Nézőpontok/Kritika

Állásfoglalás az Országos Villamos Teherelosztó épületének tervezett bontása ellen

2016.08.01. 09:00

Egyedi építészeti értéke, és a várnegyed beépítés-történetében elfoglalt pozitív szerepe miatt a Budapest Világörökségéért Alapítvány – egyetértve a Magyar Építőművészek Szövetsége és az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság állásfoglalásaival – az épület megőrzését és új közfunkcióval való életrekeltését kéri a magyar szakpolitikai és politikai vezetéstől. 

A vári polgárváros második világháború utáni újjáépítése nemcsak műemlékvédelmünknek, hanem a magyar kortárs építészetnek is nemzetközi elismerést aratott eredménye. A háborús foghíjakon az ötvenes évek történeti formákkal operáló "nikotex-architektúrái" után 1959-ben egy Úri utcai új épületen a kortárs modern építészet bebizonyította, hogy műemléki környezethez is jól illeszthető. Az áttörés után számos magas színvonalú modern foghíjbeépítés született a Várban, amelyek a harmónia és kontraszt építészeti eszközeivel harmadik fontos építési korszakaként rendkívül izgalmas együttessé tették a szintén a bombázások során feltárult ill. felkutatott középkori épületrészekkel/részletekkel is ugyanekkor gazdagodott barokk polgárvárost. A különleges kihívásra adott sokféle jó kortárs válasz elismerésére és nemzetközi megismertetésére az ICOMOS 1972. évi, négy évenként tartott konferenciáját Új építés történeti környezetben címmel Budapesten rendezte.

A ´70-es, a ´80-as és a ´90-es években is született még néhány kiváló új épület az utolsó foghíjtelkeken – ezek közé tartozik a villamos teherelosztó épülete, emblematikus épület Budapest egyik fontos pontján. Tükröző homlokzataival példaszerűen oldja fel a Levéltár hatalmas tömbje és az egyemeletes polgárházak közti léptéktörést, a lehetőségig javítva a százhúsz éve elkövetett hibát. Architektúra-nélküliségével nem szól bele a történeti épületek párbeszédébe, ami szintén kiváló építészeti magatartás a történeti környezetben. Aközé a hat-nyolc új vári ház közé tartozik, amelyek eredeti állapotban való fenntartásuk érdekében a közelmúlt értékeiként védettséget érdemelnének.

Az UNESCO a budai várat kivételes egyetemes értékként hiteles műemléki helyreállításai-val egybesimuló, kiemelkedő új építészetével együtt érdemesítette a világ kulturális örökségévé. Megőrzésére a magyar állam kötelezettséget vállalt.

Budapest Világörökségéért Alapítvány / B.V.A.