Technológia

A világháború emléke a föld alatt - II. Világháború Múzeuma, Gdansk

2017.11.06. 15:15

Impozáns, a földből ék alakban kiálló gdanski, II. Világháború Múzeumának épülettömbje pedig az csak a monumentális bejáratot rejti. A 23 ezer négyzetméternyi felhasználói felületet a föld alatt helyzeték el, és ezzel a világ egyik legnagyobb, történeti múzeumi kiállítása lett.

 

Gdansk egy izgalmas épülettel lett gazdagabb, az építészek pedig valódi kihívásokkal teli feladatot kaptak. Tervezőnek és végül a kivitelezőnek is egyaránt fejtörést jelentett a feladat: összehangolni a funkciót és a látványt, méltó módon „csomagolni a teret” a tartalomhoz. Föld alatt és felett különleges formák, nagy belmagasságú terek születtek, ahol egyúttal magas tűzállósági, hang- és hőszigetelési szabványoknak is eleget kellett tenni.


 

A kivitelező számára a Múzeum belső tereiben végzett szárazépítési munka volt komoly feladat. A sokrétű követelményrendszer, a hatalmas belső terek és a gipszkarton általánostól eltérő alkalmazása miatt érezte úgy Zdzislaw Leszkowski, a Múzeum belső munkáit végző Renova vállalat tulajdonosa, hogy rendhagyó feladatot kaptak. Az épület különleges kialakítású függőleges vagy éppen ferde – akár 7 méter magas - falai, azok rögzítése, a tárlók súlya vagy a hangszigetelés csak néhány terület azok közül, melyekhez gipszkarton megoldást kellett találni. Mivel a kiállítás évi több százezer hazai és külföldi látogatóra számít, így a falaknak a mechanikai terhelést is el kell bírniuk.


 

A több mint 1000 négyzetméteren használt Siniat Nida Twarda faforgáccsal megerősített magú gipszkarton lapjai például a mechanikai sérüléseket hivatottak „kibírni” nap-nap után, hogy a múzeumi élmény hónapok múlva is minden látogatónak ugyanazt jelenthesse. Miközben láthatatlanul teljesülnek a törvényi előírások, tartósak a falak, a felhasználói élménynek is teljessé kell válnia. Egy ilyen projekt esetén a funkció és esztétika elválaszthatatlan testvérek. A Siniat gipszkarton lapok a legváltozatosabb formájú falfelületek kialakítását is lehetővé tette, így már csak egy szakértő csapatra volt szükség a megvalósításhoz. A rugalmas Siniat Nida Gieta lapjainak használatával alakították ki a lágy átmeneteket, domborításokat és a falak szép ívét, kivitelezve építész által megálmodott vonalvezetést.


 

Minden gipszkarton elem megtalálható a Siniat és Promat termékkínálatában, amelyekkel a tervből valóság lett. Például a Promaduct®-500 rendszerrel a szellőzőcsatornák tűzvédelmét biztosították, hiszen a múzeumi szintek a föld alá kerültek, így a szellőztetés kiemelt jelentőséget kapott. A szellőző és füstelvezető csatornák szigeteléséhez több mint 4000 m² Promatect®-L500 építőlapot építettek be. Ez a biztonságtechnikai vonatkozás, míg az esztétikai kihívásoknál több mint 40 000 négyzetméternyi, a helyzethez igazított elvárások szerinti, termékével működött közre a Siniat a profiloktól a gipszkarton lapokig.


 

Egy múzeumnál nemcsak a látvány a fontos, az akusztikai kérdések, a látogatói élmény befogadása is megkerülhetetlen kérdés. A monumentális tereknél az alkalmazott hanghatások miatt is szükség volt az elkülönítésre és közben minimalizálni kellett a hangvisszaverődést: erre használták megoldásként a hangelnyelés érdekében a plusz akusztikus textilréteggel ellátott, 400 négyzetméternyi Nida Sonic perforált gipszkarton lapot.
Így vált ez az izgalmas, látványos belső tér a Siniat palettájának kiemelkedő referenciájává. Esztétikusan és biztonsággal szolgálva az emlékezést a gdanski II. Világháború Múzeumában. További érdekességeket, részleteket a projektről itt

Siniat