Közélet, hírek

Anthony Gall, Bükkösi Raymond és Dr. Bánszky József kapták idén a Csonka Pál-érmet

2022.07.07. 17:45

A Magyar Építőművészek Szövetsége által 1988-ban alapított elismerés a nemzetközi hírű tudósként és több építészgeneráció tanítómestereként számon tartott Csonka Pálnak állít emléket. 

A MÉSZ közösségi oldalán számolt be arról, hogy a mai napon adták át ünnepélyes keretek között a Csonka Pál-érmet, amely az építész- és tartószerkezet-tervezők együttműködését hivatott elismerni. A díj alkotópáros és egyéni alkotó kategóriában adományozható; azok kaphatják, akik alkotó-párként magas színvonaló építészeti alkotást hoztak létre, továbbá az, aki oktató és/vagy tudományos munkájával jelentősen és igazolhatóan járult hozz a fent említett alapvető cél eléréséhez.

Idén Anthony Gall építész és Bükkösi Raymond tartószerkezeti tervező alkotópárosa, valamint Dr. Bánszky József tartószerkezeti tervező részesült az elismerésben. A MÉSZ Facebook-oldalán Zalavári István és Fajzi Tamás laudációját is közzétették, melyeket változtatás nélkül közlünk.

"Anthony Gall és Bükkösi Rajmund az állatkerti biodóm tervezésénél kerültek munkakapcsolatba (építész tervezők: (Paulinyi Gergely, Reith András, Anthony Gall). Ebben a komplex feladat megoldásában alakult ki egy jó partneri viszony, hiszen az épület alakját döntően a vasbeton és acélszerkezet határozta meg, miközben buborékba zárt élővilág, fedett élőkörnyezet létrehozása volt a cél. Igy az állat- és növényvilág elhelyezése az épületen belül komoly kihívásokat jelentet a tartószerkezetekre is. A legjobb megoldások megtalálásában a két szakág szoros együttműködésére volt szükség.

A biodóm tervezése alatt létrejött munkakapcsolat alapozta meg azt a döntést, hogy Rajmundot bevonták a budapesti – majd debreceni – nemzeti velodrom tervezésébe (építész tervezők Anthony Gall, Barabási Levente). A közel 25000 m2 alapterületű, 20x105m hossz, illetve kereszt tengelyű ellipszis alaprajzú kerékpár csarnokot egy biciklikerékhez hasonló acél tetőszerkezettel képzelték el a tervezők. Az épület megformálásában a tartószerkezet tervező egyenlő csapattagként vett részt, az épület geometria formálásában, majd a paraméterek meghatározásában Rajmund komoly partneri segítséget nyújtott az építésztervezőknek. A paraméterek alapján szabályozott programozás révén – az épület formai kialakításával – végeredményben jelentős anyag takarékossági eredményt tudtak közösen elérni. Az épület kiviteli tervei elkészültek, a kivitelezés előkészítési fázisa lezárult.

Anthony Gall kérésére Bükkösi Rajmund belekapcsolódott az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Építőmérnöki képzéshez kapcsolódó oktatási munkába is, ahol az acél szerkezettervezés gyakorlati oldalát mutatja be a hallgatóknak.

Anthony Gall korábbi munkáságában is megfigyelhető volt a törekvés a térformálás és a kiválasztott szerkezeti megoldások illeszkedésére, ebben a törekvésben Bükkösi Rajmundban kiváló partnerre talált."

"Bánszky József alapdiplomáját 1977-ben szerezte meg a BME Építőmérnöki Karán, majd vasbetonépítési szakmérnöki kurzus keretében mélyítette el elméleti tudását. Statikus tervezői pályafutása első tíz évében főleg vasbetonszerkezetekkel foglalkozott, majd egyedi acélszerkezetek fejlesztésére tért át. 1985-ben nyújtotta be műszaki egyetemi doktori értekezését gabonataroló témakörben, melynek egyik érdekes része a mikrocölöpökkel kombinált lemezalapozás számítási módszere volt.

Az utóbbi 20 évben dolgozták ki a számítógépes háttér fejlesztésével azokat a korszerű méretezési megoldásokat, amik a toronyházak alapozásánál jelentenek költséghatékony megoldást. Bánszky József szerepe ebben is úttörő volt. Újabb 10 év alatt eljutott az általa rendszerbe foglalt 6 alaptípusú acél vázszerkezet részletes kidolgozásáig. A széles fesztáv tartományban kidolgozott gyártási terveire és alkalmazási dokumentációkra az ÉMI kiadta a sorozatgyártási engedélyeket, és ezek alapján valósultak meg a referencia lista szerinti középületek, csarnokok, ipari létesítmények.

Az egyedi acélszerkezetek gyártását megszervezve az országszerte felépült tornatermek változatos homlokzati megjelenésükkel, a kisebb települések központjainak építészeti színvonalat emelik.

Legjelentősebb megvalósult acélszerkezeti csarnokainak egyike a Karcfalvi jéghoki csarnok, melynek szabad fesztávolsága 40 m. E csarnok íves vasszerkezetét a román szabványok szerinti földrengésre és hóteherre méretezve is igen alacsony acélfelhasználással sikerült megterveznie. A Gyomai Liget Gyógyfürdő részlegesen befogott íves faszerkezettel készült, az elliptikus alaprajz fölé emelt fa tetőszerkezettel. A csomóponti részleteket is jól kidolgozta az épitész-statikus tervezőpáros. A békéscsabai football lelátó lefedések egyik fő statikai jellemzoje a fajlagosan alacsony acélfelhasználás, a lelátószakasz térbeli merevségének biztosítása mellett."