Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Ahol az építőkockák születnek - LEGO gyár

2014.10.31. 15:07

A legózás gyermekkori élménye generációk egész sorának közös pontja. Az építőkockák fogalommá váltak az utóbbi évtizedekben, és népszerűségüket a számítógép és az internet elterjedése sem igazán rengette meg. Nyíregyháza mellett mintegy hatvan hektáron működik Európa egyik legnagyobb LEGO gyára. Az építészetileg is figyelemre méltó együttest Annus Marina, Horváth Gábor (CÉH Zrt.) és munkatársaik tervei nyomán valósították meg.

Részlet a műleírásból

Előzmények

Cégünket a LEGO Manufacturing Kft. bízta meg egy új típusú gyár tervezésével, mely illeszkedik a változó termelési viszonyokhoz, követni tudja a világpiac igényeit, és költséghatékony, modulárisan építhető- bővíthető valamint energiabarát.

A LEGO csoportnak ez az eddigi legnagyobb egyidejű zöldmezős beruházása.

Fontos cél volt a rugalmasság, a modularitás, a változó igényeket követő épület. Másik nagyon fontos célkitűzés volt, hogy az általános energiafelhasználás 2020-ig 50%-ban megújuló energiából származzék, a későbbiekben pedig 100%-ban csak megújuló energiaforrásból származó energiát használjon fel a cég termékeinek előállítására. A zöld energia felhasználása mellett fontos volt, hogy az épületen belül keletkező hulladékhő minden lehetséges módon hasznosítva legyen. Az energiaigényt az energia épületben levő 3 db gázmotor szolgálja, melyek később átállíthatók biogáz üzemelésre is. Beruházói igény volt az újrafelhasznált anyagok használatának támogatása is, a LEED minősítési rendszer szempontjait szem előtt tartva. A hőszigetelés jelentős hányada, a vízszigetelés, az acélszerkezetek, lapburkolatok mind-mind újrafelhasznált anyagokból készülnek.

Másik fontos koncepció, hogy a biztonság az első számú prioritás a LEGO cégnek. A gyalogos személyforgalmat ezért elválasztottuk a termelési nehézgépjárműves forgalomtól, hogy minimális számban legyenek csak balesetveszélyes kereszteződések. A gépészeti és egyéb szerkezetek tervezésekor is megjelent a biztonság, a folyamatos termeléshez sok egységet redundánsan kellett megtervezni.

A magyarországi gyár várhatóan a termékek teljes palettáját fogja előállítani: mind a DUPLO, mind a SYSTEM termékcsalád gyártásra, válogatásra, csomagolásra kerül sor házon belül. DUPLO Europán belül csak itt kerül jelenleg előállításra.

A tervezés folyamán a beruházó kérése volt, hogy a gyárat gyermek- és egyéb vendég csoportok biztonságosan látogathassák. Jelenleg a vendégek szinte a teljes gyártási-csomagolási folyamatot megtekinthetik. A látogatói folyosó a közlekedési főtengely első emeltére került, melyről nyiló látogató teraszokról megnézhetik a fröccsöntés folyamatát, a belső konvejorpályákat, az automata kezelőteret a kézi raktárakat, a csomagolást és a szállítmányozást is. Ezalól kivételt egyedül a magasraktárak jelentenek, elhelyezkedésük és speciális mivoltuk miatt: teljesen automaták, daruzottak, ember nem is dolgozik bennük.

A megvalósítás során egy nagyon modern üzem jött létre: pl. a helyiségekben nincsenek villanykapcsolók és klasszikus termosztátok, ezek helyett a helyiségekbe a legmodernebb jelenlétérzékelők kerültek beépítésre, a fény automatikusan felgyúlik, a szellőzés elindul az igényeknek megfelelően, majd pedig ki is kapcsol, ha az emberek elhagyják a helyiséget.
Megépült a telken Magyarország legnagyobb magasraktára is, 36,6 m magassággal, melynek összkapacitása 1500 kamionban férne csak el (81 ezer raklapnyi LEGO).

Építészeti koncepció

A létesítmény legfontosabb eleme a T alakú központi folyosó. Erre fűzi fel a technológia a gyártás főbb elemeit. Ez a folyosó 2 szintes:
A földszinten folyik a targoncás anyagszállítás, a „nehéz forgalom" a szükséges mértékben; mert itt zajlik a gyalogos forgalom is a targoncáktól elválasztott sávban. Az emeleten közlekednek a látogatói csoportok, valamint az adminisztáció egyes dolgozói, a fejük fölött futnak a gépészeti vezetékek, és az automatikus szállítószalagok, amelyek a játékelemekkel teli ládákat szállítják a konvejorpályán. Az épületek jellemzően földszintesek, néhány helyen részben kétszintesek. A gépházak jellemzően az 1. emeleten vagy tetőszinten helyezkednek el. A tetőfelületeken gyakorlatilag nincs szabadon gép, minden gépészet felépítményekbe lett elrejtve.

Szín- és anyagválasztás

Általánosan a nagyméretű gyárépületeket egy a környezetében nem hangsúlyos aluminium szürke TRIMO FTV szendvicspanellel burkoltuk, a főfolyosót pedig, mint a fő közlekedési gerincet, színben kihangsúlyoztuk egy RAL 3020 Legopiros színnel. Az adminisztációs és a portaépület a termeléstől eltérő funkciójukkal RAL 7016 antracit sötétszürkére terveztük az igényesebb megjelenésű TRIMO Qbiss panelből. Itt a főbejárat kihansúlyozására ismételten a LEGO piros színt használtuk és amellett még egy ARTme technolófiát használva LEGO minifigurát készíttettük ott a homlokzati panelekbe. Az ablakmezők közt pedig egy-egy LEGO piros betéttel probáltuk felvídítani az elegáns antracit szürke épülettömeget.

A hőszigetelt beton lábazat festetlen szürke, a homlokzati nyílászárók keretei egységesen antracit szürke színűek. Az üvegfelületek a LEGO kéréseket figyelembe véve színes piros-sárga-fehér ragasztott dekorációt kaptak amely áll Lego emberkékből, körökből, vagy a Lego system kocka felülnézetéből. Ahol indokolt volt, oda épületfelügyeleti szoftver által vezérelt külső árnyékolózsaluziát terveztünk.

A tetőn környezetvédelmi szempontok miatt fehér színű TPO vízszigetelő lemez készült.

A padló burkolatoknál az ipari területek általában felületkeményített betont vagy epoxi burkolatot kaptak, a vizes helyiségek és az előcsarnok, éttermi részek gress lap burkolatot- zuhanyzókban, konyhaüzemben csúszásmentes kivitelben. Az emeleti főbb gyalogos közlekedőkre játékos piros-sötétszürke színösszeállításban természetes alapanyagú gumipadló került, különös tekintettel a látogatói útvonalakra. Az irodahelyiségek általános helyen nagy kopásállóságú szőnyegpadlót kaptak, a termelési irodák pedig félmeleg linóleum padlóval burkoltak. Az anyagok kiválasztásánál elsődleges szempont volt az esztetikai megjelenés mellett a környezet tudatosság, így elsősorban az anyagok újrahasznosított anyagtartalma.

Annus Marina és Horváth Gábor

Többek között a LEGO gyár is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.