Nem lehet elégszer beszélni arról, hogy a magyar lakosság számára talán még soha nem látott mennyiségű befektetési lehetőségek állnak rendelkezésre: „az otthonfelújítási támogatás véleményünk szerint az egyik legjobb lehetőség arra, hogy a lakosság valóban hasznos, értékteremtő befektetéshez jusson" – fejti ki véleményét Székely András, az Optimum Solar Home System ügyvezető igazgatója.
Az aranyláz most van
Tény: a kormány által év elején meghirdetett Otthonfelújítási támogatással kapcsolatban még áprilisban is jelentettek be módosításokat, változásokat, amelyek egyben azt is jelzik, hogy sokat várnak ettől a támogatási formától, ösztönzőtől, és a lehető legtöbb módon igyekeznek minél több ember számára elérhetővé tenni.
Egy használt ingatlant minden új tulajdonos felújít (pláne, ha átlagban 40 éves ingatlanokról van szó), azonban eddig például egy klímaberendezés, egy télikert vagy napelem beruházás szinte luxuskiadásnak tűnhetett – holott érdemes lehet átgondolni és elő venni a kockáspapírt: valóban megéri-e a kedvezményes kölcsönből napelem helyett falat festeni?? Szabad-e aranyláz idején otthon hagyni az ásót?
Egy napelem-beruházás nem a holnapnak szól, hanem évtizedes beruházás, és inkább befektetésként érdemes definiálni. Számos tényező azt mutatja, hogy a napelem a tetőn nem úri huncutság és nem a kevesek kiváltságos lehetősége – nem véletlen, hogy eddig is volt és a hírek szerint nyáron újabb pályázatokat írnak ki háztartási méretű napelem telepítésére. Gondoljuk végig: jelenleg nincs jobb módja egy háztartás energiaigényeink kielégítésére, mint a tetőre szerelt napelem! Ráadásul környezetbarát módon teremthetünk saját, önellátásra alkalmas energiarendszert, akár 30 évre. Egy háztartási napelemes rendszer nem olcsó mulatság, ezért találták ki azt a számos ösztönzőt arra – többek között az otthonteremtési támogatást –, hogy ne egyszeri terhet jelentsen a családoknak, hanem például 5 éves kamatmentes törlesztést.
Építkezési szabályok 2022-től
Az új épületekre 2022. június 30. után komoly energiahatékonysági előírások vonatkoznak, amelyek egyik eleme, a 25% megújuló energia kötelező felhasználása. A rendelet az alábbiakat tartalmazza: „Az épület energiaigényét legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított." Hivatkozás: 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy csak azok az épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt a határidőt követően, amelyek teljesítik a jogszabályban előírt legalább 25%-os megújuló energia részarányt. A tulajdonosnak ezt egy energetikai tanúsítvánnyal kell igazolnia a használatbavétel tudomásul vételének kérelmezésekor. Az energetikai besorolásnak legalább BB kategóriát kell elérnie, különben a hatóság megtagadja a használatbavételt.
Az Optimum Solar 10+ éve van jelen a megújuló energia hasznosításának területén. Kezdetektől fogva arra törekedtünk, hogy megbízható, hosszú távú megoldást kínáljunk a napelemes rendszerek és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások terén. Országszerte eddig több, mint 1000 a napenergiát lakossági és ipari szinten hasznosító rendszer telepítésében vettünk részt. Piaci szerepünk a kivitelezés mellett beruházói, tervezői és fenntartói minőségben is meghatározó.
„A napelemes rendszer hosszú távon tudja biztosítani a család energiaellátását, így nagyon körültekintően kell választani az egyes cégek és napelemek közül, mivel itthon még csak kevés olyan országosan működő cég van, amely a hosszú távú működést és garanciákat egyaránt szem előtt tartva valóban magas minőségű termékeket épít be" – tanácsolja Székely András.
Szerződéskötés előtt mindenképp nézzük meg, milyen garanciákat vállal a cég. Érdemes odafigyelni a termék- és a teljesítménygaranciára is. A termékgarancia az elektromos, illetve mechanikai meghibásodásokra terjed ki, amelyek a gyártás során keletkeztek. A gyártók általában 10-12 év termékgaranciát vállalnak a napelemekre, de egyes cégek, például a német Bauer Solartechnik akár 30 évet is. A napelem teljesítménygaranciáját rendszerint a gyártó vállalja, amely azt jelenti, hogy a napelem akár 30 év múlva is legrosszabb esetben a névleges teljesítménynek akár a 87%-át fogja teljesíteni, azaz akár maximum 13%-os teljesítményromlás lehetséges a három évtized alatt.
Továbbá sok cég csak 1-2 év szerelési garanciát kínál, így érdemes inkább olyat választani, aki 5-10 évet vállal. Ezeken túl érdemes olyan céget kiválasztani, mely hozamgaranciát, azaz a napelemes rendszer termelésére pénzvisszafizetési biztosítékot is garantál. Hazánkban egyébként szerződéseiben az Optimum Solar vállalta ezt először.
„A hozamgarancia bevezetésén túl a cégünk volt az országban az első, mely a lakossági piacon bevezette a termelésfigyelési szolgáltatást és vállalta a rendszer monitorozását. A hosszú távú, zavartalan, biztonságos működés miatt érdemes a szerződéskötésnél erre is odafigyelni" – tanácsolja Székely András.