Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Acélipari központ Linzben

2010.01.19. 13:29

A linzi Voestalpine AG acélüzem új irodaházának íves, horizontális tömege izgalmas kontrasztot alkot a meglévő ”kék toronnyal”.

A linzi Voestalpine AG acélüzem új központjának tervezését a bécsi és párizsi irodát is működtető Dietmar Feichtinger Architectes pályázat útján nyerte el, Dietmar Feichtinger építész vezetésével. Az acélgyár telephelyének bejáratát a már meglévő ún. “kék torony” mellett az új központ íves, horizontális tömege keretezi. A torony vertikalitására válaszoló vízszintes épület már nagyobb távolságból is jól látszik. Legjellegzetesebb eleme a bejárat felett húzódó többszintes, monumentális, ék alakú konzolos épületrész, amely azonnal odavonzza a tekintetet, és az acélipari vállalat innovatív, modern jellegét jeleníti meg.

 

 
 

 

A bejárathoz enyhén lejtő felület vezet, az épületeket pedig a felszín felett egy méter magasan kialakított, színezett betonból készült új gyalogos platform köti össze. A felszín alatti, természetes szellőzéssel és megvilágítással, valamint fűsávokkal ellátott egyszintes parkoló felett nagyvonalú közteret alakítottak ki. A tágas parkot a központ dolgozói és a látogatók is használhatják. A parkban a füves területeket, a burkolt gyalogosutakat és a fából készült padlókat patiókkal tagolták.

 

 

 

A konzolos épületrész alatt húzódó enyhe lejtésű felület vezet az épület tágas előterébe. A földszinten a vállalat dolgozóinak szánt szolgáltatásokat helyezték el, köztük üzleteket, utazási irodát, könyvtárat és dokumentációs központot. Az épület belső ívét követő sétány mentén bevásárolóutca húzódik.

 

 

Az épület felsőbb irodaszintjei átlósan három zónára tagolódnak. Az egyéni irodák a homlokzat mentén, míg a tárgyalók, a kiegészítő helyiségek (fénymásoló, teakonyha stb.) és a csapatmunkát lehetővé tevő nagyobb terű irodák az épület központi magjában kaptak helyet. Minden szint üvegtetővel fedett, zölddel beültetett belső átriumra nyílik, mely nemcsak a természetes bevilágítást, de az épület tagolását is szolgálja. A természetes szellőzést a “kémény hatásnak” megfelelően tetőbe integrált nyílásokkal oldották meg.

 

 

 

A konferenciaterem az épület legfelső szintjén, kiemelt helyen kapott helyet. Az előcsarnokból külön lifttel közvetlenül is megközelíthető. A konferenciaterem területén igény szerint több tárgyaló is kialakítható. A gyár teljes területére remek kilátás nyílik a szinthez kapcsolódó nagyméretű teraszról és a pallóborítású platformokról.

Az épület acélváz és betonfödém szerkezetű. A tartóoszlopok az épület középső szegmensében állnak, így az oldalelemek konzolos kialakításúak, mely lehetővé teszi az irodák flexibilis elrendezését. 

 


 

A homlokzat szinte teljes felületen üveg, így az épület nagy részét átjárja a természetes fény. A szellőzés vízszintesen eltolható elemekkel történik, míg az árnyékolást jellegzetes, aranyszínű acélhálóból készült mozgatható elemekkel oldották meg.


Építészet: Dietmar Feichtinger  (Dietmar Feichtinger Architectes, Párizs, )
Projektvezető: Gerhard Pfeiler
Építész munkatársak: Philipp Hugo Urabl, Dorit Böhme, Roland Basista, Albert, Moosbrugger, Ulli Gabriel, Andreas Trampe-Kieslich, Ralitsa Kafova, Camille Duperche, Katharina Düsing, Nemanja Kordic
Szerkezetterv: Schindelar Zt_GmbH

Alapterület: 36.700 m2
Tervezés kezdete: 2006
Kivitelezés kezdete: 2007. augusztus
Átadás: 2009. október
fotók: Barbara Feichtinger-Felber, Jo Feichtinger, Josef Pausch