Alig egy órára Budapesttől, a Csepel-szigeten áll a TESTRA design által tervezett Csónakos Caffé. A műemlék épületben található kávézó belső kialakítását a tulajdonosok kedvenc regénye, a Tüskevár ihlette. A koncepciót a belsőépítész, Tusán Eszter ismerteti.
A ráckevei Csónakos Caffé megtervezése igazi csapatmunka volt, hiszen a tulajdonosok Tanczikó Zsanett és Gyenes Balázs szervesen részt vettek az egész folyamatban. A kávézóval kapcsolatban sok ötletük és elképzelésük volt, de szükségét érezték, hogy mindez egy képpé összeálljon, ekkor kerestek meg engem. Balázzsal együtt jártunk az építész karra, így tudtam, hogy hasonló szemlélettel kezdünk neki a projektnek.
Zsanett és Balázs 2019 óta él Ráckevén, és a közös házuk építésének befejeztével ürességet éreztek, ezért újabb projektbe szerettek volna kezdeni. Ekkor jött az ötlet, hogy az általuk bérelt műemléki épületet megvegyék és vendéglátóipari egységet alakítsanak ki. Az akkori tulaj hosszas győzködése után lehetőségük is nyílt megvásárolni a Ráckeve központjában lévő, gyönyörű épületet. Ekkor kezdődött el a Csónakos Caffé története.
Zsanett elmondása szerint szerettek volna létrehozni egy olyan helyet a városnak, ahol az emberek kellemesen tudják elöltetni az időt egy finom kávéval a kezükben. A hely berendezését és hangulatát a kedvenc regényük, a Tüskevár ihlette. Az csak véletlen – de szerencsés – egybeesés, hogy pont velük szemben, a Dunaparton minden szerdán és szombaton a Csónakos piac várja a vásárlókat.
A belső tér kialakításánál az volt a cél, hogy az épület műemléki jellegét szem előtt tartva a mai korba illeszkedő design jöjjön létre, leginkább természetes anyagokat használva. Az anyagok és a színek kiválasztásában is törekedtünk arra, hogy letisztult és természetes hatást érjünk el. A kávézóban egyetlen élénk szín jelenik meg, a zöld, festett bútorok és növények formájában. Ezzel is a hely letisztultságát szerettük volna erősíteni.
A helyiség méreti adottságai miatt fontos volt, hogy egységes öntött padlót alkalmazzunk, mely összeköti a tagolt tereket és növeli a térérzetet. A padlóval harmonizáló Kraft beton által készített falfestés is az egységet erősíti. A vakolat leverése után született meg a döntés, hogy néhány falszakasz maradjon nyersen és mutassuk meg az épület eredeti kőfalát. Ezt a rusztikus hatást a betonfestés és a fehér falak kompenzálják. Az egyik falon továbbá a Tüskevár regény illusztrációja ihlette festést látunk, mely a ráckevei Árpád híddal kiegészülve tökéletesen illik a helyhez.
Az egyedi készítésű bútorokhoz természetes anyagokat használtunk. A tervezés kezdetére a farönk asztallapok már elkészültek, így ez adta a fő design elvet. Kicsit „gombhoz a kabát" munkamenet, de a karakteres asztalok nagyon jó kiindulási pontnak bizonyultak. A Csónakos többi beépített bútora egyedi tervezésű természetes anyagokból, leginkább tömör fából készült. A kiszolgáló pult is ezt a vonalat képviseli, megkoronázva egy látványos terrazzo munkalappal, melynek mintázata maximálisan illik a kávézó színvilágához. Az összes egyedi bútort Balázsék készítettek el, így mindenki elégedett volt a végeredménnyel.
A vendégtérben semmiképp sem szerettünk volna álmennyezetet, mert attól a tér elveszítette volna az eredeti jellegét, így a látszó gépészeti elemek mellett döntöttünk, melyek igazán passzolnak az elképzelt koncepcióhoz. A vizesblokkot is ebben a szemléletben terveztük, régi, a műemlék épület hangulatához illeszkedő konzolasztalokat alakítottunk át mosdópulttá. A padlóburkolat is a korábban sok helyen használt cementlapokat idézi, de a mai design letisztultságával ötvözve választottuk ki őket. A Csónakos története a kávézó alatt húzódó pincerész átalakításával folytatódik majd, reméljük, hamarosan.
Tusán Eszter
Szerk.: Paár Eszter Szilvia