Nézőpontok/Tanulmány

A világ legizgalmasabb fenntartható építészeti projektjei - Holcim Award 2015

2015.04.25. 09:18

A kolumbiai Medellín egyik víztározójából látványos közösségi teret alkotó terv - Mario Camargo, Luis Tombé, valamint Juan Calle és Horacio Valencia munkája - nyerte a Holcim Globális Fenntartható Építészet díját. A világszerte 6000 pályázó részvételével lebonyolított, 2 millió USD összdíjazású pályázat a világ legnagyobb ilyen tematikájú építészeti versenye. A második díjat egy Srí-Lanka-i projekt, míg a harmadikat a BIG és a One Architecture New York-i árvízvédelmi elképzelése nyerte.

A Fenntartható Építészet 4. Globális Holcim Díjának trófeáit és a 350.000 USD díjat kolumbiai, Srí Lanka-i és USA-beli projektek kapták. Olyan építészeti beavatkozásokat díjaztak, amelyek a helyi közösségek részére kézzelfogható előnyöket hoznak: ilyen pl. a használaton kívüli víztározó parkká alakítása Medellínben, a társadalom szövetének helyreállítása a Sri Lanka-i polgárháború után Ambepussaban egy közösségi könyvtár létrehozásával, illetve Manhattan szigetén az árvízvédelem megoldása közösségi terek létrehozásával.





A 2 millió USD összdíjazású Holcim Díj a legjelentősebb nemzetközi megmérettetés a fenntartható építészeti tervezés területén, amelyet három évente rendeznek meg. A 4. kiírás több mint 6.000 pályázót vonzott, akik 152 országban megvalósítandó projektekkel indultak a versenyen. A nemzetközi szakértőkből álló zsűri elnöke Mohsen Mostafavi, az amerikai Harvard Egyetem Design karának (Graduate School of Design – GSD) dékánja volt. A zsűri a 2014-ben az öt regionális Holcim Díj versenyen fődíjat nyert 15 projekt közül választotta ki a végső nyerteseket.

A chilei Elemental iroda munkatársa, Alejandro Aravena, a Globális Holcim Díj zsűrijének tagja kiemelte, az induló projektek általános minőségét: „A Holcim Díj nem csak képes volt az emberek figyelmét a fenntarthatóságra irányítani, de szintén hozzájárult ahhoz, hogy annak a színvonala és minősége is emelkedjen, ahogyan a szakemberek foglalkoznak ezzel a témával.” – mondta. A jordániai maisam architects and engineers munkatársa, és a zsűri tagja Meisa Batayneh felhívta a figyelmet a résztvevő projektek sokszínűségére: „A verseny bemutatja, hogyan élnek az emberek a világ különböző részein és azt a célkitűzésüket ünnepli, hogy egy jobb életet éljenek. Ennek keretében a Holcim Díj terjeszti a tudást, megmutatja a világnak, hogy mi van folyamatban a Föld különböző pontjain” – mondta.

Víztározó átalakítása közösségi térré

Az első helyezett egy közpark létesítésére irányuló projekt lett a kolumbiai Medellínben. A terv készítői a cali Colectivo720 tervezői, Mario Camargo és Luis Tombé, valamint az EPM Group (Empresas Públicas de Medellín) tervezői, Juan Calle és Horacio Valencia. A terv rejtett infrastruktúrákat fed fel és új közösségi teret hoz létre az építészet, a táj, az infrastruktúra és az urbanisztika metszetében. A víztározó meglévő elemeit úgy alakították át, hogy létrejöhessen egy nagy szabadtéri előadóterem, illetve olyan helyszínek, amelyek számos közösségi tevékenységnek adhatnak helyet és amelyeknek középpontjában a víz, mint a városi élet fontos forrása áll.





A 2015-ös Globális Holcim díj zsűrijének elnöke, Mohsen Mostafavi kiemelte, hogy a projekt a városi élet minőségének javítására koncentrált. „A zsűri üdvözli az épületegyüttes gondos integrációját Medellín fizikai és társadalmi szövetébe. Ez a jó gyakorlatok szintjén is modellként szolgálhat, amely más latin-amerikai városokban, valamint világszerte is hasznosítható lehet” – mondta.

További részletek a projektről >


Háború utáni szakképzés közkönyvtár segítségével

A második helyezett a Srí Lanka-i főváros, Colombo közelében fekvő vidéki kis településen, Ambepussaban megvalósítandó projekt lett, amelynek célja a katonák visszavezetése a háború utáni Srí Lanka-i társadalomba. A colomboi Robust Architecture Workshop munkatársai, Milinda Pathiraja és Ganga Ratnayake által tervezett közkönyvtár döngölt föld falakból és újrahasznosított anyagokból készül. A hadsereg támogatásával az építkezés folyamata során fiatalokat oktatnak az építési technológiák ismeretére.





Mohsen Mostafavi elmondta, hogy a projekt legfőbb értéke abban rejlik, hogy egy cél nélküli, leszerelt hadsereget a társadalom szolgálatába álló, motivált munkaerővé alakít egy sor olyan intézkedéssel, mint pl. hogy oktató programot vezetnek be és alkalmaznak egyes építési technológiák elsajátítására. „A program alapvető üzenetében jelentős érték rejlik, illetve az is rendkívül fontos, hogy ennek segítségével egy könyvtár valósul meg, amely erősíti a közösség fizikai és társadalmi szövetét is” – tette hozzá.

További részletek a projektről >>

A "Dryline" (száraz vonal) védelem és járulékos közösségi szolgáltatások

Egy nagyszabású, New York part menti áradásokkal szembeni védettségén javító, integrált árvízvédelmi rendszer lett a Globális Holcim Díj harmadik helyezettje. A „Száraz vonal” projektet a BIG – Bjarke Ingels Group (Koppenhága/New York) és a One Architecture (Amszterdam) által vezetett konzorcium hozta létre. Egy védősávot terveztek Dél-Manhattanben leleményes megoldások segítségével, hogy közterületeket hozzanak létre a vízpart mentén. Az infrastrukturális gát magában foglal egy sor közösségi funkciót is, amely támogatja a helyi kereskedelmi, rekreációs és kulturális tevékenységeket.





Mohsen Mostafavi azért dicsérte a projektet, mert egy problémát lehetőséggé alakított át. „A projekt építészeti és városfejlesztési javaslata egyúttal politikai nyilatkozatot is tesz – amelynek keretében a klímaváltozás hatásaira kézzelfogható megoldás kínálható, ahol New York prototípusként szolgál, s amelyhez hasonló stratégiák a világ ehhez hasonló pontjain is megvalósíthatók” – mondta el.

További részletek a projektről >>

Holcim-díj: a fenntartható építészet súlyponti témái

A nemzetközi Fenntartható Építészet Globális Holcim Díjának versenye olyan innovatív, jövőbe tekintő és kézzelfogható építészeti projekteket keres, amelyek az építkezéseket érintő műszaki, környezetvédelmi, társadalmi-gazdasági és kulturális kérdésekre fenntartható válaszokat adnak. A következő megmérettetésre 2016 közepétől lehet jelentkezni.

A változatos pályaanyagok összehasonlítása érdekében a zsűrik a fenntartható építészet súlyponti témáit használják, amelyeket a Holcim Alapítvány határozott meg. Ezek az témák a környezeti teljesítmény, a társadalmi felelősségvállalás és a gazdasági hatékonyság hármasát fedik le, illetve ilyennek minősülnek az építészeti minőség és a széleskörű felhasználásra való alkalmasság, valamint az egyes projektrészek többszörözésének lehetősége.

A svájci székhelyű Holcim Alapítvány 2004 óta szervezi a Holcim-díjat, amit a Holcim Ltd., valamint a cégcsoport 70 országban működő tagjai támogatnak. A Holcim a világ egyik vezető cement és adalékanyag (zúzott kő, sóder és homok) valamint készre kevert beton és aszfalt beszállítója, és ehhez kapcsolódó szolgáltatásokat is nyújt.



A 2015-ös Globális Holcim Díj zsűrijének tagjai

Marc Angélil, Svájci Szövetségi Műszaki Intézet (ETH Zürich), Építészeti és Design Kar Elnöke, Vezető dékán, Svájc
Alejandro Aravena, az Elemental Iroda vezető építésze és ügyvezető igazgatója, Chile
Maria Atkinson, AM, Alapító Vezérigazgatója az Ausztrál Zöld Épület Tanácsnak és Fenntartható üzleti tanácsadó, Ausztrália
Meisa Batayneh Maani, A maisam architects and engineers alapítója és vezető építésze, Jordánia
Yolanda Kakabadse, WWF International elnöke, Ecuador
Mohsen Mostafavi (a zsűri elnöke), A Harvard Egyetem Design karának (GSD) dékánja, USA
Matthias Schuler, A Harvard Egyetem (USA) Design Karának (GSD) Környezeti technológia professzora, a Transsolar Energietechnik (Németország) cég alapítója.
Rolf Soiron, A Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért elnöke, Svájc


A 2015-ös Globális Holcim Díj nyertes projektjei és csapatai

2015-ös Globális Holcim Díj, Aranyérem – 200.000 USD
Tagolt terület: Víztározók mint közpark, Medellín, Kolumbia
Mario Camargo és Luis Tombé, Colectivo720, illetve Juan Calle és Horacio Valencia, EPM Group (Empresas Públicas de Medellín) mindannyian Kolumbiából

2015-ös Globális Holcim Díj, Ezüstérem – 100.000 USD
Háború utáni összefogás: Közkönyvtár és társadalmi gyógyulás, Ambepussa, Sri Lanka
Milinda Pathiraja és Ganga Ratnayake, Robust Architecture Workshop, Sri Lanka

2015-ös Globális Holcim Díj, Bronzérem – 50.000 USD
The dryline (szárazvonal): Városi árvíz elleni védelmi infrastruktúra, New York City, USA
Bjarke Ingels és Kai-Uwe Bergmann, BIG – Bjarke Ingels Group (Dánia/USA), One Architecture (Amszterdam) és csapata

forrás: Holcim Foundation