Kulturális és tudományos központként születik újjá a közeljövőben a Lengyelország délnyugati peremén, Alsó-Sziléziában fekvő 120.000 fős, építészeti emlékekben gazdag Wałbrzych (németül Waldenburg, csehül Valbřich vagy Valdenburk) városának egykori szénbányája (Stara Kopalnia - „Óbánya”). Az ország egyik legnagyobb és legjobb állapotban megmaradt történeti ipari együttese Mirosław Nizio építész vezetésével újul meg.
40.000 négyzetméter, tizenhat történeti épület, több mint 2,5 km földalatti alagút – mindez 2014 végére egy modern, interaktív központtá alakul át, amely a maga nemében a legnagyobb ilyen jellegű együttes lehet Kelet-Európában. A koncepció alapját a kőszénre épülő korszak meghaladásának eszméje adja, anélkül hogy teljes mértékben kiirtanának Alsó-Sziléziának erre az időszakra utaló történelmi emlékeit. Az épületek eredeti térrendszere megmarad, modern műszaki megoldásokkal és installációkkal gazdagodik, így a revitalizált bánya jól tükrözi majd a régi és az új együttélését.
A központ a szénbányászatnak emléket állító múzeum mellett egy interaktív laboratóriumot is magában foglal majd. A látogatók nem csak az alsó-sziléziai régió történetét ismerhetik meg, hanem saját maguk testközelből fel is fedezhetik a szén fizikai és kémiai tulajdonságait. Az együttesen belül innovatív művészeti és dizájn műtermek is helyet kapnak. Mindegyik épület sajátos rendeltetést kap, amelyek a szén múltját és jelenét, az ökológia és a kerámiák területét fedik le. Az egykori bánya-együttesben alakítják ki a Különleges Kerámiák Központját is. A koncepcióban szerepel oktatási központ, körszínház, koncert- és tánctermek, kortárs művészeti galéria, valamint vendéglátási, sport- és rekreációs funkciók is. A „Stara Kopalnia” elnyerte az idei év leginnovatívabb projektjének járó „TopBuilder 2013” elismerést és szobrocskát, amelyet a „Builder” lengyel építőipari és építészeti magazin adományozott.
A Wałbrzych városában található szénbánya 1770-1996 között működött. A terület arculatát elsősorban a 19. és 20. századi építészet határozza meg. A virágzás időszaka után, a bánya bezárása után az épületek elhagyatottan álltak, pusztultak. A város sohasem tartozott a tehetős települések közé, jelenleg is magas a munkanélküliek aránya. Az ide tervezett tudományos és művészeti központ segíthet megváltoztatni a város helyzetét és a róla kialakult képet. Wałbrzych lesz az első lengyel bánya, amelyet turisztikai funkciójú együttessé alakítanak át, ettől a szakemberek a régió idegenforgalmának fellendülését is várják. A projekt tervezett költségvetése mintegy 53 millió lengyel złoty (átszámítva közel 4 milliárd Ft), amelynek jelentős részét az Európai Unió adja.
A tervezőről
A varsói székhelyű Nizio Design International irodát Mirosław Nizio alapította 1996-ban. Számos kiállítás és múzeumi-kulturális projekt fűződik a stúdió nevéhez, többek között Lengyelország leglátogatottabb kulturális intézménye, a 2004-ben megnyílt Varsói Felkelés Múzeuma, a wroclawi Kortárs Múzeum, a Gross-Rosenben működött munkatábor 40.000 áldozatának emlékműve, valamint a „Nature Zoom” ökológiai park. Az elmúlt másfél évtizedben számos belsőépítészeti munka mellett ipari, szabadidős és lakó funkciójú épületeket is terveztek. Az iroda jelenleg a Lengyel Zsidók Történetének Múzeumán dolgozik.
Mirosław Nizio a varsói Képzőművészeti Akadémia belsőépítészeti és szobrász szakán, valamint a New York-i Fashion Institute of Technology belsőépítészeti szakán tanult. 1989-ben hozta létre saját dizájn vállalkozását. Munkásságával számos elismerést érdemelt ki, például 1993-ban a „Glenn Boyles Memorial Rendering and Design”, illetve 1998-ban az „Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design” díjat.