Épülettervek/Hallgatói terv

Állatparki akvárium és madárház

2008.07.22. 09:38

Konzili Krisztián záródolgozata
Debreceni Egyetem, ATMC Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, Tervező Szakmérnök, tervező szakirányú továbbképzési szak

Általános ismertetés
A tervezési feladat Nyíregyháza, Sóstógyógyfürdő területére, a jelenleg is üzemelő állatpark területén található természetes erdős-fás részre egy „állatparki akvárium és madárház” épület tervezése.

A helyszín egy kb. 100.000 m2 alapterületű, szabálytalan sokszög alakú terület, amelyen jelenleg sétautak találhatók, de lényegében az állatparkhoz tartozó erdő része. A tervezett épület alapvető funkciója a tengerek világának és a tengerpartok élő- és madárvilágának bemutatására szolgál.

 

 

Az épület koncepciója, hogy a tengerparti élővilág egy a vízfelület fölé befüggesztett függőhídon járható be, míg a tengerek vízi élővilágát a függőhíd nyomvonalát követő, de víz alatti átlátszó üveg folyosón fedezhetjük fel.

A tervezett épület tömegformálásánál kísérletet tettünk arra, hogy elszakadva a hagyományos épület – középület formától, egy olyan épülettömeget alakítsunk ki, amely ezen az adott helyszínen alapvetőnek, természetszerűnek hat mint egy szikla vagy egy ősi barlang, de szerkezetében, anyaghasználatában mégis modern.

Az épület 3 fő tömegből áll.
Északnyugati oldalról közelíthető meg az épület és egy szélfogón keresztül az előcsarnokba érkezünk. Innen a jegyek megváltása után, vagy közvetlenül elindulhatunk a tengerparti madárvilágot felfedező függőhidas túrára, vagy a szociális és gépészeti szinten található ruhatár – vizesblokk együttest meglátogatva kezdhetjük a túrát.

 

 

Az első helyiség a Csendes-óceán, a második helyiség az Atlanti-óceán, és végül a Sarkkörök tengerparti madárvilága és tengeri élővilága. A függőhidas túra végén lépcsőn és felvonón át megközelíthetjük a tengeri élővilág látogatói szintet (-7,00 m), és innen újra végigjárhatjuk a túra útvonalát a tengeri élőlények világát üvegfolyosón át felfedezve.

A keleti épületrészen alakítottuk ki a kétszintes irodai és adminisztrációs blokkot, amely a közönségforgalomtól külön, külső úton megközelíthető. A földszint alatti 2 szinten találhatóak (a már említett közönségforgalmi ruhatár és vizesblokk mellett) a gépészeti és karbantartási helyiségek. Az épület külső megjelenésében a transzparens üvegfelületek és a teherhordó kéthéjú vasbeton tartószerkezet külső héjszerkezete jelenik meg.

Konzili Krisztián záródolgozata
Debreceni Egyetem, ATMC Műszaki Kar,
Építészmérnöki Tanszék, Tervező Szakmérnök,
tervező szakirányú továbbképzési szak

Konzulens: Kovács Péter építész