A tervezési feladat célja az épület Gerlóczy utcai épületszárnyának földszintjén és félemeletén található, jelenleg raktározásra használt terület kiállítótérként és közösségi térként való hasznosításának megtervezése. Fontos szempont, hogy a műemléki épület jelenlegi állapota a megvalósítás során újabb sebeket ne szenvedjen el.
2020 januárjában jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester, hogy a Városháza Gerlóczy utcai épületszárnyában kap helyet a Budapest Galéria. Mint mondta, a Bálna kulturális központ eladása miatt "hontalanná vált" és méltatlan helyzetbe került az intézmény, és arra is kitért, hogy a Városháza-projekt hosszú távú fejlesztési tervei között is az szerepel, hogy a Gerlóczy utcai épületszárnyat kulturális célokra és kulturális intézmények számára tartják fenn. Bár ekkor még úgy volt, hogy akár már az év második felében működhet az új helyén, a galéria új kiállítótermének tervezésére most írták ki a közbeszerzési eljárást.
Ahogy a projekt leírásában áll, a Városháza építészeti és funkcionális szempontból, valamint központi elhelyezkedéséből adódóan is kiemelt jelentőségű épület. A tervezési feladat célja az épület Gerlóczy utcai épületszárnyának földszintjén és félemeletén található, jelenleg raktározásra használt terület kiállítótérként és közösségi térként való hasznosításának megtervezése, illetve a szükséges engedélyek beszerzése.
A galéria számára kialakítandó új közösségi és kiállítótér és a hozzá kapcsolódó kiegészítő funkciók elhelyezése műszaki átalakítást követően lehetséges. A hasznosításra szánt helyszín két szinten összesen nagyjából 1000-1100 m2 alapterületű (földszint + félemeleti szint).
A tervezési feladat első üteme a statikai szakvélemények elkészítését foglalja magában, ezek birtokában három tervezési koncepciót kell elkészíteni a megrendelői elvárások figyelembevételével. Az örökségvédelemi hatósággal folytatott egyeztetést követően a három kidolgozott koncepció közül választják ki a továbbtervezésre alkalmas változatot, ami alapján az engedélyezési és kiviteli tervek készülnek.
A nyertes pályázó feladata a továbbiakban a kiállítótér kialakításához tartószerkezeti, faanyagvédelmi vizsgálat és szakvélemény készítése, a meglévő felmérési dokumentáció kiegészítésével felmérési terv készítése, építéstörténeti dokumentáció és műemléki értékleltár készítése, meglévő tudományos dokumentáció alapján, koncepciótervek készítése három változatban, költségbecsléssel.
Megrendelői elvárás, hogy a műemléki épület jelenlegi állapota a megvalósítás során újabb sebeket ne szenvedjen el. A meglévő födém állapotának megfelelő funkciók kialakítása a félemeleten lehetséges, ugyanakkor a jelenlegi födémek helyett bármiféle más szerkezet beépítése nem lehetséges.
A Budapest Galéria a Fővárosi Önkormányzat non-profit galériája, a Budapesti Történeti Múzeum egyik főosztályaként működik, jelenleg Óbudán, Lajos utcai épületének kiállítótereiben rendezi időszaki kiállításait (a Bálnában 2013 és 2019 között kaptak helyet). Tevékenységük fő célja a hazai és külföldi kortárs vizuális művészet változásainak nyomon követése és széleskörű megismertetése a közönséggel. A közelmúlt progresszív művészeti hagyományait és a kortárs törekvéseket tematikus, kurátori koncepciók mentén szervezett tárlatokkal kívánja képviselni. Kiemelten fontosnak tekinti a fiatal művészek első, vagy a korábbiaknál nagyobb léptékű kiállításainak megrendezését, új művek létrejöttének támogatását helyspecifikus munkák formájában - olvasható honlapjukon.