői regisztrációval is rendelkezem, szeretném a továbbképzéseken összegyűjtött pontjaimat ezen jogosultságom majdani meghosszabbításához (is) felhasználni. Lehetséges-e ez, és ha igen, akkor kell-e módosítani az Igazolást?
Nem kell módosítani.
Hány pontot kell gyűjtenem szabadon választott és kötelező továbbképzés keretében? Miért kell a kamarának a tagdíjon felül még továbbképzésért is fizetnem? Miért találta ezt nekünk ki a kamara?
A jogosultság meghosszabbításáig:
A szabadon választott témakörökben kell az 5 éves továbbképzési időszakban 20 pontot összegyűjteni.
A rendszer indulása utáni években időarányosan. Tehát hogy hány pontot kell gyűjtenie, az attól függ, melyik évben hosszabbít:
- ha 2007-ben, akkor 4 pont, (a rendelet szerint 1 év haladék lehetséges)
- ha 2008-ban, akkor 8 pont,
- ha 2009-ben, akkor 12 pont,
- ha 2010-ben, akkor 16 pont,
- ha 2011-ben, akkor 20 pont,
- ha 2012-ben, akkor 20 pont, és utána mindig 20 pont.
Kötelező témakörökben nem pontokat kell gyűjteni, hanem teljes körűen teljesíteni kell a kötelező témakörökben való tanfolyamot.
Kötelező tanfolyami előadások már elérhetőek, az internetes távoktatási formákat a szervezők többnyire szeptember végétől ígérték kidogozni és beindítani.
Nem a kamara találta ki, a továbbképzési rendszert a 103/2006 kormányrendelet hívta életre. Orvosoknak, tanároknak már évek óta működik ehhez hasonló, a szakmagyakorláshoz kötött kötelező továbbképzési rendszer. Az egyes továbbképzési alkalmakat nem a MÉK szervezi, fizetni az egyes továbbképzéseket, előadásokat, tanulmányutakat szervezők részére kell. A továbbképzési alkalmakat a MÉK a honlapján közzéteszi, és ott választani lehet az ingyenes és a különböző fizetős továbbképzési alkalmak közül.
Ha valaki többször részt vesz azonos szakmai programú képzésen (pl. több helyszínen megismételt, azonos tematikájú előadások), többször is megkaphatja-e a továbbképzési pontokat?
Nem, csak egyszer kaphatja meg.
A Mérnök Kamara szintén elfogadja-e azokat a kredit pontokat, amiket az Építész Kamara pályázata alapján adunk (van ugyanis olyan tervező, aki mindkét kamarának tagja)?
Nem, jelenleg nincs kölcsönös elfogadás a két kamara között. A kapcsolatfelvétel már megindult.
Ha Ön úgy érzi, hogy valamelyik mérnöki szakágnak érdekes lehet ugyanaz az előadás, be kell jelentkezni a MKK Továbbképzési és Oktatási Irodáján is a mérnöki továbbképzési pontokért. Azt, hogy adott szakágú mérnököknek szakmailag mennyire értékes az előadás anyaga, azt a MMK Szakbizottsága jogosult megállapítani. (pl. szerelt falak statikai méretezése, tetőtérbeli merevítő szerepe a fedélszékre, ennek rögzítési metodikája témát a MKK-nak kell megítélnie.) Vagy ha olyan általános, széleskörű ismeretanyagot szeretnének előadni, ami mind építészeknek, mind statikusoknak érdekes lehet, akkor mindkét kamaránál be kell nyújtani pont elfogadásra és pont-megállapításra a tervezett továbbképzési rendezvényt.
Tervpályázatot nyertünk, mennyi pontot kaphatunk? Csak a szerzők kaphatnak pontot, vagy a résztvevő munkatárs építészek is? És a résztvevő kertésztervezők, vagy a településtervezők?
A Szakbizottság 2007. VII. 5-i döntése szerint:
Minden, a MÉK felügyeletével és kamarai biztosával 2007. jan. 1 után lebonyolított országos terv/ötletpályázaton való eredményes részvétel a következők szerint ér építészkamarai továbbképzési pontot:
Díjazott tervpályázat szerzői (1. díj, 2. díj, 3. díj, rangsorolás nélküli díj) — 5 pont
Díjazott tervpályázat résztvevő munkatársai — 2 pont
Megvételt nyert tervpályázat szerzői — 3 pont
Megvételt nyert tervpályázat résztvevő munkatársai — 1 pont
Szerzőként az építész, településtervező, táj és kertépítész, belsőépítész kollégák értendők. A pontot értelemszerűen minden szerző és munkatárs személyében külön-külön megkapja.
A tervpályázati pontok megállapítását nem kell külön kérvényezni, a Szakbizottság döntése szerint erről minden területi építész kamara titkára értesül, és a tagok az eredményes tervpályázatot igazoló irataik alapján a helyi kamaráknál a fentiek szerint megkapják a pontokat.
A „tervtanács által elfogadott terv alapján megkapott építési engedély ", milyen tervtanács előtt való megjelenés tekinthető elfogadhatónak? A városi tervtanácsokra is gondolt a jogalkotó?
A jelenleg hatályos továbbképzési rendelet 2. mellékletében felsorolt „tervtanács” fogalma:
a 252/2006 (XII. 7.) Korm. rendelet (a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról) szerinti tervtanácsok. (ld..: 9.§):
- központi építészeti-műszaki tervtanács,
- területi építészeti-műszaki tervtanács,
- településrendezési tervtanács, építészeti-műszaki tervtanács értendőek.
Tervtanács („zsüri”): Tervtanács által elfogadott és építési engedélyt kapott terv esetében, amennyiben szaktervezőként (pl. építészet mellett környezetrendezési munkarész) vettünk részt és nem önállóan, az esetben is kapható-e pont? Mi az igazolás módja?
A Szakbizottság 2007. VII. 5-i döntése szerint:
Minden, a tervtanácsokról szóló rendelet hatálya alá tartozó "tervtanács” tekintetében:
(jelenleg hatályos rendelet: 252/2006. (XII. 7.) Korm. rendelet a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról)
A tervtanács által elfogadásra ajánlott és építési engedélyt kapott terv
(ld. 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet az építésüggyel kapcsolatos egyes szabályozott szakmák gyakorlásához kapcsolódó szakmai továbbképzési rendszer részletes szabályairól 3.§. (4) pont i.) bek) esetében a tervtanácsi terv fő-témájába tartozó tervezők 2 pontot kaphatnak, a társtervezők 1 pontot.
Tehát építészeti tervtanács által elfogadásra ajánlott (252/2006.korm.rend. 16.§.(2) bek. a. pont szerint), és engedélyt kapott terv építész tervezője 2 pontot, településrendezési tervtanács esetén a településtervező kap 2 pontot,
zöldfelületi-környezetrendezési terv zsürije esetén a táj és kertépítész kapja a 2 pontot, belsőépítészeti terv esetén a belsőépítész kapja a 2 pontot.
További jogszabályi kritérium a ponthoz: építési engedélyt kapott terv szükséges.
(megjegyzés: építési engedély tehát a kikötés. településrendezési terv önmagában a jelenleg hatályos jogszabály szerint nem kaphat pontot. ... A diszkrimináció feloldandó a jogszabályalkotó részéről a későbbiekben...)
Igazolás módja: a zsüri jegyzőkönyv másolattal a területi kamarák titkárai el kell fogadják a pontértéket. Amennyiben a zsüri jegyzőkönyvben nem szerepelnek a kamarai szaktervezők, akkor a szerző (építész, településtervező) nyilatkozatát is mellékelni célszerű a társtervezés tényéről.
Bizonytalanság esetén lehetséges kérni pontmegállapítást a MÉK Továbbképzési szakbizottságától is. (zsüri jegyzőkönyv, egyéni utólagos adatlap-kérvény/nyilatkozat a szaktervező részéről, valamint az elbíráláshoz szükséges kicsinyített áttekintő tervlap(ok) A4 v. A3)
Amennyiben még tervezői számmal nem rendelkező, de már gyakorlati idejét töltő mérnök vesz részt szakmai továbbképzésen vagy szakmai úton a jogosultsági vizsga letétele előtt, az beleszámítható-e a teljesítendő pontszámba illetve milyen időhatáron belül?
A szakmagyakorlási jogosultság kezdete a kamarai jogosultsági vizsga után megkapott névjegyzéki szám. Ennek érvényessége a jelen rendeletek szerint 5 év. Az 5 év elteltével kell meghosszabbítani.
A továbbképzési időszak a rendelet szerint ez az 5 esztendő.
A továbbképzést a hosszabbítás dátumát megelőző 5 éves időszakban kell teljesítenünk.
Azaz a tervezői szám megszerzése előtt lehet gyűjteni pontot, de nem sok értelme van: nem számítható bele a figyelembe veendő továbbképzési időszakba.
GYES, és egyéb okból való kamarai tagság szüneteltetése esetén:
Szintén a jogosultság lejáratát megelőző 5 esztendőben kell a továbbképzést teljesíteni.
forrás: budapestiepiteszkamara.hu