Épületek/Örökség

A volt Gazdasági Minisztérium épületének bontása

2014.04.07. 10:06

Nemrég zajlott le a Margit körúton álló irodaházhoz kapcsolódó terület felhasználására kiírt ötletpályázat, a pályázati terveket mostanában láthatjuk az Építészfórumon. Van a projektnek egy olyan vetülete is, amelyről eddig még nem esett szó.

Bárhogy is vélekedünk a hazai szocialista kori modern építészetről, fontos része a közelmúlt történetének. Elsősorban ezért érdekes a Kiscelli Múzeum várostörténettel foglalkozó munkatársainak a Margit körúton álló, 1971-ben átadott, egykori minisztériumi irodaház bontásra ítélt tömbje. A terület rehabilitálását végző Millenáris Széllkapu Nonprofit Kft-vel együttműködve, múzeumi fényképészünk, F. Szalatnyay Judit közel kétszáz külső és belső felvételt készített az épületről. Nekünk, múzeológusoknak is izgalmas volt a bejárás, néha meglepő helyeket fedeztünk fel, félreeső kis miniszteri pihenőket, szekrénybe zárt konyha- vagy mosdófülkét, időnként találgattuk, hogy egy-egy tárgy eredeti-e vagy később került a helyére, mi is volt pontosan a funkciója. Mert bár a megnyitás idején is készültek belső fotók, ezek csak a közös tereket ábrázolták, a miniszteri dolgozószobákat nem mutatták meg. Ennél persze lényegesebb, hogy meglepően magas színvonalú belsőépítészeti kivitelezést láttunk, igényes asztalosmunkát, nemes kőburkolatokat, lépcsőkorlátokat – ezért is fontos volt ezeket a tereket dokumentálni.

Az épület tervezői: Farkas Ipoly, Kévés György, Mészáros Géza (IPARTERV),
miniszteri helyiségek belsőépítészete: Nyári László (KERTI), bútorok: Gergely Gábor (IPARTERV)

A tervezés és a kivitelezés részletei pedig a korabeli forrásokban olvashatóak:
F.I. (Farkas Ipoly): Ganz Villamossági Művek székháza, Budapest.
In. Magyar Építőművészet, 1966 2. p.12.
K. Gy. (Kévés György): Kohó- és Gépipari Minisztérium székháza, Budapest II., Mártírok útja.
In.: Magyar Építőművészet, 1971. 4. pp.20-24

Szeretnénk a korszak épületeinek dokumentálását tovább folytatni, ezért kérjük az építészeket, beruházókat, hasonló beruházásoknál, bontásoknál tegyék számunkra lehetővé az épületbejárást, fotózást.

Branczik Márta, művészettörténész
Kiscelli Múzeum, Építészeti Gyűjtemény