Nézőpontok/Vélemény

A város újraprogramozása – innovatív építészeti kiállítás Bostonban

2013.09.23. 09:25

Hétköznapi városi tárgyaink észrevétlen szegélyezik napi útjainkat. Buszmegállók, használaton kívüli telefonfülkék és villanyoszlopok kelnek életre, reagálnak természetes emberi igényekre vagy szolgálják a közérdeket meghökkentő új funkcióikkal a Boston Society of Architects kiállítótermében.

Mihez kezdjünk a rengeteg használatlan telefonfülkével? A felesleges parkolóórákkal? És az üres óriásplakát-állványokkal? Reprogramming a city - A város újraprogramozása, ez a címe annak a kiállításnak, amely pozitív példákon keresztül ad globális áttekintést meglévő infrastruktúráink újragondolásáról. A kiállítás június 25-től szeptember 29-ig látható a Boston Society of Architects kiállítótermében. 

A kiállítás kurátora Scott Burnham, tapasztalt városfejlesztő, aki független stratégiai tervezőként Porto-tól Manchesterig sok nyugati nagyvárosban dolgozott. A tárlathoz negyven fejlesztést gyűjtött össze, jobbnál jobb ötleteket nagyvárosi tárgyaink újrahasznosítására. Minden városnak megvan a maga sajátos problémája. Figyelemre méltó az is, hogy számos nyugati nagyváros energia- és kommunikációs-szolgáltatói néha döntő szerepet vállaltnak abban, hogy egy város élhetőbb legyen. Íme néhány érdekes példa:

Fényterápia
hely: Umeå, Svédország
alkotó: Umeå Energi


Az életszínvonalat mérő felmérésekben Svédország rendre az elsők között végez. Umeå kisváros Stockholmtól 300 kilométerre északra és lakosai ritkán ünneplik ezt a tényt – inkább azon keseregnek, hogy a hosszú tél alatt csak néhány órányi napsütésben van részük. A város energia-szolgáltatója, az Umeå Energi egy egyszerű ötlet segítségével most javított valamit a helyzeten. Harminc buszmegálló új minőséget kapott, a city-light posztereinek helyére úgynevezett fototerápiás anti-SAD égőket helyeztek el. Ez az ingyenes fényterápia buszmegállóban várakozók számára. Amíg megérkezik a 75-ös, megkapod a szükséges fényadagodat! Miután a fénycsöveket üzembe helyezték, a buszhasználat a városban megduplázódott. Példaértékű kapcsolat városi közösség és energiaszolgáltató között – annyi történt, hogy figyelembe vettek egy teljesen alapvető emberi igényt. 

Smart Screens
hely: New York, USA
alkotó: City 24/7

Az nyilvános telefonfülkék csaknem mindenhol használatlanul, tetszhalott állapotban állnak. Nem egy kiállítási projekt foglalkozik ezekkel a régi nagyvárosi ikonokkal. A new-york-i Smart Screens projekt nemcsak a megmentésükön dolgozik, hanem visszahelyezi őket a köz szolgálatába. A City 24/7 a városvezetéssel társulva az állomásokat érintőképernyős tájékoztatópontokká alakítja át – turistainfók, közlekedési hírek, lokális hirdetések dinamikus felületévé. I need to eat! I need to play! I need to to learn! I need to explore! A nyitólapokon megjelenő menüpontokhoz bizonyára nem kell fordítás. A cég mottója egyébként rímel a magyar rendőrségére: „informálunk, védünk és újraélesztünk”

QR Chiado
hely: Lisszabon, Portugália
alkotó: MSTF Partners


Lisszabon híres macskaköves utcáiról. A portugálok azt mondják, a kikötőváros utcái kódolt meséket hordoznak tengeri kalandokról és külföldről érkezett idegen legendákról. A szabálytalan alakú mészkő és bazalt macskaköveket ezúttal a város karakterének kommunikálásra használják. Ez a régi anyag, a járófelület alkotóeleme vált huszonegyedik századi médiummá. A QR Chiado egy helyi kreatív ügynökség, a MSTF Partners fejlesztése. A köveket „átkódolták”, az ezek az új mozaikok IPhone-os beolvasó kód formájában közvetítenek információkat. Az utca tovább mesél – a mozaikos ötlet exportképes, hamarosan Rio de Janeiro és a Barcelona belvárosában is használni fogják.

Töltőállomások
hely: Bécs, Ausztria
alkotó: Telecom Austria 


Az innovatív ötlet egyik jellemzője két egymástól független pont váratlan összekötése. Az osztrák telefonszolgáltatóknak, a Telecom Austria-nak az egyik ilyen végpontja régóta megvan – a feleslegessé váló 13 ezer telefonfülkéje. A másik végpont az elektromos autók rohamosan növekvő használata – előrejelzések szerint Ausztriában 2020-ra több mint 400 ezer lesz. Tehát telefonfülkéből elektromos-autó töltőállomás – a kezdeti fázisban a rendszer kommunikációs lehetőségei kihasználva először itt is multimédiás információs-pont lesz, ahol az elektromos autók használatát hirdetik majd. A következő szakaszban a tankolás ingyenes lesz, később néhány majd euróba kerül a szolgáltatás. A sors iróniája, hogy a telefonfülke-töltőállomásokon fizetni majd csak mobiltelefonnal lehet. Eddig harminc telefonfülke átalakításába kezdtek bele.

The Cascade
hely: Hong Kong
alkotó: Edge Design Institute


Honkong iszonyú sűrűn lakott metropolisz – felületei, infrastruktúrája csúcsra vannak járatva, gondoljunk csak a reptér-közeli tetőteraszok fölött méterekkel elrepülő repülőgépekre vagy az irodaház-udvarokon megrendezett tömeges tai-chi foglalkozásokra. Ebbe közegbe került a Cascade (vízesés) amelyet tervezői „mesterséges domborzatnak” neveznek. Furcsa narancssárga csőszerkezetet, amely a lépcsős utcákon változatos új ülő- és találkozóhelyeket hoz létre, este világít, kiskertjében pedig Bauhinia-fákat nevel. Formavilágában a város sajátos, lépcsőzetes topográfiájára reflektál. Az alkotók nem alakítják át az adott struktúrát, hanem a már meglévő építményekre ráépülő parazita-épitészet tanulságait levonva keresnek új lehetőségeket eddig kihasználatlan területen.

Water Billboard
hely: Lima, Peru
alkotó: UTEC


Lima, Peru fővárosa a világ második legnagyobb sivatagi városa. Ivóvízből mindig hiány van itt, ugyanakkor a város levegőjének nagyon magas, 98 százalékos a páratartalma. Továbbá, van ott sok billboard, azaz óriásplakát-állvány. UTEC-en, azaz a Limai Műszaki Egyetemen fejlesztették ki az óriásplakátállvány-lepárlókat, amelyek a levegő nedvességét ivóvízzé alakítják át. A páradús levegő az állvány belsejébe szerelt ozmozis-gépeken, légszűrökön, szén-szűrökön és hűtő-kondenzátorokon keresztül halad át – körülbelül napi 100 liter termelődik így. A friss vizet a szerkezet tetején tárolják tartályokban, majd egy alsó csaptelepből távozik. Adja magát, hogy az építmény tövében ivóvíz-bár legyen.

URBAN AIR
hely: Los Angeles, USA
alkotó: Stephen Glassman


Ismét egy óriásplakát-állvány hasznosítás, ezúttal bambusz-kertek Los-Angeles autópályái felett. Képzőművészeti tárgynak indult – a zöld jövő szimbóluma – aztán rájöttek, hogy ebből rendszert lehetne csinálni. A projektre most a kickstarter.com-on gyűjtik a pénzt, a tervező szerint komoly várostervezők, mérnökök és kertészek is beindultak már erre az ötletre.

City Tickets
hely: Boston, USA
alkotó: Mayo Nissen


Parkolóórák – újabb pazarlóan egyfunkciós, költségesen kiépített városi hálózat. Az Egyesült Államokban rég elmúlt a pénzbedobás és gombnyomogatás kora, a legtöbb városban személyre szabott átalányos mobiltelefonos befizetés van. Mégis ott állnak minden utcasarkon ezek a drága digitális állomások beépített fizetési rendszerrel, hardveres és szoftveres háttérrel, szolár-elemekkel és nyomtatókkal. Mayo Nissen boston-i dizájner szerint üdvösebb lenne új városi kommunikációs rendszert alkotni belőlük. Ez lenne a City Tickets. A helyi politikusok és hatóságok ezentúl nemcsak telefonon, levélben vagy Twitteren hanem egy új médiumon, parkolóórákból kinyomtatott hírleveleken keresztül is kommunikálhatnának, nyomatnák a közérdekű infókat. A rendszer a párbeszédre épülne, a járókelők meg itt nyújtanák be javaslataikat – a parkolóórák tulajdonképpen panaszládaként üzemelnének.

I-Pavement
hely: Madrid, Spanyolrszág
alkotó: Via Inteligente


Manapság aki megérkezik egy új városba, egyből a térerőt és lefedettséget figyeli. Laptopos munkavállalók nemzedéke keresi a nyilvános helyen, a kávézókban az internetet és az azzal járó virtuális emberi kapcsolatot. Egy madridi informatikai cég, a Via Inteligente értük dolgozik és az urbánus kényelem új szintjét vezeti be – a járdába. Vadonatúj kísérleti terméke az I-Pavement, a wi-fi és a bluetooth-kapcsolattal rendelkező útburkoló kövek. Az új integrált technológiát a egy nap alatt bármelyik járdába be lehet építeni. A priojekt mottója az intelligens város, amely közelebb hozza az embereket, fellendül a turizmust, sőt gazdasági fejlődést is generálhat, ha egy adott kerületnek stabil az internetkapcsolata.

Lampbrella
hely: Szentpétervár, Oroszország
alkotó: Mihail Belajev 


Ebben az egyelőre konceptuális tervben az orosz tervező a nagyvárosainkban elhelyezett szenzorokon gondolkozott el. Mindenféle kütyük mérik a közlekedők mennyiségét, az autók sebességét, a levegő minőségét, a feldolgozott adatokat meg digitális kijelzőkön teszik közzé, amelyeket néha lámpaoszlopokon helyeznek el. Na most, nem lehetne valami egyszerűbbet kérni, mondjuk azt, hogy szenzoraink reagáljanak az esőre meg a sok gyalogosra, akik nem készültek fel az esőre? A Lambrella, a lámpaoszlopra szerelt esernyő alapállapotban zárva van – amint kellő nedvességet érzékel, kinyílik. Elsősorban olyan pároknak nyújt menedéket, akik rossz időben sem szeretnék megszakítani a meghitt együttlétet.

Nemes András