Egyéb cikkek

"Agóra Szeged PÓLUS Program" pályaművek

2009.02.19. 12:28

Megvételben részesült a 7. számú pályamű
Középülettervező Zrt., szerző: Tima Zoltán
társszerzők: Németh Tamás (1965), Süle Attila, Szabó Dávid, Tölgyesi Kaplony
szakági tervezők

Megvételben részesült a 7. számú pályamű
Középülettervező Zrt., szerző: Tima Zoltán
társszerzők: Németh Tamás (1965), Süle Attila, Szabó Dávid, Tölgyesi Kaplony
szakági tervezők:
tartószerkezet: Dobráter Béla,
villamosság: Máramarosi András
épületgépészet: Oltvai Tamás
tájépítészet: Mohácsi Sándor

 

 


Részletes bírálat

Kompakt tömegű, kifelé meglehetősen zárt épületet mutat a pályamű, viszont a belső nyitottság jellemzi. A plaza-szerű üvegtetős hosszanti felhasítás és sétálóutcás térszervezés áttekinthetőséget biztosít és mozgásra ösztönöz. A viszonylag kisebb látogató-sűrűséget vonzó funkcióegységek (pl. múzeum, informatórium) így részeivé válnak a rendszeres látogatottságú létesítmények keltette nyüzsgésnek, ami előnyös lehet, de csak jól megoldott belső térelhatárolással, paraván-falakkal, bútorozással. A látványlaborok működése nem igényli, sőt nem is nagyon tolerálja a külső betekintést, a mozgásműhelyek láttatása viszont pozitívan értékelhető. Az épület szűk (4-8 m) oldalkertekkel (inkább résekkel) marad el a tagolt telekhatár-vonaltól, szinte követi azt. Hivatkozik is a műleírás a kerítések teljes hosszban való újjáépítésére. A keskeny körüljáró nem nyújt előnyöket pl. egy szélesebb oldalkerttel, vagy a tűzfalakhoz való hozzáépítéssel szemben, s az oldalra lelépcsőztetett tömeg ellenére sem meggyőző megoldás. Ebben a vonatkozásban nehéz a terv továbbfejlesztését anélkül elképzelni, hogy az alapkoncepció ne sérülne. A zöldfelületi fedettséget is bizonnyal a túlterjeszkedés miatt nem tudja biztosítani a terv. Pozitív viszont a meglévő fák megtartása és „beszerkesztése” az átriumba. A belső terek jól komponáltak, az oldalra kivezető folyosók viszont több helyen fölöslegesek, s indokolatlanul növelik az amúgy is igen terjedelmes közlekedési felületeket. A főbejárat látványképei kellemes hangulatról beszélnek. A környezeti igényesség érezhető a pályaműben, de a túlfeszített épülettömeg kevés teret enged a zöldfelületeknek.

A pályázat nagyon pozitívan mutatja be- irányítja rá a figyelmet az intézmény bejáratára. Az aula és az előadóterem egymás mellett történő elhelyezése a működtetés szempontjából mindenképpen elvárás. Az egyes egységek egymástól elkülönítetten helyezkednek el, talán egy kicsit túlságosan is széttagoltan.
Környezeti igényesség figyelhető meg, amelynek a tere azonban nem látszik biztosítottnak.

Az interaktív kiállítótér túlságosan nyitott.

Fúrt kutas hőszivattyús rendszert javasol, melynek megvalósítása a rendelkezésre álló területen bizonytalan és költséges.

A telektömbön keresztülvezetett passzázs jellegű térszervezési javaslatok közül a legtömbösítettebb, legvárosiasabb megoldást e terv nyújtotta. Az épületben nemcsak a közlekedés a megoldott, hanem érdekes, értékes térélmény adódik a vízszintes és függőleges irányban is összekapcsolt terek minősége miatt, ezért a Bíráló Bizottság megvételben részesítette a pályaművet.