Épületek/Középület

A víz, föld, levegő jegyében – Oxygen Wellness

2011.05.27. 12:24

Felüdülés testnek és léleknek: a szó szoros értelmében jól érezheti magát, aki ellátogat a Budán található Oxygen Wellness központba. A Szerdahelyi László és Szász Zoltán tervezte, terepbe illesztett épület csodálatos panorámával, nagyvonalú terekkel, elegáns burkolatokkal járul hozzá ahhoz, hogy ne csak izmaink dagadjanak, hanem agyunk is ki tudjon kapcsolni a nagyváros mindennapi pörgéséből.

Koncepció

A területen tervezett wellness-fitness épület előremutató építészetével, környezetbe való illeszkedésével a város egyik emblematikus pontja, „landmark"-ja kíván lenni. A tervezett épület egy, a domboldalból kiálló sziklatömböt formáz, oldalai (főhomlokzatai) eltérő síkokból állnak össze, a környező nevezetes nézőpontok és épületek (Vár, Citadella, Erzsébet-híd) kilátási irányait, valamint a meglévő és tervezett közlekedési utakat veszik alapul.

A terepbe illesztés szerint egy ponton az épület a Hegyalja úttal párhuzamos homlokzati kapuzatba épült, így sziklaként lép ki a terepsíkból. A tető ezen részén nem földtakarás, hanem egy mesterséges tó készült, mely a főbejárat mellett vízfalként lefordulva tűnik el a földszinti padozatban. Ennek a látványelemnek a célja, hogy segítse az áthangolódást, biztosítsa az innen érkező vendégek számára a kikapcsolódás élményét, rögtön utalva az épületben található wellness funkcióra.

A tó egy újabb „sziklatömeg"-et határol, kávézót rejt magában, de szervesen kapcsolódik az alatta lévő terekhez is a nagyméretű födémáttörések segítségével, melyek a tóban, a víz alatt elrejtve, illetve közvetlenül a kávézó belső terében vannak megnyitva. A tetőn, a kávézótól messzebb az önkormányzat zeneterme kapott helyet – a jelenlegi sportpályák síkja fölé csak e két, pavilonszerű építmény magasodik.

 

Építészeti kialakítás

Két pinceszinten biztosítottuk a gépkocsik elhelyezését, valamint a gépészeti helyiségeket. A főbejárati terasz egy közlekedési csomópont: itt keresztezi a Gellérthegy felől érkező és továbbfutó sétány a főbejárati felvezető utat, valamint a főbejárat mellett lecsorgó víz imitált útját, illetve ez az étterem terasza is egyben.

A főbejárat környezetében, a földszinten a mindenki által használható vendégforgalmi és szolgáltató egységek találhatók: étterem, szolárium, orvosi rendelők, fodrászat és a gyerekfelügyelet terme. Az éttermi részt a főlépcsőház üvegezett tere zárja le, teszi intimebbé. A tágas, elegáns közlekedőtérben mint hajó úszik a recepció. A központi tér további jellegzetes elválasztóeleme az akvárium, mely szeparálja is a két oldalán elhelyezkedő öltözők ki- és bejáratát, elválasztva az utcáról érkezetteket a wellnessbe indulóktól. Két oldalán egy-egy könnyed, lebegő hatású lépcső visz fel a fitness- és a wellnessbirodalomba. A földszint további részében gépészeti és személyzeti terek kaptak helyet.

Az emeleten a már említett fitness és wellness található, ezen belül minden, mi szem szájnak ingere: minden igényt kielégítő futópadok és biciklik, erősítők, aerobikterem. Az összes érzékszervünket lekötik: csodás a panoráma, tv-és zene van integrálva minden berendezésebe, a középpontban egy frissítő bár helyezkedik el. A vízi birodalmat VIP-öltözők választják el: az úszómedence és jakuzzi központi teréből nyílnak két irányban a különböző szaunák és gőzkamrák (némelyik kilátással(!) a parkra, a Budai Várra), valamint a só- és a jégkamra. Az emeleti szint végében, külön megközelítési lehetőséggel a Sporttelep részére kialakított öltözők kaptak helyet, melyekből az uszoda is megközelíthető.

Az épület belső világa a könnyedség és az elegancia jegyében került kialakításra, a természet és víz sokféle megjelenítésével. Üvegburkolatok falon és padlón, üvegfalként és korlátként, az arany és fekete különböző struktúráján csillog a fény. Harmóniát és egységet sugároznak a bútorok, üveg- és falfelületek.

A főépület gyakorlatilag két homlokzattal rendelkezik. Az anyagszerűség megtartása érdekében a homlokzatok burkolatai átfordulnak a látszó tetőfelületekre a monolitikus hatást, a sziklatömb érzetét erősítve. A jelenlegi tereplépcsőt, csakúgy, mint a Gellért-hegy felőli gyalogos átvezetést az épülethez integráltuk az épület főbejáratánál.

Szerdahelyi László, Szász Zoltán