Épületek/Irodaépület

A Würth új székháza

2024.09.23. 11:00

A Würth Szereléstechnika Kft. 2018-ban egy új székház és raktárcsarnok építésére szánta el magát, melynek megvalósítására meghívásos építészeti tervpályázatot írt ki. A székház a Reload Építészstúdió és a Demeter Design Stúdió tervei alapján valósult meg.

A projekt helyszínéül Törökbálinton, az Égettvölgyben egy, a Pannon úttal határos telekre esett a választás. A régészeti területként is nyilvántartott, erősen lejtős terület tervezési szempontból komoly kihívásokat rejtegetett. Koncepciónkkal egy olyan épületet szerettünk volna megalkotni, amely alkalmazkodik a helyszín természeti adottságaihoz és tiszteletben tartja annak értékeit. A lejtős terep adottságait kihasználva, egy Pannon út felől domináns, a tájra hangolt irodaépülettel és a mögötte diszkréten megbújó csarnoképülettel csapatunk megnyerte a tervpályázatot. Kezdetét vette egy intenzív, több évig tartó tervezési folyamat, melynek nem titkolt célja az volt, hogy a létesítmény méltó tagja legyen a Würth család nemzetközi építészeti portfóliójának.  

A tervezési program meghatározása a vázlattervi feladat részét képezte, melyet pontos igény és állapotfelmérés előzött meg, beleértve a cég létszámadatainak elemzését és a szervezeti működés feltérképezését. A tervezési program így egy 91 fős irodaházról és egy 4700 m2 alapterületű raktárcsarnokról szólt, fontos szempontként szerepelt a későbbi bővítési lehetőség megteremtése, mely szempont erősen befolyásolta az épületek telepítési pozícióit.

A beépítési koncepciót már a pályázati szakasz során lefektettük és ezt a gondolatot vittük tovább a további tervszakaszokban is. A koncepció lényegi eleme az iroda és csarnok blokk egymáshoz viszonyított térbeli helyzetének megtalálása volt, úgy, hogy azok ne zavarják, inkább kiegészítsék egymást. Ehhez a telek természetes lejtését használtuk ki oly módon, hogy a csarnok épületet helyeztük a telek keletibb, alacsonyabban fekvő részére, míg az irodaház a Pannon úttal párhuzamos nyugati oldalához közel kapott helyet. Így elérhető volt, hogy bár a csarnok a technológiából adódóan nagy belmagassággal kell, hogy rendelkezzen, az irodaház mégis fölé tudott nőni. Ezáltal az alapvető megközelítési irányokból, az irodaház tömege válik a látkép fő elemévé, a csarnok funkcionális egysége megbújik a telek lentebbi részén.

Az irodaház térformálásnál, építészeti arculatának kialakításánál a legfontosabb tényező annak presztízs értéke volt. Céljaink szerint az irodaház tömege a projekt "arca", különös tekintettel térbeli kiemelt pozíciójára, a Pannon úttal való kapcsolatára. Az épület elnyújtott tömegével a Pannon úttal párhuzamosan fekszik, enyhe töréssel reagál a telek és a Pannon út húzására. Felépítését tekintve a fő motívum egy, az északi oldalon átforduló, a két irodaszintet magába foglaló szerelt fémlemezburkolatú "szalag". Ez a szalagszerű, alul-felül zárt forma a csatlakozó terepszinttől egy széles, impozáns előlépcsővel indul, majd a parkolók által eltartva emelkedik ki. A szalagon belül az irodák végig üveghomlokzatot kapnak, biztosítva a természetes bevilágítást és a környező tájjal való zavartalan kapcsolatot. A két irodaszintet egy vékonyabb, visszafogottabb perem választja el egymástól, ami azon felül, hogy finoman osztja a szinteket, tűzterjedés elleni gátként is szolgál. A "lábazati" parkoló szint teljesen átszellőztetett térként lett kialakítva. Az irodaszintek felett lebegő konzolos előtető a Würth arculati elemei között szereplő piros színtől válik még hangsúlyosabbá.

A belső tér egyszerű, racionális, a külső tér erős geometriai jegyeit követi. A külső vörös motívum látható elemmé válik a belső térben, ahol a perforált burkolat mindkét szinten a belső közlekedést díszíti. A főbejárat szintjén egy kétszeres magasságú tér egy elegáns recepciót hoz létre. A bejárat a fő konferenciateremmel és a fő étkezdével is egy vonalban van. Az irodák elrendezése mindkét szinten egy folyosó mentén történik, amelyből tárgyalók és kisebb irodák nyílnak. Mindkét oldalon a kilátást a nyitott alaprajz és a teljes üvegezett homlokzat maximalizálja.

Az irodaházhoz képest a csarnok egy visszafogottabb, funkcionális épületrész, ami kiegészíti az irodaház építészeti mondanivalóját. Egyszerű, racionális tömegformálásával, sötétszürke színével megfelelő ellensúlyt képez a látképben. A csarnok padlószintjét úgy határoztuk meg, hogy a gazdasági udvarból zajló dokkolás a lehető legkényelmesebb legyen, a csarnok attikája az Irodaház II. emeletének padlószintje alatt marad, így biztosítva az akadálymentes kilátást az emeleti irodából. A csarnok burkolata hőszigetelt szendvicspanel, ami egy lábazati és egy felső zónára oszlik, így megtörve az épület monoton tömegét.