Helyek

A vertikális kertművészet magyarországi úttörői – Mohány és Páfra

2011.02.17. 13:27

A növényfalak nem olcsók, mint az alábbi cikkből is kiderül, egyelőre az építők is vigyáznak arra, hogy ne áruljanak el minden titkot, de az már most is látszik, hogy igencsak tetszetős függőleges felületeket lehet növényekből építeni. Magyarország első beltéri növényfalát a Mohány és Páfra Stúdió tájépítész csapata készítette, az alapító tagokkal,  Dancsuly Krisztinával és Kiss Mártonnal Pók Enikő beszélgetett.

Az elmúlt években egyre többen kezdtek el foglalkozni vertikális kertek, növényfalak építésével. A repkénnyel, vadszőlővel befuttatott házfalak helyét művészi kompozíciók veszik át, speciális technológiával és komplex tudással a háttérben. A növényfalak nem olcsók, mint az alábbi cikkből is kiderül, egyelőre az építők vigyáznak arra, hogy ne áruljanak el minden titkot, de az már most is látszik, hogy igencsak tetszetős függőleges felületeket lehet növényekből építeni. Magyarország első beltéri növényfalát a Mohány és Páfra Stúdió tájépítész csapata készítette, akik közül Dancsuly Krisztinával és Kiss Mártonnal Pók Enikő beszélgetett.

Pók Enikő: Mikor alapítottátok a vállalkozásotokat?

Mohány és Páfra (Dancsuly Krisztina és Kiss Márton): A Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karán tanultunk tájépítészetet. Az egyetem alatt, 2007 tavaszán nyertük a tájépítész vállalkozásunkat, a Hallgatói Spin Off modell pályázatán. Így alakult meg cégünk, a Mohány és Páfra.

PE: Mióta foglalkoztok növényfalak kivitelezésével? Hogyan kaptátok az első megbízásotokat?

M&P: Másfél éve kerültünk kapcsolatba a zöldfal technológiával Németh Anikó divattervező új szalonjának tervezése során. Így a Manier divatszalon belsőépítészeti munkálatai kapcsán terveztük meg első zöldfalunkat. Kísérleteket végeztünk szerkezetekkel, közegekkel és növényekkel, végül elkészült hazánk eddigi legnagyobb beltéri, automata öntözésű zöldfala.

PE: Hogyan képzeljük el ezt a vertikális falat? Hány növény található benne? A növények mennyire bírják a környezeti változásokat, vállaltátok-e a fenntartását?

M&P: A zöldfal egy vertikális kert. A Manier divatszalonban található növényfal Magyarország eddigi legnagyobb fix elhelyezésű, beltéri növényfala, melynek területe 25 m2, amelyben megközelítőleg 1500 darab növény található. A fal kivitelezése mellett garanciális növénygondozást is vállalunk, hogy ezzel is garantáljuk a fal időtállóságát. Az első pár hónap a legkritikusabb, ekkor derül ki, hogy az összes beültetett növény szereti-e a helyiség viszonyait, megél-e az adott térben. A Manierban egy sajnálatos megfázás következtében a növénypopuláció 5-10 %-át ki kellett cserélnünk az első két hónapban. Ezt követően a növények alkalmazkodtak a fény-, pára-, és levegőviszonyokhoz, és a kivitelezésük óta, 2010 februárja óta jól érzik magukat a szalon fókuszpontjaként. A Manier divatszalonhoz prototípusokat készítettünk, ezek a telephelyünkön találhatók meg. Több fajta növényt alkalmazunk bennük, többek között Ficus Pumila-t, Aspleniumot, Soleirolia-t. Ezek azok az installációk, amelyekben kikísérleteztük, hogy mely növények alkalmasak a felhasználásra.

 

 

 

PE: Honlapotokon elérhetőek a kültéri referenciamunkáitok is. Sokan félnek Magyarországon a növényfalak kültéri használatától. Mi a technológiátoknak a különlegessége? Fagyálló-e a rendszer?

M&P: Két kültéri installációnk is van. Az egyik a Normafán kapott helyett, a másik projektünk a Lázár utcában található. A Lázár utcai Pannon Arts épületénél a külső homlokzati falon valósult meg a munkánk, a városi mikrokörnyezethez alkalmazkodva. Az első, a Normafa vendéglőnél megvalósult élőfalunk a növények természetes közegéhez közelebb található, a Normafa erdejében. Megemlítenénk még a telephelyünkön, az Orsó utcában lévő kültéri élőfalainkat, melyek ellenállnak az időjárás viszontagságainak. A fagykárok kültéren jelentkezhetnek a növényeken, azonban az eddigi tapasztalataink alapján jól viselik a telet. Eddigi tapasztalataink alapján fagyálló a rendszer, bár az itthoni időjárási viszonyok között még nincs sok évre visszanyúló tapasztalatunk e téren.

PE: Itt, az építészfórumon is beszámoltunk a budaörsi 1. számú Általános Iskola belső terében elhelyezendő művészeti alkotás pályázatáról. Petrus Ferenccel közös pályamunkátokkal második helyezést értetek el, a zsűri mégis ezt ítélte a legjobbnak. Ezt követően 2010 novemberében arról lehetett olvasni, hogy valaki megkérdőjelezte a döntést.

M&P: A pályamunkánk ellen benyújtottak egy fellebbezési eljárást. A fellebbező szerint a pályamunkánk nem felel meg a kiírási követelménynek, azaz nem lehet képzőművészeti alkotásként értékelni. Másrészt a reklamáló szerint sérti az anonimitást a pályázatunkban példaként említett Manier divatszalonban létesített, a falunkról csatolt kép. Az önkormányzat jogorvoslatot kért az ügyben, ennek elbírálása jelenleg is zajlik.

PE: Mit gondoltok „a növényfal nem művészeti alkotás” funkcionális besorolásról?

M&P: Meglehetősen bizarr helyzet, hogy egy önkormányzati pályázat kapcsán olyan vitába bonyolódjunk, hogy mi művészet és mi nem. A pályázatunkkal a zöld gondolkodás és a fenntartható fejlődés fontosságát szerettük volna hangsúlyozni, ami egy iskolai környezetben rendkívül fontos és nevelő, példamutató hatású is lehet.

PE: Hogy állnak a munkálatok a budaörsi növényfallal kapcsolatban?

M&P: A tervezési szakaszon a pályázat kapcsán már túl vagyunk, de meg kell, hogy várjuk a jogorvoslat eredményét. Reménykedünk benne, hogy egyszer elkészülhet a zöldfal.

PE: Milyen alkalmazási területei lehetnek az élőfalaknak?

M&P: Építettünk már kültéri és beltéri növényfalakat is, véleményünk szerint az egyik legnagyobb innováció a zöldfalban, hogy szinte bárhova telepíthető. Ipari környezet rekultivációja során, vagy magas beépítettségű városi környezet esetében a zöldfelület növelésének eszköze, vagy modern lakások dísze, akár szórakozóhelyek, kávézók díszítő eleme – a zöldfal használatának csak az emberi kreativitás szabhat határt. Legújabb munkánk például egy, a hetekben nyílt kávézó a Bartók Béla úton.

 

 

 

PE: Ki a célközönségetek?

M&P: Célcsoportjaink a boltok, szalonok, galériák, kávézók, éttermek, ökológiai tudatossággal foglalkozó cégek, a kertészet iránt érdeklődő magánszemélyek. Növényfalunk egyszerre műalkotás és a növények alkotta építészeti termék. Mivel nagyon sok munkánk van a technológia kidolgozásában és a tervezésben, ezért ezt beépítjük a növényfalak árába is.

PE: Vállaltok-e garanciát a növényfalra? Mennyi ráfordítással jár a karbantartás?

M&P: Természetesen igen. Az első két-három hónapban díjmentesen vállaljuk a növények cseréjét. Általában ennyi idő alatt szokott elválni, hogy az adott fal hogyan viseli az átültetést, a közegváltozást. Nekünk is érdekünk, hogy a fal hosszú ideig tündököljön, így a növénygondozási szerződés keretein belül vállaljuk a növényfal gondozását is, a szerződésben szereplő ideig. Ez általában havi 1-2 alkalmat jelent.

PE: Mennyi egy növényfal költsége?

M&P: Mivel minden megrendelésünk az egyéni igényeknek felel meg, így nem tudunk egy fix összeget mondani. A helyszín, az alkalmazott növények, a technológia mindig más és más, így a végső ár is ennek függvényében változik. Az automata öntözőrendszer alkalmazása pedig emeli a költségeket. Épp ezért a növényfalainkat felső kategóriás termékeknek tartjuk.

PE: Milyen szerkezeti jellemzői vannak a zöldfalnak?

M&P: Az adott helyszíntől függ, de átlagosan 3-30 cm között mozog a növényfal vastagsága. Szerkezeti elemként fémet és fát használunk. Ültetőközegre - a megrendelő igényeitől függően - többféle megoldásunk is van. A palántákat kis növényzsebekbe ültetjük. A beltéri falaink mind automatizáltak és van köztük hidrokultúrás is, a kültérieknél a locsolás manuálisan, illetve az eső közreműködésével működik. Sok egyéb növényfaj használata mellett beltéren főként Ficus Pumilát és páfrányokat használunk. Növénynagyságtól függően 5-80 darab növényt ültetünk egy négyzetméterre.

 

 

 

PE: Jelenhet-e meg gyomnövény az élőfalon?

M&P: Természetesen igen, de a folyamatos karbantartás mellett ez nem jelent problémát.

PE: Vannak-e szezonális megkötések a vertikális falak alkalmazásánál?

M&P: Mivel a falakat hosszú távra tervezzük, növényeink télen és nyáron is meg kell, hogy éljenek a falban. A kültéri falakban a növényeket - ahogy a kertünkben is - tavasszal és ősszel metszeni kell. Beltéren folyamatos fenntartást igényelnek.

PE: Mennyi a zöldfal átlagos élettartama?

M&P: Legfőképp a beültetett növényektől és az adott növény élettartamától függ.

PE: Milyen súlya van egy falnak négyzetméterenként, milyen hátfalazat kell hozzá és mekkora szélnyomás elleni terhet bír el a kültéri alkalmazás?

M&P: Ez is sok mindentől függ, de kb. 30 – 100 kg között van a súlya, bármilyen hátfalazat jó, de az sem baj, ha nincs hátfalazat. A szélteher nagysága az alapozástól, a felfüggesztéstől és a hordozó felülettől függ.

PE: A vandalizmus ellen hogyan védekeztek?

M&P: Ez az emberek jóérzésére van bízva.

PE: Milyen öntözőrendszert alkalmaztok?

M&P: Az egyedi megrendelői igényekhez alkalmazkodik a megoldás, de annyit elárulunk, hogy beltéren csepegtetős öntözőrendszerekkel dolgozunk.

 

 

 

PE: Műszaki paraméterekkel mellékelt tervek elérhetőek-e az érdeklődők számára az elkészült munkáitokról?

M&P: A megvalósult növényfalainkról képeket tudunk adni. Pontos szerkezeti információkat - talán érthető - nem szeretnénk kiadni.

PE: Milyen előnyei van az általatok kivitelezett élőfalaknak?

M&P: Mi készítettük az ország első és legnagyobb beltéri zöldfalát, továbbá tudomásunk szerint mi vagyunk az egyetlenek, akik mindenfajta környezetbe, többféle technológiai megoldással is tudnak zöldfalat építeni.

PE: Milyen hátrányokat tudtok megemlíteni ugyanezen aspektusból?

M&P: Ha találnánk hibát, vagy hátrányt, minden erőnkkel azon lennénk, hogy ezt kijavítsuk, illetve erre megoldást találjunk. Mivel ez egy nagyon új technológia, rendre felmerülnek megoldandó kérdések, ám ezekre mindig találunk megoldást. A megrendelések mellett folyamatosan kísérletezünk újabb technológiákkal, az eddigiek használati körének kiszélesítésével. Ez a sok kísérletezés mondatja velünk, hogy eddig még nem merült fel olyan probléma, amit ne tudtunk volna megoldani. A technológia újdonsága miatt a munkánkban nagy szerepe van az innovációnak és a kreativitásnak.

PE: Gondoltatok-e a termék levédésére?

M&P: Természetesen gondoltunk erre, utána is néztünk a feltételeknek, ám végül úgy döntöttünk, hogy a technológia megvédése szinte lehetetlen. Hiába védjük le, ha már valaki egy egészen apró részletet máshogy csinál, tehetetlenek lennénk, és kidobott pénz lenne az erre költött több százezer forint. Ehelyett inkább a fentiekben részletezett tudásunkkal, és az élő referenciákkal próbáljuk megvédeni pozíciónkat.

PE: Milyen egyéb megbízásotok volt a közelmúltban?

M&P: Épp most fejeztünk be egy zöldfalat a Bartók Béla úti Moha kávézóban és galériában. Ez egy tíz négyzetméteres fal, melyben Ficus Pumilákat helyeztünk el. Továbbá a Pannon Arts Galéria zöldfalát bővítjük, és készülünk a Lakástrend kiállításra Petrus Ferenccel. Számos más projekt is van függőben, ezekről azonban már csak a babona miatt is, korai lenne beszélni.

Pók Enikő